Reklama

Homilie

Oczekujemy, czy też jesteśmy zamknięci?

[ TEMATY ]

Franciszek

Archiwum

Na Boże Narodzenie, podobnie jak Maryja uczyńmy miejsce dla Jezusa, który przychodzi - wezwał papież Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Podkreślił, że Pan codziennie nawiedza swój Kościół i przestrzegł przed postawą zamknięcia naszej duszy. Chrześcijanin musi zawsze żyć w czujnym oczekiwaniu Pana - podkreślił papież.

Ojciec Święty zauważył, że w przeddzień Bożego Narodzenia Kościół podobnie jak Maryja oczekuje narodzenia i towarzyszy Matce Bożej podczas oczekiwania, pragnąc niemal przyspieszyć jego nadejście. Przypomniał, że w istocie, obok przyjścia Pana jako Dzieciątka oraz Jego przyjścia u kresu czasów doświadczamy również Jego przychodzenia każdego dnia. "Pan każdego dnia nawiedza swój Kościół! Nawiedza każdego z nas!" - zaznaczył papież, wskazując, że również nasza dusza przypomina Kościół i Maryję, również oczekuje na przyjście Pana, jest duszą wołającą: "Przyjdź, Panie Jezu!". Nawiązując do słów adwentowej prefacji papież zaznaczył, że także Kościół czuwa na modlitwie. Zaś czuwanie jest cnotą pielgrzyma, każdego z nas.

"Stawiam sobie pytanie: czy oczekujemy, czy też jesteśmy zamknięci? Czuwamy, czy też jesteśmy bezpieczni w hotelu po drodze i nie chce się nam już iść dalej? Czy jesteśmy pielgrzymami, czy też ludźmi błądzącymi? Z tego powodu, Kościół zachęca nas do modlitwy «przyjdź!», by otworzyć naszą duszę, aby była ona w tych dniach czuwająca na modlitwie. Czuwać! Co się w nas dzieje, jeśli Pan przychodzi, albo nie przychodzi? Jeśli jest miejsce dla Pana albo też miejsce na świętowanie, zakupy, rozgardiasz... Czy nasza dusza jest otwarta, tak jak jest otwarta Święta Matka Kościół i jak otwarta jest Matka Boża? A może nasza dusza jest zamknięta i zawiesiliśmy na drzwiach bardzo uprzejmą karteczkę, mówiącą: "Proszę nie przeszkadzać!" - zapytał Ojciec Święty.

Reklama

Jednocześnie papież przestrzegł, że nie jesteśmy najważniejsi na świecie, że najważniejszy jest Pan Jezus, Matka Boża i Matka Kościół. Dlatego warto powtarzać wielkie antyfony poprzedzające Boże Narodzenie: "O mądrości, kluczu Dawida, Królu narodów - przyjdź!".

"Trzeba dziś powtarzać wiele razy «przyjdź!» i starać się, aby nasza dusza nie była tą, która mówi «nie przeszkadzać!». Niech będzie duszą otwartą, wielką, aby przyjąć Pana w tych dniach i by zaczęła odczuwać to, co jutro powie nam Kościół w antyfonie: «Dzisiaj poznacie, że Pan przyjdzie, a rano ujrzycie Jego chwałę»" - zakończył swą homilię papież Franciszek.

2013-12-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Jubileusz Miłosierdzia hymnem uwielbienia Boga

[ TEMATY ]

audiencja

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Obchody Jubileuszu Miłosierdzia są jakby hymnem uwielbienia Pana, śpiewanym przez cały Kościół rozpoznający, że jest nawiedzany przez Boga – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież odniósł się do fragmentu Ewangelii wg. św. Łukasza (7,11-17) mówiącego o wskrzeszeniu przez Jezusa jedynego syna wdowy w Nain. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało około 9 tys. wiernych.

Franciszek zauważył, że w omawianym fragmencie miłosierdzie Jezusa wyraża się w Jego współczuciu wobec kobiety, która utraciła męża, a teraz odprowadza na cmentarz swego jedynego syna. To wielkie cierpienie matki wzrusza Jezusa i pobudza Go do cudu wskrzeszenia, do zmierzenia się ze śmiercią twarzą w twarz.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję