Reklama

Kościół

Drugi dzień wizyty ad limina Apostolorum: Nie dajmy zniszczyć Bożej świątyni w nas

„Niech nic nie krępuje naszych rąk i naszych serc. Nie dajmy zniszczyć Bożej świątyni w nas. Nie niszczmy jej sami. Nie pozwólmy, aby wdarł się do niej zgiełk tego świata. Nie wystawiajmy na próbę naszego Pana, który musiał skręcić bicz na tych, którzy uczynili targowisko z domu Jego Ojca. Nie poddawajmy się zwątpieniu w najtrudniejszych nawet sytuacjach” – apelował metropolita lubelski podczas Mszy św. w papieskiej bazylice św. Jana Chrzciciela na Lateranie.

[ TEMATY ]

ad limina

abp Stanisław Budzik

ad limina Apostolorum

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita lubelski przewodniczył dzisiaj Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej biorących udział w wizycie ad limina Apostolorum.

Abp Budzik nawiązał do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o wypędzeniu przekupniów z świątyni. „W świątyni poświęconej Najświętszemu Zbawicielowi otwieramy się na zbawienie i dziękujemy za odkupienie jakie Bóg, który jest miłością, ofiaruje człowiekowi w Jezusie Chrystusie” – przypomniał arcybiskup. Zaznaczył, że w świątyni sprawowana jest ofiara eucharystyczna, która jest początkiem przemiany człowieka. Przywołał słowa papieża Benedykta XVI, że w Eucharystii „śmierć zamienia się w życie”, „dokonuje się zwycięstwo miłości nad nienawiścią” i „zwycięstwo miłości nad śmiercią”.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że „wypędzając kupców ze świątyni Chrystus widzi, że świątynia jest zagrożona, że zewnętrzny trud przesłania prawdziwą chwałę Bożą, ofiara materialna przesłania to, co jest najbardziej istotne, najważniejsze, serca ludzi skruszonych, otwartych na Boże miłosierdzie, miłosierne względem bliźniego”. „Chęć zysków przesłania chwałę Bożą i troskę o zbawianie człowieka. Świątynia materialna jest wyrazem tego co stanowi człowiek. Jezus mówiąc o świątyni miał na myśli świątynię swego ciała i miał także na myśli świątynię naszego serca. Jakże często staje się ona środowiskiem chaotycznych myśli, nieuporządkowanych pragnień, złych zamiarów. Tę naszą świątynię Chrystus chce oczyścić, wszystko, co zaciemnia świadectwo naszej wiary, chce w niej zamieszkać napełnić swoją świętością” – mówił abp Budzik.

Metropolita lubelski przytoczył fragment notatek duchowych bł. kard. Stefana Wyszyńskiego „Z głębi duszy”, które prymas Polski zapisywał w czasie swojego odosobnienia. Notatka nosi tytuł „Związane ręce Chrystusa”. „Związane ręce Chrystusa są podobne do ludzkich dłoni. Ci którzy związali Chrystusowi dłonie chcieli, by na pewno widzieć Chrystusa z dłońmi skrepowanymi. Iluż ludzi pracuje by związać dłonie Chrystusowi. Ci którzy dzisiaj nie mają władzy nad Bogiem, sięgają po ręce tych ludzi, do których należy rozwiązywanie rąk Bogu. Im więcej jest wysiłku, by związać ręce Chrystusowi, tym więcej musi być kapłańskiego trudu, aby te błogosławione ręce rozwiązywać” – napisał bł. Stefan Wyszyński i modlił się: „Pozwól mi rozwiązywać w oczach ludzkich Twoje dłonie, abyś swobodnie mógł działać, błogosławić i odnajdywać także tych, którzy Twoje dłonie krępują. Rozwiąż ich serca, by doznali Twojej miłości”.

Abp Budzik wezwał, aby „nic nie krępowało naszych rąk i naszych serc”. „Nie dajmy zniszczyć Bożej świątyni w nas. Nie niszczmy jej sami. Nie pozwólmy, aby wdarł się do niej zgiełk tego świata. Nie wystawiajmy na próbę naszego Pana, który musiał skręcić bicz na tych, którzy uczynili targowisko z domu Jego Ojca. Nie poddawajmy się zwątpieniu w najtrudniejszych nawet sytuacjach” – zaapelował metropolita lubelski.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwracając się do współbraci biskupów powiedział: „Jest takie zdanie w Ewangelii, które powinno wzbudzać w nas niepokój i nas mobilizować: czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie”.

Abp Budzik nawiązał do wspominanej dzisiaj w polskim Kościele św. Faustyny, która napisała w swoim „Dzienniczku”, że z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Przypomniał, że wielu odnosiło to do św. Jana Pawła II, który delikatnie odsuwał od siebie to proroctwo i wzywał do głoszenia i dawania świadectwa Bożemu Miłosierdziu całemu światu.

„Wyjdźmy z tej bazyliki, matki i głowy wszystkich kościołów świata z mocnym przekonaniem, że Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła, że Pan Zastępów jest z nami” – zakończył homilię metropolita lubelski.

W modlitwie wiernych modlono się m. in. za Kościół, aby „prowadził ludzkość do wiecznej świątyni Nieba”, za papieża Franciszka, biskupa Rzymu i proboszcza świata, aby „przewodził wszystkim w miłości”, za wszystkich przygotowujących się do sakramentów, aby „były one źródłem odrodzenia i wyznania wiary” oraz za wszystkich arcybiskupów i biskupów biorących udział w wizycie ad limina Apostolorum „o obfite owoce tego czasu”

Mszą św. w Bazylice Laterańskiej arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej rozpoczęli drugi dzień wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie. Cały dzień spędzą odwiedzając różne watykańskie dykasterie i urzędy.

2021-10-05 11:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowy styl wizyt ad limina

[ TEMATY ]

Watykan

ad limina

Katarzyna Artymiak

Papież Franciszek rewolucjonizuje styl wizyt ad limina Apostolorum, w ramach których co pięć lat episkopaty poszczególnych krajów zobowiązane są przybywać do Watykanu. Najpierw odszedł od czytania przygotowanych wcześniej przemówień, zastępując je braterskim spotkaniem i spontanicznym dialogiem. Teraz wprowadził drugą audiencję, na którą oprócz przedstawicieli danego episkopatu zaprosił także szefów poszczególnych dykasterii.

Szlaki przetarli tu biskupi Chile, z którymi Franciszek rozmawiał przez trzy godziny 20 lutego. Wczoraj po południu odbyło się drugie, równie długie spotkanie. Wzięli w nim udział także szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej: kardynałowie Parolin, Ouellet, Muller, Farrell, Stella, Versaldi i Braz de Aviz. Obecni byli też arcybiskupi Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i Montanari, sekretarz Kongregacji ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Piastunka Obecności. Wiesz, że twój dzień jest pełen Boga?

2022-05-17 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Romuald M. Sołdek

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Maryja z Nazaretu przynosi nam dzisiaj przede wszystkim Słowo właśnie o tym, że tu – w naszym Nazarecie – możemy rosnąć, nabierać mocy, napełniać się mądrością, a łaska Boga spoczywa na nas, nawet jeśli nie zawsze ją czujemy czy dostrzegamy.

A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim. Łk 2,39-40.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Zdolna do ufności. Czy ufasz Bogu przez ludzi?

2022-05-19 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Ważny temat, na jaki wskazuje nam dzisiaj Ewangelia przeczytana przez pryzmat doświadczeń i wrażliwości Maryi, to zaufanie. I to nawet nie tyle wprost nasze zaufanie do Pana Boga, ile do ludzi. Komu ufasz? Potrafisz ufać?

Gdy Mędrcy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić». On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego. Mt 2,13-15

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję