Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz rok po jubileuszu. „Traugutt” świętuje 100-lecie

– Nauczyciel ma coś z kapłana, a szkoła ze świątyni – powiedział ks. Stanisław Rospondek w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie. Duchowny przewodniczył Mszy św. w intencji żyjących i zmarłych nauczycieli, absolwentów, pracowników i uczniów II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie z okazji jubileuszu 100-lecia szkoły.

Przy ołtarzu stanęli absolwenci szkoły. Eucharystię koncelebrowali: ks. Stanisław Wróblewski, ks. Tadeusz Bijata, ks. Andrzej Sobota, ks. Paweł Sobuś i ks. Grzegorz Szumera.

Maciej Orman/Niedziela

Uczestnicy liturgii modlili się przez wstawiennictwo absolwenta szkoły, bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera, męczennika niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II.

Obchody jubileuszu zaplanowane na 2020 r. nie odbyły się z powodu pandemii.

– Z dziedzictwa kultury narodowej i powszechnej wywodzi się niczym przestroga i nakaz niezłomny, by o nauczycielach, jak o matce i ojcu, mówić zawsze w terminach najwznioślejszych: powołania i misji. Nauczyciel nie mógłby się spotkać z pochyloną przed nim głową w hołdzie, gdyby nie odważył się na ów niezbędny krok, który ma trzy strofy: uczę, służę i kocham – podkreślił w kazaniu ks. Rospondek.

Maciej Orman/Niedziela

Zwracając się do profesorów II LO, duchowny zwrócił uwagę, że znajdują się oni „w pierwszym szeregu szlachetnych wojowników o człowieka walczących białą bronią wiedzy i moralności”. – Nauczyciel ma coś z kapłana, a szkoła ze świątyni – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez poczet sztandarowy, przemaszerowali pod budynek szkoły, gdzie dyrektor Małgorzata Jackowska złożyła kwiaty pod popiersiem Romualda Traugutta. Przyznała, że ten gest jest nie tylko wyrazem czci wobec patrona, ale także „przypomnieniem jego przesłania dla nas, przesłania reprezentowanego przez trzech absolwentów uwiecznionych trzema tablicami za popiersiem”. Wskazała na osoby Mariusza Wodzickiego, lotnika, który zginął w czasie II wojny światowej podczas lotu bojowego do Polski; bł. Ludwika Rocha Gietyngiera, „przykład pobożności i wierności przekonaniom” oraz na pisarza Władysława Terleckiego.

Z okazji jubileuszu Małgorzata Jackowska życzyła kolejnym pokoleniom absolwentów: przekazywania przesłania Romualda Traugutta, kultywowania patriotyzmu, pobożności, wierności przekonaniom i pracy dla dobra społeczeństwa w czasach pokoju.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Patrzymy w przeszłość, dlatego że podtrzymujemy tradycję budowaną od zarania tej szkoły, a patrzymy w przyszłość, bo szkoła rozwija się i modernizuje, ale się nie zmienia. To jest cały czas ten sam „Traugutt” z wysokimi wynikami nauczania, ze świetną atmosferą, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi ucznia i z rodzinnością, która zaowocowała tymi spotkaniami. Patrzę teraz na wchodzących do szkoły absolwentów i widzę mamy przychodzące z synami. Pamiętam, że uczyłam i mamy, i synów – powiedziała „Niedzieli” dyrektor II LO.

Małgorzata Jackowska jest absolwentką szkoły i jej wieloletnią nauczycielką. – Wróciłam do niej bezpośrednio po studiach, więc mogę powiedzieć, że całe życie chodzę do „Traugutta”. Jestem nie tylko Traugucianką, ale córką, siostrą i matką Trauguciaka. To jest moja rodzina – dodała.

Po części oficjalnej przyszedł czas na spotkania absolwentów w klasach. Rozegrano również mecze koszykówki pomiędzy żeńskimi i męskimi drużynami absolwentów i uczniów. Ostatnim punktem dnia był wieczorny koncert jazzowy, który w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie dali Marek Walarowski Trio i Damian Hyra Quartet.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 8 października uroczystym koncertem i galą w Filharmonii Częstochowskiej. Wystąpili: Maria Tyszkiewicz, Jerzy Grzechnik z zespołem oraz chór II LO. Wieczorem odbył się bal absolwentów w Hotelu Arche.

Uroczystości zwieńczy w szkole 14 października otwarcie autorskiej galerii obrazów Elżbiety Ledeckiej, które ofiarowała ona II LO z okazji jubileuszu.

Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta powstało 7 sierpnia 1920 r. jako gimnazjum męskie. Szkołą koedukacyjną stało się w 1964 r.

2021-10-09 20:32

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję