Reklama

Kościół

Watykan: biskupi polscy złożyli wizytę w Radzie ds. Jedności oraz ds. Dialogu Międzyreligijnego

O wzywaniach związanych z dążeniami na rzecz jedności chrześcijan oraz dialogu z wyznawcami innych religii rozmawiał druga grupa biskupów polskich 11 października w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego.

[ TEMATY ]

Watykan

biskupi

Monika Książek

Jak powiedział KAI gdański biskup pomocniczy, Zbigniew Zieliński spotkanie w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan miało charakter swobodnego dialogu. Kardynał Kurt Koch podzielił się z biskupami swymi uwagami na temat ekumenizmu, zaznaczając rolę Jana Pawła II jako autora pierwszej encykliki ekumenicznej "Ut unum sint", ale też przypominał, że pierwszy dokument ekumeniczny powstał na łonie Kościoła prawosławnego w 1910 roku. Zachęcił, żeby te relacje, niekiedy trudne budować na wcześniejszych dokonaniach, często zapomnianych. Mowa była o tym, że w dialogu katolicko-prawosławnym niewiele nas dzieli na płaszczyźnie doktrynalnej, natomiast spora praca pozostaje do zrobienia na płaszczyźnie mentalnej. Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku dialogu z protestantami, gdzie duże różnice doktrynalne nie przekładają się na dystans mentalny. Tutaj wspólnych inicjatyw jest znaczenie więcej.

Kard. Koch pogratulował biskupom polski podejmowanych wspólnych dzieł na polu charytatywnym. Wspomniał w tym kontekście o współpracy Diakonii, Eleos i Caritas. Wspomniał także o naszym zaangażowaniu w różnego rodzaju gremia międzynarodowe. Zaznaczył, że w dialogu ekumenicznym trzeba pamiętać, o tym że są różnice, i trzeba je traktować jako „chleb powszedni”. "One mają być wyzwaniem, a nie zniechęcać. A z drugiej strony ważne, żeby to się dokonało w duchu wolności. Kiedy nie ma wolności. Nie ma też dialogu. O tych dwóch elementach zawsze trzeba pamiętać" – powiedział KAI relacjonując spotkanie w dykasterii ekumenicznej bp Zieliński.

Natomiast wizyta w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego pozwoliła biskupom uzmysłowić sobie wyzwania stojące w tej dziedzinie. "Dialog ten nie jest łatwy i wymaga wielkiej cierpliwości" – powiedział KAI bp Jacek Kiciński. Podkreślono konieczność otwartości. Jeśli celem jest budowanie jedności to nie można pomijać osoby Boga. Konieczne jest szukanie tego co nas łączy, a nie tego co dzieli, i wtedy możliwe jest podjęcie współpracy. „Zdajemy sobie sprawę, że jeśli idzie o relacje z islamem, jesteśmy dopiero na początku tej drogi, w związku z napływem uchodźców i dopiero poszukujemy dróg i form dialogu” – zaznaczył biskup wrocławski biskup pomocniczy i dodał: "Szukamy sposobów dotarcia do tych ludzi, ale jeśli będzie kontakt, będzie poszukiwanie, wtedy możliwe będzie budowanie relacji”.

2021-10-12 13:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dwa malowidła Rafaela odkryte po 500 latach

[ TEMATY ]

Watykan

Graziako

Dwa malowidła Rafaela zostały odkryte w Watykanie po 500 latach od ich powstania. Stało się to podczas renowacji jednego z pomieszczeń w Pałacu Apostolskim. Eksperci twierdzą, że były to ostatnie dzieła mistrza renesansowego malarstwa, zmarłego w 1520 r. w wieku 37 lat.

Dwie kobiece postacie, przedstawiające Sprawiedliwość i Przyjaźń powstały około 1519 r. Rafael jednak zmarł, zanim ukończył wystrój całego pokoju. Po jego śmierci inni ściany udekorowali inni artyści i dwie postacie pędzla Rafaela zostały zapomniane.

CZYTAJ DALEJ

Miesiąc Najdroższej Krwi

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Karol Porwich/Niedziela

Lipiec poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W rozważaniach, chcemy pokazać dar, jakim było i jest przelanie przez naszego Odkupiciela drogocennej Krwi.

Boży Syn nie tylko w czasie Męki, ale dużo wcześniej przelewał Krew, by odkupić rodzaj ludzki. Przypominają nam o tym nabożeństwa, które mają na celu uczczenie Meki Pańskiej, ale też te szczególnie poświęcone Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję