Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Niezwykłe życie Świętego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Święty Maksymilian Maria Kolbe - to tytuł wystawy na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II. Biograficzna wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi w okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci, 50. rocznicy beatyfikacji oraz 39. rocznicy kanonizacji św. M. M. Kolbego.

- Ekspozycja ta jest swego rodzaju drogą, którą kroczymy przez niezwykłe życie o. Kolbego od dnia narodzin w Zduńskiej Woli w 1894 r. aż po wyniesienie go na ołtarze jako wyznawcę i męczennika. Beatyfikacji dokonał 17 października 1971 r. papież Paweł VI, a kanonizacji 10 października 1982 r. Jan Paweł II – powiedziała Katarzyna Helik autorka wystawy z Oddziału IPN w Łodzi.

Reklama

Materiał ikonograficzny pochodzi z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Niepokalanów oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Współcześnie IPN dąży do kultywowania pamięci o bohaterstwie świętego i do kształtowania świadomości historycznej.

Św. Maksymilian Maria Kolbe zapisał się na kartach historii jako męczennik, który oddał swoje życie za drugiego człowieka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. Wskutek ucieczki jednego więźnia 29 lipca 1941 r. podczas karnego apelu zastępca komendanta obozu Karl Fritzsch, stosując odpowiedzialność zbiorową, wytypował dziesięciu więźniów, którzy mieli umrzeć śmiercią głodową. Za jednego z nich, żołnierza i ojca rodziny Franciszka Gajowniczka, zgłosił się o. Maksymilian. W celi głodowej, mimo złego stanu zdrowia, żył ponad dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941 r. umierającemu o. Kolbemu wstrzyknięto fenol, a kolejnego dnia ciało jego skremowano.

- Święty Maksymilian Maria Kolbe jest symbolem ofiar zbrodni nazistowskiej, altruizmu i zachowania człowieczeństwa w każdej sytuacji, w każdych warunkach, nawet odczłowieczenia. Jest wzorcem osobowym, a wzorce osobowe nawet w dobie relatywizowania wartości są niepodważalne – podkreśliła autorka wystawy.

Wystawę na Placu Katedralnym można oglądać do końca października.

2021-10-09 10:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Telefoniczny ratunek

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Annie Spratt

Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział w Łodzi serdecznie zapraszają do współpracy w projekcie „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię koronawirusa”.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny jubileusz kapłaństwa

2022-05-19 11:04

ks. Maciej Flader

Srebrni jubilaci

Srebrni jubilaci

W środę, 18 maja 2022 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu na wspólnej Eucharystii spotkali się księża wyświęceni 18 maja 1997 roku, aby wspólnie celebrować srebrny jubileusz kapłaństwa. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył abp Adam Szal, a obecny był także abp senior Józef Michalik, który wygłosił okolicznościową homilię.

W homilii abp Józef Michalik, szafarz święceń prezbiteratu sprzed ćwierć wieku, przypomniał zebranym jubilatom dzień ich święceń. – Przez to włożenie rąk nastąpiła nowa rzeczywistość duchowa. Ontycznie staliśmy się nowi, przemienieni – powiedział poprzedni metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Papież na inauguracji Międzynarodowego Ruchu Edukacyjnego Scholas Occurentes

2022-05-19 17:46

[ TEMATY ]

edukacja

papież Franciszek

Bono

U2 (band)

PAP/FABIO FRUSTACI

Bono, lider zespołu muzycznego U2

Bono, lider zespołu muzycznego U2

Papież Franciszek i wokalista zespołu rockowego U2 Bono przybyli na Papieski Uniwersytet Urbaniana w Rzymie w czwartek, gdzie zainaugurowano Międzynarodowy Ruch Edukacyjny Scholas Occurentes.

W spotkaniu uczestniczyła 50-osobowa grupa młodzieży z wielu krajów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję