Reklama

Niedziela Świdnicka

Ostatnie pożegnanie Medarda Plewackiego - aktora, pedagoga, nauczyciela

Dziś we Wrocławiu odbyły się uroczystości pogrzebowe Medarda Plewackiego, zasłużonego aktora, pedagoga, nauczyciel fonetyki dolnośląskich kleryków.

[ TEMATY ]

Wrocław

bp Ignacy Dec

Medard Plewacki

Ks. Grzegorz Umiński

Obrzęd ostatniego pożegnania Medarda Plewackiego

Obrzęd ostatniego pożegnania Medarda Plewackiego

Mszy św. pogrzebowej w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Karmelkowej przewodniczył bp Ignacy Dec.

- Dzisiaj podczas pożegnania śp. Medarda Plewackiego do wieczności, duchowieństwo dolnośląskie wyraża moimi ustami serdeczną wdzięczność wobec niego, za uczenie nas kultury wypowiadanego słowa. Jako kapłani jesteśmy przecież sługami słowa Bożego, a przepowiadania słowa Bożego od strony formy uczył nas dziś żegnany Pan Medard – mówił biskup senior diecezji świdnickiej.

ks. Grzegorz Umiński

Medard Plewacki

Medard Plewacki

Medard Plewacki urodził się w 1929 roku w Gniewkowie k. Inowrocławia. Zadebiutował na scenie Teatru Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w 1955 roku. Na swoim koncie miał występy na deskach wielu teatrów, pojawiał się również na szklanym ekranie. Aktor na emeryturze udzielał się jako pedagog i prowadził zajęcia z fonetyki, m.in. dla kleryków w seminariach duchownych we Wrocławiu, Świdnicy i Legnicy. Do samej śmierci udzielał się jako aktor i lektor. Wielu kleryków świdnickiego seminarium zapamiętało Pana Medarda, jako cierpliwego, wymagającego pedagoga, który kładł nacisk przede wszystkim na poprawną wymowę i dykcję przyszłych kapłanów, co było i jest niezmierne ważne podczas publicznego zabierania głosu.

ks. Grzegorz Umiński

Procesja żałobna

Procesja żałobna

Reklama

- Panie Medardzie, oto wybiła godzina pożegnania cię do wieczności, w tej wrocławskiej świątyni. Nad twoją urną dziękujemy Bogu za ciebie, za dobro które przekazał nam tu na ziemi przez twoje szlachetne życie, przez twoją szlachetną, kompetentną posługę. Dziękujemy tobie za dar uczenia nas kultury wypowiadanego słowa, także słowa Bożego, które Bóg wkłada w nasze usta i kieruje do swojego ludu. Pełni wiary i wdzięczności prosimy dobrego i miłosiernego Boga, który był dla ciebie najważniejszy, aby cię przybrał w szaty zbawienia – mówił w słowach pożegnania bp Dec.

ks. Grzegorz Umiński

Uroczystości na cmentarzu

Uroczystości na cmentarzu

- Dziś żegnamy mistrza, który uczył nas, który uczył nas tak kształtować słowo ludzkie, żeby jak najlepiej mogło wypowiedzieć tajemnicę Boga niewidzialnego – napisał w kondolencjach bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki.

ks. Grzegorz Umiński

Obrzędy na cmentarzu

Obrzędy na cmentarzu

Urna z prochami zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Zabrodzkiej we Wrocławiu.

2021-10-02 22:30

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ujazd Górny: Zjednoczeni pod sztandarem

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ujazd Górny

Ks. Grzegorz Umiński

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ujeździe Górnym w czasie ślubowania

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ujeździe Górnym w czasie ślubowania

W niewielkiej miejscowości w dekanacie Strzegom, społeczność szkoły podstawowej, świętowała uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru.

- Sztandar to znak, który jednoczy daną wspólnotę. To symbol przynależności do szkolnej rodziny, którą tworzą dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy i uczniowie wszystkich klas. Pokazuje on to, co dla was najważniejsze, wartości, które przychodzą wraz z przyjęciem patrona – mówił bp Ignacy Dec, podczas Mszy św., w czasie której poświęcony został sztandar Szkoły Podstawowej w Ujeździe Górnym im. Św. Jana Pawła II. – My potrzebujemy znaku, który możemy zobaczyć i sztandar jest właśnie takim widzialnym znakiem, dzięki któremu czujemy się wspólnotą, w tym przypadku, wspólnotą szkolną – dodał hierarcha gratulując równocześnie wyboru św. Jana Pawła II na patrona szkoły. - Jesteście wśród 9 szkół podstawowych w naszej diecezji, którym patronuje święty papież – największy z rodu Polaków – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję