Reklama

Niedziela Świdnicka

Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego w Pieszycach

Odpust w Kamionkach - Najwierniejszy przyjaciel na całe życie

- Nie tylko dzieciom potrzebna jest pomoc aniołów, ale nam wszystkim – mówił bp Adam Bałabuch 26 września, w kościele filialnym w Kamionkach.

Świeci Aniołowie Stróżowie, patronują niewielkiej wspólnocie w Kamionkach, położonej u podnóża Gór Sowich, należącej do pieszyckiej parafii św. Antoniego. W przeddzień ich liturgicznego wspomnienia na zaproszenie ks. prał. Edwarda Dzika, do wsi liczącej 800 dusz, przybył bp Adam Bałabuch, aby wspólnie z mieszkańcami uwielbić Boga w Jego stworzeniach.

Oczy duszy

Reklama

Podczas sprawowanej Mszy św. bp Bałabuch wygłosił homilię, w której zaznaczył, że jeżeli wiemy cokolwiek o istnieniu aniołów, to tylko dzięki wierze, zakorzenionej w Objawieniu. - Jedynie wiara objawia nam ich istnienie. By spotkać się z aniołami, aby ich słyszeć i z nimi rozmawiać, potrzeba wejść na płaszczyznę nadprzyrodzoną. Tam ogląda się ich przy pomocy tego, co św. Augustyn nazywa „oczami duszy” – tłumaczył homileta, podkreślając, że to nie tylko dzieciom potrzebna jest pomoc aniołów, bo wyobraźnia religijna najczęściej przedstawiała anioła stróża w towarzystwie znajdujących się w niebezpieczeństwie dzieci, ale także młodzieży i dorosłym. Wszak ludzie dorośli narażeni są bardziej na niebezpieczeństwa i trudności.

Stanisław Bałabuch

Jak pomagają aniołowie?

Następnie biskup przypomniał, że objawienie Boże, zawarte w Piśmie Świętym mówi nam o naturze aniołów i charakterze ich posłannictwa. - Są oni istotami czysto duchowymi, wolnymi i rozumnymi. Bóg powierzył sprawowanie opieki nad każdym ludzkim stworzeniem jednej z tych istot. Obok każdego człowieka stoi najwierniejszy przyjaciel, dany nam przez Boga na całe życie. Niewidzialny towarzysz drogi, świadek naszych osobistych wysiłków – wymieniał, dodając, że aniołowie niosą pomoc także w sprawach duchowych, pobudzają i zachęcają do modlitwy, a także podtrzymują ją i wspomagają. – Aniołowie dają dobre natchnienia, potrzeba tylko by zostały przez ludzi przyjęte. Tylko ci doświadczają ich obecności, którzy zwracają się do nich o pomoc, którzy są przeświadczeni o ich istnieniu – zwrócił uwagę przewodniczący liturgii, zachęcając do odświeżenia relacji z najlepszym przyjacielem danym nam przez Boga.

Podziękowanie dla parafian

Na zakończenie w imieniu bp Marka Mendyka, bp Adam wręczył listy gratulacyjne wybranym parafianom, którzy swoją pracą i ofiarą wsparli dzieło remontu kościoła filialnego w ostatnich latach. Przypomnijmy, że świątynia pochodząca z końca XVIII wieku jest sukcesywnie odnawiana. W minionych latach wzmocniono konstrukcję ścian i odnowiono elewacje strony południowej świątyni.

Stanisław Bałabuch

2021-09-26 16:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruch Młodzieży Antoniego

[ TEMATY ]

Wielka Sowa

ks. Mateusz Kulig

Pieszyce

archiwum prywatne

Ruch Młodzieży Antoniego

Ruch Młodzieży Antoniego

Przy parafii Św. Antoniego kilka lat temu na bazie wyjazdu na Lednicę, powstała młodzieżowa grupa parafialna.

Wspólnotą opiekuje się ks. Rafał Szuba, a ostatnio dołączyła s. Barbara FMA i ks. Mateusz Kulig. Z roku na rok grupa się powiększa, obecnie na cotygodniowe sobotnie spotkania przychodzi ok. 25 osób. – Tematyka spotkań jest różnorodna, od zagadnień religijnych, przez duchowość po tematy życia codziennego. Jesteśmy razem dla siebie i to jest chyba największa wartość – mówi należący do wspólnoty Łukasz Przetocki. – Zajmujemy się także dziełami charytatywnymi, a najbardziej cieszą mnie wspólne wyjazdy, a świetna atmosfera sprawia, sprawy Kościoła są nam bliższe – dodaje Zygmunt Sośnierz.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: papież Franciszek nie dąży do wyparcia liturgii trydenckiej

2021-11-27 11:49

[ TEMATY ]

Franciszek

kard. Robert Sarah

Msza trydencka

Michał Firlej/www.missa.pl

Celem papieża Franciszka „nie jest absolutnie wyparcie dawnej liturgii" - powiedział kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” udzielonym z okazji publikacji swej najnowszej książki o kapłaństwie, odnosząc się do motu proprio „Traditionis custodes".

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że papież Franciszek jasno wyjaśnił swoje intencje rozmawiając z biskupami francuskimi i polskimi przybywającymi w ramach wizyt ad limina Apostolorum.

CZYTAJ DALEJ

Powinni być świadkami

2021-11-27 22:57

Maria Fortuna- Sudor

Homilię wygłosił bp Janusz Mastalski

Homilię wygłosił bp Janusz Mastalski

    – Muzyka łagodzi, wspiera, sprawia, że człowiek zaczyna inaczej patrzeć na trudne sprawy – powiedział bp Janusz Mastalski do organistów-muzyków kościelnych uczestniczących w dniu skupienia.

    W sobotę 27 listopada w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach został zorganizowany Dzień Skupienia organistów-muzyków kościelnych. Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania Jutrzni, po czym uczestnicy wysłuchali konferencji o. dr. Nikodema Kilnara OSPPE - krajowego duszpasterza muzyków kościelnych. W samo południe rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Janusz Mastalski. Współkoncelebransami byli: o. Nikodem Kilnar i ks. Dariusz Lenart - duszpasterz organistów archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję