Reklama

Wiara

Nienawiścią nie obronimy chrześcijańskich wartości

„Nienawiścią nie obronimy naszych chrześcijańskich wartości. Nie obronimy małżeństwa i rodziny, a przecież nie możemy tej obrony zaniechać. Brońmy je więc nade wszystko przykładem własnego życia” - mówił w archikatedrze białostockiej abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w intencji rodzin, która poprzedziła białostocki Marsz dla Życia i Rodziny.

[ TEMATY ]

bp Józef Guzdek

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita białostocki, nawiązując w homilii do apelu, jaki skierował w ubiegłą niedzielę do wiernych archidiecezji, przypomniał, że „małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny”, a stając w obronie chrześcijańskiej nauki o rodzinie „należy unikać konfrontacji, przemocy słownej i użycia siły”.

„Jak piękne są miłujące się małżeństwa! Jakże piękne i budujące są przykłady rodzin przyjmujących przychodzące na świat dzieci, otulające je miłością, dające poczucie bezpieczeństwa i troszczące się o ich wychowanie w duchu miłości Boga i Ojczyzny" – mówił.

Przypominając naukę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o rodzinie „Bogiem silnej” przypomniał słowa zawarte w testamencie Błogosławionego wskazującymi na miłość i przebaczenie, które są remedium na podziały dzisiejszego społeczeństwa.

Podziel się cytatem

Kryzysowi cywilizacji chrześcijanie winni przeciwstawić cywilizację miłości, która jest zdolna „rozbroić nasze serca. (…) Należy pokazać i przekonać innych, że tylko związek mężczyzny i kobiety przez sakramentalne małżeństwo oraz miłujące się rodziny są nadzieją na lepsze jutro, na przyszłość Kościoła i Ojczyzny” – podkreślał.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii setki białostoczan, w tym całe rodziny z dziećmi, przeszły przez centrum Stolicy Podlasia w Marszu dla Życia i Rodziny. Hasłem tegorocznej edycji manifestacji w obronie wartości ludzkiego życia i troski o rodzinę były słowa: „Tato - bądź, prowadź, chroń".

Marsz był wyrazem poparcia dla tradycyjnego modelu rodziny, ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz budowaniem wspólnoty sprzyjającej życiu, w której centralną wartością jest rodzina.

Tegoroczne hasło jest promocją ojcostwa oraz przypomnieniem wartości tego odpowiedzialnego zadania, przed którym stają mężczyźni w obecnych czasach. Jest również nawiązaniem do obchodzonego aktualnie w Kościele Roku św. Józefa, który patronuje ojcostwu.

Organizatorzy marszu podkreślają, że jest on promocją „ładu opartego na prawach rodziny i solidarności z najsłabszymi”. Jego uczestnicy podkreślali, że przyszli, aby zamanifestować wartości, którymi żyją na co dzień, takie jak wzajemna miłość, której owocem są ich dzieci oraz wiara katolicka.

Po dojściu do kościoła pw. św. Rocha pochód zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Organizatorami wydarzenia były środowiska katolickie, patriotyczne i konserwatywne.

2021-10-10 21:04

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List posłanki Anny Sobeckiej przeciwko akcji LGBT

[ TEMATY ]

sprzeciw

LGBT

marsz dla życia i rodziny

CarlosAlberto/fotolia.com

Powszechnie wiadomo, że ideologia LGBT uderza w tradycyjne wartości, na których zbudowane jest polskie społeczeństwo, dlatego wykorzystanie nazwy kojarzonej z ogólnopolskim Marszem dla Życia i Rodzin jest skandaliczne - napisała posłanka PiS Anna Sobecka w przesłanym KAI liście otwartym, odnosząc się do III Marszu Równości, który przejdzie 21 września ulicami Torunia pod hasłem "Dla życia i rodziny".

Uczestnictwo w Marszu dla Życia i Rodziny jest - pisze Anna Sobecka - manifestacją przywiązania do wartości katolickich, gdzie małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, a życie podlega ochronie od poczęcia do naturalnej śmierci. Hasło zapowiadanego w Toruniu marszu środowisk LGBT jej zdaniem w skandaliczny sposób wykorzystuje podobieństwo do nazwy Marsz dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Dawid Kubacki przekazał najnowsze informacje o stanie zdrowia żony

2023-03-25 14:08

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

instagram/Dawid Kubacki

Polski skoczek Dawid Kubacki przekazał w sobotę najnowsze informacje o stanie zdrowia żony. Marta jest stabilna i każdy dzień przynosi jakiś postęp - napisał na Instagramie.

Dawid Kubacki wycofał się z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba małżonki. Wicelider PŚ poinformował, że nie wystąpi w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne pieśni w Skarbimierzu

2023-03-26 12:49

Magdalena Lewandowska

Zespół "Hajduki Nyskie" występował w pięknych strojach ludowych.

Zespół

Blisko 300 uczestników wzięło udział w XI Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu.

Przegląd organizowany jest od lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu oraz parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle. – Gdyby nie pandemia byłby to już 13. przegląd – mówi Grażyna Burska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. – Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 27 podmiotów, w których śpiewa łącznie około 300 osób. To chóry, schole, zespoły i soliści. Cieszymy się z frekwencji, uczestnicy są województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Mam nadzieję, że za rok będziemy kontynuować konkurs już w nowo powstającym pięknym Centrum Kultury w Skarbimierzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję