Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: rozpoczęło się przygotowanie do Synodu o synodalności w Kościele

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Celem synodu nie jest wypracowanie końcowego dokumentu, ale chodzi o nawrócenie synodalne – byśmy nawrócili się na synodalność w Kościele. Chodzi o zmiany, które są długoterminowe. Celem nie jest to, byśmy napisali dziesięciostronicową syntezę, ale celem są trwałe zmiany w tym, jak żyjemy Kościołem, jak wychodzimy do ewangelizacji jako Kościół. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Spotkaniem roboczym w łódzkiej kurii rozpoczęły się łódzkie przygotowania do gólnokościelnego Synodu poświęconego Synodalności. Inauguracja Synodu przewidziana jest w dniach 9-10 października 2021 r. w Rzymie, a przewodniczyć jej będzie Ojciec Święty Franciszek.

Wprowadzając w tematykę Synodu metropolita łódzki wskazał, iż – całe zagadnienie synodalności jest ustawione przez Ojca Świętego i Jego współpracowników nie w kontekście zarządzania kościołem do wewnątrz ale w kontekście ewangelizacji, nie pytamy jak Kościół ma funkcjonować na co dzień. Synodalność w Kościele jest dla ewangelizacji. Reformy w Kościele są dla ewangelizacji. Wszystko w Kościele jest dla ewangelizacji. W synodzie nie chodzi o to, co mi się w Kościele podoba, a co nie podoba, nie chodzi o debatę parlamentarną, ale o wsłuchanie się w Ducha Świętego, który mówi do Kościoła, i który wyznacza metody. – zauważył abp Ryś.

- Nie chodzi by się spotkać w małych grupach dla dyskusji, chodzi o to, by się spotkać dla dzielenia się, które wynika z medytacji nad Słowem, z uczestnictwa w liturgii i ze wspólnej modlitwy! Oczywiście jest pytanie, jak to robić, jak do tego zapraszać - tym bardziej, że w dokumencie i w wademekum podkreśla się możliwie najszersze otwarcie tej rzeczywistości synodu, a więc otwarcie w kierunku ludzi, którzy nie praktykują i nie wiedzą jak się modlić. W każdej tej sytuacji trzeba byłoby być mocno twórczym, słuchającym z ludźmi, z którymi się spotykamy. Nie chodzi tylko o dyskusję! – dodał.

Reklama

Arcybiskup łódzki zachęcił - zaproszonych na spotkanie duchownych i świeckich, którzy staną na czele grup synodalnych - by poprzez spotkania w grupach, dyskusje i odpowiedzi na przygotowane wcześniej pytania przygotowali zestaw wniosków, który następnie posłużą do dyskusji i opracowania dokumentu końcowego.

Łódzkie rozpoczęcie Synodu będzie miało miejsce w sobotę 16 października br. o godz. 18:00 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki.

2021-10-01 15:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź/Łowicz: Etap diecezjalny w/s bpa Dziuby zakończony

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Poniżej publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

2022-08-07 18:44

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Parafia w Jedlni nadal nie ma potwierdzonych informacji o jednej z uczestniczek pielgrzymki do Medjugorje oraz o siostrze nazaretance, która pośredniczyła w organizacji wyjazdu - przekazał w niedzielę PAP proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni ks. Janusz Smerda.

Z Jedlni na pielgrzymkę pojechały cztery parafianki i siostra nazaretanka pełniąca posługę w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Jedlni-Kolonii.

CZYTAJ DALEJ

Wiewiórczyn: W miłości i otwartości

2022-08-11 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Sierpień to miesiąc pielgrzymek na Jasną Górę. Jedni ruszają w drogę a inni przyjmują pielgrzymów w swoich domach. Wiewiórczyn leży na trasie wielu pielgrzymek. Jedne tylko przechodzą a inne zatrzymują się na terenie naszej Parafii. Pierwszą z nich jest franciszkańska brązowa grupa z Brodnicy, która jest częścią pielgrzymki z Ziemi Lubawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję