Reklama

Polska

Licheń: Modlili się o błogosławieństwo w nowym roku szkoleniowym

Ponad dwustu przedstawicieli młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy z całej Polski modlili się w Licheniu w czwartek, 7 października. Rozpoczynając nowy rok szkoleniowy zawierzali swoje życie, naukę, decyzje Matce Bożej Licheńskiej. W pielgrzymce wzięli udział również Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Piotr Trybek, Dyrektor Gabinetu MRiPS oraz przedstawiciele Komendy Głównej OHP, komend wojewódzkich, nauczyciele i wychowawcy Hufców Pracy.

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

Pielgrzymki Ochotniczych Hufców Pracy do licheńskiego sanktuarium rozpoczęły się w maju 1998 roku, gdy z okazji 40. rocznicy powstania OHP, w Koninie odbył się Ogólnopolski Zlot Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy. Odtąd, każdej jesieni, podczas inauguracji roku szkoleniowego w licheńskiej bazylice osoby rozpoczynające edukację w OHP, składają uroczyste ślubowanie. Odnawiany jest także Akt Zawierzenia Matce Bożej.

W czwartkowy poranek, po uroczystej inauguracji i powitaniu na placu przed dzwonnicą, uczestnicy udali się w kierunku bazyliki. Przed wejściem do świątyni delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, patrona Ochotniczych Hufców Pracy.

Kadry OHP i młodzież przybyłą z różnych stron naszego kraju w bazylice powitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. „Matka Boża Licheńska nazywana jest Bolesną Królową Polski i Patronką szczęścia rodzinnego – to właśnie do niej pielgrzymują ci, którzy szukają szczęścia w swoim życiu. Przez swój wizerunek, wskazuje drogę do szczęścia, którą jest wierność Temu, który dał nam życie” – mówił ks. Kumala. Przypomniał także słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który nazwał Matkę Bożą Licheńską szczególną patronką polskiej młodzieży.

Zwracając się do młodzieży u progu dorosłości, mówił: „To, że rozpoczynacie nowy rok w takim miejscu, pokazuje, że chcecie być szczęśliwi z Bogiem, który chce dla nas wszystkiego, co najlepsze.”

Mszy Świętej o godzinie 10.00 przewodniczył ks. prałat Jarosław Sroka, Krajowy Duszpasterz OHP. „Przynosicie to wszystko, co jest w sercach młodych ludzi, do Pani Licheńskiej” – mówił do młodzieży, podkreślając, że sanktuarium licheńskie to „miejsce ważne, potrzebne człowiekowi, uświęcone przez kolana pątników klękających z modlitwą, która jest drogą do Boga i serca drugiego człowieka.”

Kapłan wspominał historię licheńskiego sanktuarium i Cudownego Obrazu. „Maleńki obraz, a jednocześnie tak wielki, wspaniały, pokazujący nam Maryje, która przytula orła – całą naszą Ojczyznę. Możemy prosić Ją, by była obecna w naszym życiu” – zachęcał ks. Sroka.

Reklama

Przypominając wartość rodziny, która jest istotą społecznego życia duszpasterz przypominał, że rodzinność to szacunek i otwartość na drugiego człowieka.

„Chcemy podziękować za rodzinę Ochotniczych Hufców Pracy, za wszystko, co ta instytucja robi dla młodego człowieka. Śmiało możemy powiedzieć, że OHP są jak matka, która wyciąga do młodego człowieka rękę i chce mu pomóc. Dziękujemy za tych wszystkich dobrych ludzi: wychowawców, nauczycieli, instruktorów, komendantów, którzy wkładają tak wiele wysiłku, by ta rodzina służyła i pomagała każdemu, który tej pomocy potrzebuje” – mówił ksiądz prałat. „Zaczynamy od Pana Boga, bo jeśli Pan Bóg na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na swoim miejscu.” Duchowny wspominał także postać błogosławionego kard. Wyszyńskiego i jego powiedzenie „czas to miłość” tak dalekie od często dziś spotykanego sformułowania „czas to pieniądz”: „Cóż z tego, że będziesz miał dużo, ale nie będzie miłości? Nie będziesz człowiekiem szczęśliwym. Dlatego św. Jan Paweł II mówił, że musisz bardziej być niż mieć.”

„Matko Boża, Niepokalana Maryjo, pomóż nam odnaleźć własną drogę w życiu. Spraw, aby ślubowanie złożone przez Twoim ołtarzem, pomogło nam w pracy nad sobą, w harmonijnym rozwoju naszych zdolności fizycznych, intelektualnych i moralnych” – prosili przedstawiciele młodzieży podczas uroczystego ślubowania uczestników pierwszego rocznika OHP. Przyrzekali m. in. godne wypełnianie obowiązków, sumienność, szacunek przełożonym, wrażliwość na wartości dobra wspólnego, potrzeby innych ludzi, narodu i rodziny ludzkiej. „Być prawym i rzetelnym obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej, ślubujemy! Nasze losy zawierzamy Tobie, Matko Boża Licheńska. Ucz nas kochać Boga i to wszystko, co Ojczyznę stanowi. Dokonaj odrodzenia naszych dusz. Broń nas i zachowaj od wszelkiego zła.”

Reklama

Akt zawierzenia Matce Bożej odczytała Anna Zdanowicz, Zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP: „Chcemy dziś powiedzieć: jesteśmy Twoi. W Twoim sercu składamy rozpoczęcie roku szkoleniowego, całych siebie, wszystko, czym jesteśmy, nasz umysł, emocje, myśli, pragnienia, całą swoją przeszłość, przyszłość, każdy nasz krok, każdą chwilę naszego życia.”

„Jesteśmy w tym wyjątkowym miejscu, by do naszych serc wlała się wiara, nadzieja i miłość” – zwróciła się do młodzieży pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Zachęcała młodych ludzi do wyznaczania sobie dalekosiężnych celi, nielękania się pójścia pod prąd i trudów, które spotyka się na drodze życia. „Chcę życzyć, byście łącząc naukę z pracą, kształtując swoją siłę charakteru ducha, te cele sobie wyznaczali. Przede wszystkim, byście byli dobrymi ludźmi i potrafili stworzyć dobre rodziny” – mówiła pani minister.

Komendant Główny OHP, Piotr Modzelewski podkreślił wyjątkową więź jaką złączone są Hufce Pracy z licheńskim sanktuarium. Tegoroczne spotkanie było szczególnym ze względu na 10. rocznicę ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem OHP. „Staramy się, by wasze życie było dalekie od problemów i niepowodzeń, byście odnosili sukcesy i pamiętali, że nawet drobne osiągnięcia przynoszą radość nam wszystkim.(…) Dzisiejsza uroczystość jest okazja do refleksji nad tym, do czego będziemy zmierzać, jak będzie przebiegała nasza praca, czy zdołamy stawić czoła prywatnym i zawodowym wyzwaniom. Chciałbym, by nasze działania przekładały się na pomoc i wsparcie dla młodzieży.”

Uroczystościom towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie pod dyrekcją Roberta Żurańskiego.

2021-10-08 18:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowe warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Licheń

www.facebook.com/pg/Ars-Celebrandi

Uroczyste i podniosłe celebracje, wytężone ćwiczenia, piękny, kontemplacyjny śpiew gregoriański, nowe przyjaźnie i ciepła atmosfera — tak można najkrócej streścić międzynarodowe warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”, które rozpoczęły się wczoraj w sanktuarium maryjnym w Licheniu.

Organizowane przez stowarzyszenie Una Voce Polonia (polski oddział Międzynarodowej Federacji „Una Voce”, organizacji uznawanej przez Stolicę Apostolską za oficjalną reprezentację katolików świeckich przywiązanych do tradycyjnej liturgii łacińskiej) warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” w Licheniu odbywają się już po raz piąty. Około 200 osób z Polski i kilkunastu innych krajów świata, w tym nawet Korei Południowej, od 12 do 19 lipca br. uczy się na nich celebrować Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (kapłani), służyć do niej (ministranci) i śpiewać (schole gregoriańskie). A najważniejszym tegorocznym wydarzeniem będzie wizyta wysokiego dygnitarza watykańskiego, abp. Guido Pozzo, sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, odpowiedzialnej za katolików przywiązanych do tradycyjnej liturgii na całym świecie. W dniu 18 lipca odprawi on uroczystą Mszę św. pontyfikalną w bazylice Matki Bożej Licheńskiej oraz spotka się z uczestnikami warsztatów i będzie odpowiadał na ich pytania.

CZYTAJ DALEJ

Św. Leokadia

[ TEMATY ]

św. Leokadia

Sitomon/pl.wikiedia.org

Krypta św. Leokadii w Oviedo

Krypta św. Leokadii w Oviedo

9 grudnia przypada wspomnienie Leokadii z Toledo (zm. ok. 304) – dziewicy, męczennicy i świętej Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję