Reklama

Niedziela Częstochowska

Niepowtarzalne wydarzenia

– Pan Bóg każe nam obchodzić jubileusze nie tylko po to, by wspominać, lecz także po to, by patrzeć w przód, by Bogu podziękować za wszystkie łaski i prosić o wierność, abyśmy skarb wiary przenieśli w przyszłość – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii św. Jacka w Borze Zapilskim – Czarnej Wsi 1 października, w dniu 100. rocznicy poświęcenia kościoła.

Wdzięczność i duma z poświęconego 100 lat temu kościoła zgromadziły 1 października wspólnotę parafialną św. Jacka w Borze Zapilskim – Czarnej Wsi na dziękczynnej Mszy św. pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego. Trzydniowe przygotowanie do tej uroczystości prowadził ks. Stanisław Gębka.

– Wiele jest powodów do radości. Dzisiaj jest szczególna uroczystość. Dziękujemy za tę świątynię, za to, że mamy się gdzie modlić i nasi pradziadowie zadbali o to i chcieli mieć swoją świątynię – mówił ks. Andrzej Marszałek, proboszcz parafii św. Jacka w Borze Zapilskim – Czarnej Wsi.

Beata Pieczykura/Niedziela

W homilii ksiądz biskup przypomniał zebranym, że ten kościół w niespełna 2 lata wybudowali ich przodkowie, a 100 lat poświęcił go bp Władysław Krynicki. Znakiem, który łączy poświęcenie kościoła i bierzmowanie, jest święty olej krzyżma.

Tym olejem biskup namaszcza ściany kościoła podczas jego poświęcenia, a także czoła ludzi podczas bierzmowania. – Poświęcenie kościoła i poświęcenie ludzi. Co to znaczy poświęcić? To znaczy oddać Bogu na własność. W tym kontekście bp Andrzej zachęcał bierzmowanych, by wszystko, co mają, oddali Bogu: życie, plany i młodość: – Poświęcić się – to zgodzić się na to, by coś Bogu oddać z wiarą, że On da więcej, przede wszystkim życie wieczne – podkreślił kaznodzieja. –Spróbujcie zaufać Bogu – mówił do młodych bp Przybylski. – Wasi przodkowie wybudowali ten kościół i go oddali, ale zobaczcie, ile to za dostali. Tak jak 100 lat temu biskup tutaj świętym olejem kreślił znak krzyża na ścianach tego kościoła, aby go oddać Bogu, aby w tym kościele Bóg prowadził nas do nieba, wy też będziecie namaszczeni i Chrystus będzie was prosił: Dajcie Mi siebie. Dlatego apelował, aby byli hojni i nie skąpili Bogu własnego czasu, rezygnując np. z obejrzenia filmu czy surfowania w Internecie po to, by uczestniczyć w Mszy św., by otrzymać od Boga dar zbawienia i moc miłości.

Reklama

Beata Pieczykura/Niedziela

Ksiądz Andrzej Marszałek z radością podkreśla, że wierni lubią się spowiadać i do Komunii św. przystępować. Są zaangażowani i troszczą się kościół, dbają o jego czystość. Zwraca uwagę na to, że w parafii działają czciciele Niepokalanego Serca Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz 9 róż Żywego Różańca.

Młodzi, którzy tego dnia przyjęli sakrament bierzmowania z rąk bp. Przybylskiego, dziękowali rodzicom, wspólnocie parafialnej, powiedzieli: – Otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów. Odrodzeni przez chrzest i umocnieni przez bierzmowanie stajemy się budowniczymi nowej cywilizacji prawdy i miłości, światłem i solą ziemi. Stają przez nami wielkie zadania. Ufając jednak w pomoc Ducha Świętego przyjmujemy je z wdzięcznością i odpowiedzialnością. Apostołowie w dniu Pięćdziesiątnicy nabrali odwagi i wyszli z Wieczernika, głosząc światu wielkie dzieła Boże. My też opuścimy nasz wieczernik i pragniemy bez strachu i zażenowania świadczyć, że Bóg jest Ojcem i pragnie naszego szczęścia.

Pani Sabina z radością, że w Borze Zapilskim jest parafia, powiedziała „Niedzieli”: – To duża parafia, która obejmuje 9 wiosek; są to Bieżeń, Borowe, Bór Zapilski, Czarna Wieś, Jezioro, Łebki, Nowiny, Puszczew, Węglowice. Mamy dobrego proboszcza. Ludzie tu są otwarci i troszczą się o Kościół, a ja Różaniec mam w kieszeni i kiedy tylko mam wolną chwilę, to się modlę.

Rys historyczny

Parafię św. Jacka w Borze Zapilskim 1 września 1919 r. erygował bp Stanisław Zdzitowiecki, wydziel ją z parafii Truskolasy. Do 1921 r. nabożeństwa były sprawowane w wypożyczonej remizie strażackiej we wsi Węglowice. Staraniem pierwszego proboszcza ks. Michała Maniewskiego na terenie Czarnej Wsi został wybudowany drewniany kościół, wzniesiony na planie krzyża, w konstrukcji zrębowej. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie. Po bokach nawy zostały symetrycznie dobudowane dwie kaplice. Świątynię poświęcił bp Władysław Krynicki 1 października 1921 r., niektóre źródła podają 30 września. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Jacka, a w ołtarzach bocznych – obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa. Stacje drogi krzyżowej pochodzące z 1795 r. przekazała parafia w Truskolasach. Dumą wspólnoty jest barokowy relikwiarz patrona – św. Jacka Odrowąża z drugiej połowy XVIII wieku. Ksiądz Andrzej Marszałek zmodernizował wnętrze świątyni i dostosował ją do zasad liturgicznych Soboru Watykańskiego II. Na bieżąco są prowadzone prace konserwacyjne w kościele i plebanii.

2021-10-01 23:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję