Reklama

Wiara

7 października

#NiezbędnikRóżańcowy: ...Módl się za nami grzesznymi…

Kolejny dzień naszych październikowych rozważań, przynosi nam prośbę, którą w pozdrowieniu anielskim kierujemy ku Maryi. Wezwanie „módl się za nami grzesznymi…” z jednej strony jest przekonaniem, wyznaniem wiary i wyrażeniem ufności człowieka, który prosi Maryję o pomoc, o ratunek.

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Z drugiej strony widzimy spojrzenie na Maryję jako na ucieczkę grzeszników, wspomożycielkę wiernych, pocieszycielkę strapionych. Człowiek wypowiadający te słowa staje przed Maryją w geście pokory, uznaje swoją słabość i grzeszność prosząc o modlitwę.

Ojciec Święty Franciszek aby wyjaśnić sens tego fragmentu modlitwy, przytoczył taką historię:

„Pamiętam, jak kiedyś w sanktuarium w Luján siedziałem w konfesjonale, przed którym była długa kolejka. Stał w niej też pewien nowocześnie wyglądający chłopak, z kolczykami, tatuażami itd. Przyszedł, żeby mi opowiedzieć o tym, co mu się przydarzyło. Miał poważny, trudny problem. Powiedział: opowiedziałem to wszystko mamie i ona mi powiedziała: „idź do Matki Bożej, a ona ci powie, co masz robić”. Oto kobieta, która miała prawdziwy dar rady. Nie wiedziała, jak rozwiązać problem syna, ale wskazała mu właściwą drogę: idź do Matki Bożej, ona ci powie. To jest dar rady. Ta prosta, skromna kobieta dała swojemu synowi najlepszą radę. I ten chłopak powiedział mi: popatrzyłem na Matkę Bożą i poczułem, że powinienem zrobić to, i to, i to… Ja nie musiałem nic mówić, mama tego chłopaka i on sam powiedzieli już wszystko. To jest dar rady. Wy, mamy, które macie ten dar, módlcie się o niego dla waszych dzieci. Dar radzenia dzieciom jest darem Bożym”.

Więcej chyba mówić i pisać nie trzeba, ale skoro Papież Franciszek posłużył się obrazem ziemskiej matki, kierującej swojego syna do Matki Bożej, to przypomnijmy sobie nasze mamy. Przecież dla wielu z nas, to one były i są nauczycielkami maryjnej modlitwy, są „kierunkowskazami”, które prowadzą nas do Maryi. Każda ziemska matka jest zatroskana o życie swoich dzieci. Matczyna troska to także znak miłości Maryi wobec nas, powierzonych Jej przez Chrystusa umierającego na Krzyżu.

Podziel się cytatem

Reklama

Pamiętajmy, że ten kto kocha Niepokalaną Matkę, ten nie tylko szuka Jej pomocy, lecz pragnie być Jej radością. Dzisiaj Serce Maryi jest głęboko ranione przez grzechy, zniewagi i niewierności, przez pychę i oschłość, uporczywe odrzucanie Jej macierzyńskich interwencji a mimo to, nadal chce być i jest naszą ucieczką. Niech zatem Maryja znajduje u nas przede wszystkim pocieszenie, a kto Maryi zaufa i okaże współczucia, ten dozna Jej pociechy i orędownictwa.

Czytanki przygotowuje: ks. Krzysztof Hawro /Niedziela

Pomódl się wspólnie z nami. Start transmisji modlitwy różańcowej z Jasnej Góry o godz. 16:00, a o 19.00 tramsmisja nabożeństwa październikowego.

Reklama

Zapraszamy również do modlitwy różańcowej wraz z kanałem Teobańkologia. Początek o godz. 20:25.

Rozważania różańcowe na 7 października: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

TAJEMNICE ŚWIATŁA

1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: „Tyś jest mój syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Łk 3, 21–22).

Panie, Jezu Chryste, Twój chrzest w Jordanie mówi o wielkiej łasce Bożego miłosierdzia, jakiej dostępujemy w sakramencie chrztu świętego. Czyni nas ona podobnymi do Ciebie, więc stajemy się dziećmi Bożymi, w których Ojciec niebieski ma upodobanie. Nasze dusze są mieszkaniem Boga. Jezu, pogłębiaj w nas świadomość tej wielkiej łaski i spraw, byśmy zawsze postępowali jak dzieci Ojca Niebieskiego.

2. Objawienie Jezusa na weselu w Kanie

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?” (…) Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 1–5).

Miłosierny Jezu, to był pierwszy cud, który objawiał Twą Boską moc. Uczyniłeś go na prośbę Matki zatroskanej o nowożeńców. A Ona uczy nas pełnić wszystko, cokolwiek nam powiesz, i abyś w naszym życiu mógł dokonywać wielu cudów. Prosimy Cię, Panie, spraw, abyśmy jak Maryja umieli dostrzegać potrzeby bliźnich i z ufnością przedstawiać je Tobie oraz ufnie pełnić wolę Twoją.

3. Głoszenie królestwa Bożego

Reklama

Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię królestwa i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości. A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza (Mt 9, 35–36).

Panie Jezu, Ty poprzez swoje życie, nauczanie i cuda najpełniej objawiłeś tajemnicę miłosierdzia Boga. W Tobie, Synu Boży, widzimy Ojca bogatego w miłosierdzie. Spraw, prosimy, abyśmy sami poznając tę tajemnicę i doświadczając Twej miłości miłosiernej, życiem i słowem głosili światu orędzie o Bożym miłosierdziu.

4. Przemienienie na Górze Tabor

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie (Łk 9, 28–31).

Panie Jezu, aby przygotować uczniów na swoją mękę i śmierć, wpierw na Górze Tabor ukazałeś im swój Boski majestat. W miłosierdziu swoim także i nas umacniaj, przygotowując na doświadczenie krzyża, aby przemieniać nasze życie w miłosierdzie.

5. Ustanowienie Eucharystii

Ciało Moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew Moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa Moje Ciało i Krew Moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. (…) To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki (J 6, 55–56.58).

Miłosierny Jezu, ustanawiając Eucharystię pozwalasz nam uczestniczyć w Twojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu, a nadto dajesz nam siebie jako pokarm, aby umocnić nas w drodze do domu Ojca i dać życie wieczne. Bądź uwielbiony za dar miłosierdzia Twego objawiony w sakramencie Eucharystii. Spraw, abyśmy umieli korzystać z tak wielkiego daru miłosierdzia Twego i stawali się chlebem dla braci.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-10-06 21:20

Ocena: +25 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różańcowe święto dzieci w Krzeszowie

[ TEMATY ]

różaniec

Ks. Waldemar Wesołowski

Po wielkiej pielgrzymce żywego różańca do Krzeszowa i modlitwie "Różaniec do granic", w niedzielę 8 października do Matki Bożej Łaskawej przyjechały dzieci modlące się na różańcu.

W kościele św. Józefa była dla nich sztuka teatralna o św. Filomenie - patronce żywego różańca, którą przygotował parafialny teatr z Gniechowic (archidiecezja wrocławska). Podczas Mszy św. w bazylice z dziećmi spotkał się o. Piotr Detlaf z Telewizji Trwam oraz Magda Buczek - założycielka podwórkowych kółek różańcowych dzieci. Oczywiście podczas spotkania nie mogło też zabraknąć modlitwy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Siła Różańca

2022-10-04 12:22

Niedziela Ogólnopolska 41/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Październik to czas, w którym chyba wszyscy czciciele Matki Bożej jeszcze częściej i chętniej sięgają po różaniec.

Siódmy dzień października przynosi nam liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Jaka jest historia tego wspomnienia? I co najważniejsze – jakie przesłanie dla nas niesie?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Sztab: podczas chaotycznego odwrotu w obwodzie donieckim przeciwnik wysadził tamę, zalewając miejscowość

2022-10-06 18:47

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/Vladyslav Musiienko

Rosjanie stosują w Ukrainie metodę spalonej ziemi, podczas odwrotu wysadzili tamę, podtapiając miejscowość Rajhorodok w obwodzie donieckim – podaje sztab generalny w czwartkowym komunikacie.

W Kadijiwce w obwodzie ługańskim przeciwnik pali dokumenty. „W miejscowości Swatowe (która jest kolejnym celem ukraińskiej kontrofensywy- PAP) zaminowano już główne obiekty infrastruktury, budynki i tereny” – powiadomił sztab w czwartkowym komunikacie na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję