Reklama

Kościół

Abp Guzdek: człowiek nieustannie potrzebuje wsparcia ze strony Boga i pomocy drugiego człowieka

„Człowiek nieustannie potrzebuje wsparcia ze strony Boga i pomocy drugiego człowieka” – mówił w Bydgoszczy metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Administrator apostolski Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przewodniczył Mszy Świętej z okazji 15-lecia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

[ TEMATY ]

bp Józef Guzdek

Karol Porwich

Uroczystości jubileuszowe z udziałem m.in. przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, generalicji i pracowników, rozpoczęto modlitwą w świątyni garnizonowej Matki Bożej Królowej Pokoju. – To szczególna okazja do wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro, codzienną służbę żołnierzy, pracowników resortu obrony, dla dobra naszej ojczyzny. Stojąc przy ołtarzu Chrystusa, chcemy objąć wszystkich naszą modlitwą, pamiętając także o żołnierzach i pracownikach, którzy odeszli na wieczną wartę – mówił proboszcz parafii i dziekan inspektoratu ks. ppłk Kryspin Rak.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest jednostką organizacyjną. Spoczywa na niej odpowiedzialność za wsparcie logistyczne polskich żołnierzy w kraju i za granicą. – Obecność w kościele garnizonowym w Bydgoszczy, jest dla mnie szczególna, wzruszająca. To ostatnia posługa w tym garnizonie. Przez niemal jedenaście lat wielokrotnie odwiedzałem to piękne miasto. Spotykałem się z generałami, dowódcami inspektoratu, jak też w wielu jednostkach podległych, z żołnierzami i pracownikami wojska. Coś się kończy, ale nie zapomina się ludzi i ich dokonań. Kiedy odwiedzałem wojskowe garnizony na terenie całej ojczyzny, w czasie tych ostatnich lat one zasadniczo się zmieniły, wypiękniały. To wasza zasługa – mówił na wstępie abp Józef Guzdek.

Formowanie jednostki rozpoczęto w październiku 2006 roku. Od 23 grudnia 2018 roku IWSZ został podporządkowany bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Człowiek nieustannie potrzebuje wsparcia ze strony Boga i pomocy drugiego człowieka – zauważył abp Józef Guzdek, przywołując słowa św. Pawła: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” – Prośmy usilnie Boga o wsparcie w naszym życiu osobistym, rodzinnym, a dziś w sposób szczególny o wsparcie dla inspektoratu. Mamy także świadomość tego, że powierzone nam zadania, przerastają nasze indywidualne siły. Potrzebny jest więc zespół ludzi, którzy doskonale się rozumieją i mają do siebie zaufanie – mówił.

Metropolita białostocki i administrator apostolski ordynariatu zwrócił również uwagę na gest skinienia ręką, który – jak podkreślił – wyraża wołanie o pomoc i wsparcie. – Ten ewangeliczny gest powtarzają wszyscy dowódcy oraz żołnierze Wojska Polskiego. To wy jesteście gospodarzami, pierwszymi, najważniejszymi. Was prosimy o wsparcie i pomoc, o zaradzenie wszelkim potrzebom natury logistycznej – dodał, dziękując wszystkim za trud i poświęcenie na czele z szefem IWSZ gen. brygady Arturem Kępczyńskim.

2021-10-06 16:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. w intencji Ojczyzny w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

[ TEMATY ]

Warszawa

Powstanie Warszawskie

bp Józef Guzdek

Jakub Szymczuk/KPRP

– Żołnierze Armii Krajowej heroicznym czynem zaświadczyli wobec całego świata, że godność Polaka i prawo do poszanowania wolności narodu są wartościami nadrzędnymi – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich biskup polowy WP Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy podkreślił w kazaniu wkład kapelanów w duchowe umacnianie walczących powstańców. Sprawowaną pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystią uczczono pamięć uczestników zrywu w przeddzień 75. rocznicy jego wybuchu. Po Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Eucharystię koncelebrowali abp Wojciech Polak, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński, bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, kapelani wojska, harcerzy i skautów oraz duchowni obydwu warszawskich diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne pieśni w Skarbimierzu

2023-03-26 12:49

Magdalena Lewandowska

Zespół "Hajduki Nyskie" występował w pięknych strojach ludowych.

Zespół

Blisko 300 uczestników wzięło udział w XI Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu.

Przegląd organizowany jest od lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu oraz parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle. – Gdyby nie pandemia byłby to już 13. przegląd – mówi Grażyna Burska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. – Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 27 podmiotów, w których śpiewa łącznie około 300 osób. To chóry, schole, zespoły i soliści. Cieszymy się z frekwencji, uczestnicy są województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Mam nadzieję, że za rok będziemy kontynuować konkurs już w nowo powstającym pięknym Centrum Kultury w Skarbimierzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję