Reklama

Kościół

Druga grupa biskupów polskich rozpoczęła wizytę w watykańskich dykasteriach - rozmowy o kluczowych problemach

O wrażeniach ze swoich spotkań w Dykasterii Świeckich, Rodziny i Życia oraz ds. Integralnego Rozwoju Człowieka mówili dzisiaj przebywający w Rzymie z wizytą ad limina biskupi polscy, podczas briefingu z dziennikarzami.

[ TEMATY ]

Watykan

biskupi

ad limina

Włodzimierz Rędzioch

Rozmawiano tam o kryzysie rodziny i duszpasterstwie rodzin oraz o sytuacji migrantów w Polsce, m.in. na polsko-białoruskiej granicy.

Jak zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki wizyta ta ma nie tyle charakter administracyjny, ile wyraża jedność z Następcą św. Piotra.

Reklama

W Dykasterii Świeckich, Rodziny i Życia relację polskich hierarchów przedstawił biskup toruński, Wiesław Śmigiel, a następnie miała miejsce rozmowa z prefektem dykasterii, kard. Kevinem Farellem. W relacji nie zabrakło kwestii trudnych, które dotyczą nie tylko Polski, lecz całego świata, a następnie rozwinęła się dyskusja.

Biskup Wiesław Śmigiel wyjaśnił, że w swej relacji wskazał między innymi na problem laicyzacji i nietrwałości małżeństw, czy niechęci do ich zawierania. Poruszono konieczność zaangażowania osób świeckich w duszpasterstwo rodzin.

„Najpierw starałem się ukazać sytuację naszych diecezji, czyli mówiłem o tym, jaka jest historia naszych diecezji, ale też o problemach, które nas dotykają. Na przykład rozpad małżeństwa i rodziny, bo przecież 1/3 małżeństw się rozpada, a część ludzi młodych nawet nie bardzo chce zawierać związki małżeńskie, nie chcą w żaden sposób oficjalnie potwierdzać swoich związków” – powiedział biskup toruński. Zaznaczył, że duszpasterze mają świadomość, iż sami nie są w stanie dotrzeć do różnych środowisk. Podkreślił, że najskuteczniej można ewangelizować małżeństwo i rodzinę przez inne małżeństwa i inne rodziny, które ukazują dobrą i piękną stronę życia małżeńskiego, bo nie są to tylko problemy i trudności, ale jest też blask i radość życia w małżeństwie i rodzinie” – wyznał.

Reklama

Kardynał Farell wraz ze swoimi współpracownikami starali się odpowiedzieć na przedstawione wyzwania. „Przekazał nam zachętę aby bardzo cierpliwie ewangelizować, i powiedział że przecież całego świata nie zmienimy w jednej chwili. Wyjaśnił, że potrzeba bardzo cierpliwej pracy nad przemianą serca człowieka. Zostaliśmy też zaproszeni do włączenia się w organizację Światowego Spotkania Rodzin, które w przyszłym roku będzie przebiegało inaczej, niż zazwyczaj. Główny ciężar tego spotkania będzie spoczywał w diecezjach, w łączności z Ojcem Świętym” – powiedział dziennikarzom biskup Wiesław Śmigiel.

O rozmowach biskupów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka mówi natomiast biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Krzysztof Zadarko. Wskazał na cztery tematy poruszane podczas rozmów w dykasterii kierowanej przez kardynała Petera Turksona.

Pierwszym z nich była sprawa duszpasterstwa migrantów, i to zarówno Polaków na przebywających poza krajem jak i osób, które przybywają do Polski. „Mówiliśmy o problemie duszpasterstwa emigracji zwłaszcza w różnych Polskich Misjach Katolickich i zasygnalizowaliśmy zjawisko minimalizowania, czy też osłabienia duszpasterstwa ze strony Kościołów lokalnych, a nawet likwidacji struktur duszpasterskich dla Polaków za granicą” – powiedział biskup Zadarko.

Koszalińsko-kołobrzeski biskup pomocniczy zaznaczył, że mowa też była o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, która jest w Watykanie znana. Biskupi polscy podkreślali kontekst międzynarodowy i polityczny tego kryzysu. Natomiast w Watykanie dostrzeżono działania Kościoła w Polsce. „Zapytano mnie o dwie rzeczy: o stanowisko naszej Rady Konferencji Episkopatu do spraw Migracji z 22 sierpnia i o stanowisko arcybiskupa Gądeckiego tuż przed przyjazdem tutaj na ad limina Apostolorum, w którym apelował o korytarze humanitarne, o relokację, a przede wszystkim o pomoc humanitarną i medyczną. Wskazano, że tak należy działać zwłaszcza w takiej bardzo skomplikowanej materii, o wymiarze nie tylko humanitarnym, ale również politycznymi i międzynarodowym”- powiedział bp Krzysztof Zadarko.

Mowa też była o problemach związanych z opieką zdrowotną, uwypuklonych przez pandemię COVID-19, o działalności dobroczynnej Kościoła, zwłaszcza wobec ubogich i wykluczonych.

Kolejną sprawą była troska o stworzenie. „Warto podkreślić, że nie tylko chodzi o jakąś katolicką ekologię, ale właściwie o integralne podejście do człowieka, który znajduje się w różnego rodzaju kryzysach na skutek grzechu, przeciwko Bogu jakoś Stwórcy” – powiedział biskup. Dykasteria zainteresowała się natomiast listem pasterskim biskupów Dolnego Śląska na temat czystości powietrza, oraz o czystości wody opublikowanym przez biskupów Górnego Śląska przed szczytem klimatycznym 2018 roku w Katowicach.

2021-10-11 18:23

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnickie „Ad limina Apostolorum”

Niedziela legnicka 7/2014, str. 1

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Ad limina Apostolorum” to przepisana prawem kanonicznym relacja z życia wiary lokalnego Kościoła, składana przez biskupa diecezjalnego, co pięć lat biskupowi Rzymu, czyli papieżowi. Do najważniejszych momentów wizyty, obok spotkań w dykasteriach watykańskich, należy spotkanie z Piotrem naszych czasów oraz modlitwa przy grobach Apostołów Piotra i Pawła

Kulminacyjnym punktem wizyty dla biskupów z metropolii wrocławskiej był piątek 7 lutego. W tym dniu, w godzinach porannych, nastąpiło spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wraz z metropolią wrocławską swoje spotkanie mieli także biskupi z metropolii katowickiej i częstochowskiej. Ponadto tego samego dnia miało miejsce spotkanie Papieża z wszystkim biskupami Konferencji Episkopatu Polski przybyłymi na „Ad limina” do Rzymu. Warto zaznaczyć, że o ile spotkanie z całym Episkopatem miało charakter bardziej ogólny, to spotkanie w grupach, dotykało spraw lokalnych wspólnot kościelnych. Księża biskupi podkreślali też bardzo dobrą atmosferę spotkania, gdzie nie zabrakło możliwości stawiania pytań, wspólnej dyskusji.

CZYTAJ DALEJ

Libiąż: 5. rocznica śmierci wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć

2022-01-21 16:29

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

rocznica śmierci

Lubiąż

Tomasz Reczko

Pod hasłem „Misja: Niebo” odbędą się 23 stycznia obchody 5. rocznicy tragicznej śmierci świeckiej wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć. - Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

Bp Zając podkreśla, że zainteresowanie wolontariuszką rośnie, a jej śmierć nie była jednorazową sensacją medialną, ale wciąż przynosi owoce.

CZYTAJ DALEJ

9. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

2022-01-23 17:16

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

Milena Kindziuk

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 23 stycznia w Inowrocławiu Mszy św. w 9. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w latach 1981-1992, Prymasa Polski do 2009 roku. Eucharystia sprawowana była w kościele Zwiastowania NMP, gdzie kard. Glemp został ochrzczony.

Wspominając w homilii swojego poprzednika abp Wojciech Polak przypomniał jego szczególny związek z rodzinnymi Kujawami i Ziemią Gnieźnieńską, o których zawsze pamiętał, które przypominał i których historyczne „wołanie” potrafił dobrze odczytać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję