Reklama

Niedziela w Warszawie

UKSW uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki

Tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć będziemy w stanie budować przyszłość i wspierać człowieka w jego integralnym rozwoju – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

UKSW

inauguracja roku akademickiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, rektorzy uczelni z całej Polski oraz kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW i biskupi.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor UKSW podkreślił, że u podstaw tożsamości uczelni leżą etos chrześcijański, nauczanie i spuścizna patrona bł. Stefana Wyszyńskiego. - Jasno to artykułujemy i nie mamy zamiaru tego zmieniać w imię jakiejkolwiek poprawności – podkreślił ks. prof. Czekalski i dodał: – Nie lękamy się jednak i nie wykluczamy osób o innych poglądach, przekonaniach czy innej wierze. Pragniemy, aby godność człowieka, wzajemny szacunek, kultura wtórowały nauczaniu, prowadzeniu działalności badawczej - poszukiwaniu prawdy.

Ks. prof. Czekalski wskazał, że tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć możliwe jest budowanie przyszłości i wspieranie człowieka w jego integralnym rozwoju. Przestrzegł też przed szkodliwością teorii o tak zwanym nowym człowieku - “człowieku natury, który odrzuca świat ducha i zatapia się bez reszty w materii i stawia siebie samego na miejscu Boga”. Dodał, że takiemu człowiekowi uniwersytet ma obowiązek powiedzieć prawdę - prawdę o nim samym.

Rektor UKSW przedstawił również plany rozwoju uczelni, zapowiadając zacieśnianie relacji uniwersytetu z gospodarką.

– Wyrazem otwarcia się naszej społeczności na problemy współczesnego świata jest niedawno powołane Centrum Gospodarki Światowej, którego celem jest współpraca ze środowiskiem społeczno-gospodarczym, prowadzenie badań i dydaktyki dla kadr menedżerskich i analiza finansowa – powiedział ks. prof. Czekalski. Dodał, że studenci, doktoranci i pracownicy UKSW mogą już od tego roku próbować swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

Pogłębianiu współpracy UKSW z przemysłem oraz biznesem służyć będzie także nowoczesny kampus w Dziekanowie Leśnym. Zostanie on wyposażony w sprzęt zaawansowany technologicznie. Infrastrukturę uczelni poszerzy nowy budynek Collegium Medicum dla studentów kierunku lekarskiego oraz pielęgniarstwa.

Reklama

Wykład inauguracyjny w czasie uroczystości w Auditorium Maximum wygłosiła Anna Maria Anders – ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino. Podkreśliła, że zarówno generał Władysław Anders, jak i kardynał Stefan Wyszyński, choć na różne sposoby, w różnych formach i z różnymi skutkami - przyjęli dziedzictwo klasyczne i chrześcijańskie. Przenieśli je na grunt najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych czasów XX wieku. - Obaj dokonali wyboru drogi wolności oraz byli zjednoczeni wiarą wyrażoną mieczem i krzyżem. Jeden stał się bohaterem na polu bitwy, drugi na polu etyki chrześcijańskiej – powiedziała ambasador Anders.

W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego przypada w czasie szczególnym, wkrótce po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Patrona uniwersytetu. “W murach uczelni swoboda wyrażania myśli i wolność badań zostaje ujęta w ramy metodologii, a ich wartość powinna rozstrzygać się w trakcie pozbawionej osobistych czy ideologicznych uprzedzeń dyskusji” - napisał prezydent. Dodał, że bardzo ważnym elementem życia akademickiego jest otwartość na różne punkty widzenia i kultura debaty.

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski podkreślił, że cała społeczność UKSW może „czerpać garściami” z nauczania Patrona, który był naukowcem, mężem stanu, wychowawcą narodu, a przede wszystkim wielkim obrońcom godności człowieka. W imieniu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przekazał Rektorowi UKSW dyplom uznania.

Przemawiając na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że każdy uniwersytet, a zwłaszcza UKSW, winien być punktem odniesienia dla współczesności i jasno świecącą lampą, w świetle której można uzyskać odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania. “Brakuje nam takich punktów odniesienia w świecie, który jest emocjonalny i bardzo subiektywny” - ocenił metropolita warszawski. Wielki Kanclerz UKSW życzył też wszystkim rektorom, aby kierowane przez nich uczelnie “mądrze odpowiadały nie na mody współczesności, ale na jej realne potrzeby i wyzwania”.

Reklama

Uroczystą inaugurację poprzedziła Msza św. w kościele uniwersyteckim pw. Św. Józefa na ul. Wóycickiego pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. W kazaniu kard. Nycz zaznaczył, że pierwotnym, najważniejszym i głównym kerygmatem chrześcijaństwa jest Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały. Jest On znakiem, do którego trzeba wracać. Metropolita podkreślił także troskę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II o uczelnie i wydziały katolickie, której dowody widoczne są w ich wzajemnej korespondencji. - Mieli komplementarną wizję nauki polskiej, także nauki katolickiej. Bardzo zależało im na racjonalności – przypomniał kard. Nycz i dodał, że warto o tym pamiętać nie tylko na wydziałach katolickich, ale na każdym wydziale uczelni, która jest związana z Kościołem i miała odwagę wziąć sobie za patrona kard. Wyszyńskiego. - Bardzo was proszę, abyście do tych dwóch patronów – św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - wracali, ale nie w sposób powierzchowny i płytki, emocjalnalny, lecz żebyście wracali do fundamentu „fides et ratio” i tego, czego oczekuje od was współczesny świat – życzył spółczesności akademickiej UKSW Wielki Kanclerz uczelni.

Na początku Mszy św. do kościoła zostały uroczyście wniesione relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a po zakończeniu Eucharystii metropolita warszawski na prośbę rektora UKSW zawierzył, za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego, Bożej Opatrzności wspólnotę uniwersytecką. – Za jego przykładem i przez jego wstawiennictwo zawierzamy Tobie, Boże, uniwersytet noszący jego imię – całą naszą społeczność akademicką: nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów – mówił kard. Nycz.

Relikwie bł. kard. Wyszyńskiego zostaną także uroczyście wprowadzone do kaplicy uniwersyteckiej na kampusie przy ul. Dewajtis. Kaplica ta jako jedna z pierwszych w Polsce otrzymała wezwanie bł. Stefana Wyszyńskiego.

2021-10-11 16:36

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiwat Akademia, wiwat Profesorzy!

Niedziela sandomierska 44/2022, str. VII

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Inauguracja odbyła się na Zamku Królewskim

Inauguracja odbyła się na Zamku Królewskim

Na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego miejscowej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W sandomierskiej uroczystości poza zaproszonymi gośćmi z zaprzyjaźnionych uczelni i władz samorządowych, udział wziął rektor UJK prof. dr hab. n. med. Stanisława Głuszka, który podkreślił, że najważniejszą sprawą dla uczelni jest poprawa warunków kształcenia w Sandomierzu, bo obecna siedziba jest zbyt mała. – Największym wyzwaniem dla sandomierskiej filii UJK, jest przygotowanie odpowiednich warunków do kształcenia. Czyli powinniśmy uzyskać budynek, który przekształcimy na rzecz filii i będzie to budynek, w którym będą mogły odbywać się zajęcia. Albo, co jest najbardziej prawdopodobne, starać się pozyskać działkę zgodnie z deklaracją starosty sandomierskiego, a następnie pozyskać fundusze na wybudowanie nowego budynku pod kontem filii UJK w Sandomierzu – mówił rektor kieleckiej uczelni. W podobnym tonie wypowiadał się prof. Piotr Sobolewski, dziekan sandomierskiego oddziału uczelni. – Nadal największym dla nas wyzwaniem jest siedziba. Ten miesiąc jest takim, kiedy musimy jako filia dograć pewne formalne sprawy, wszystkie umowy. Gdy już będziemy mieli działkę, to przypomnimy się w ministerstwie edukacji o dofinansowaniu, które nam obiecano – mówił dr hab. Piotr Sobolewski.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję