Reklama

Kościół

Gala Nagrody Papieża Franciszka w Łodzi ustanowionej przez abp. Rysia

Blisko 100 uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych odebrało dziś przed południem z rąk metropolity łódzkiego Nagrodę Papieża Franciszka. Gala rozdania nagród miała miejsce w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym „Monopolis”.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

nagroda

papież Franciszek

archidiecezja.lodz.pl

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - 4 października 2019 r. - ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która przyznawana jest uczniom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka.

Chodzi tutaj o trzy wymiary życia: działalność charytatywną, ekumenizm oraz ewangelizację. Każdy młody człowiek, który ubiega się o tę nagrodę, powinien już na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności – podkreśla pomysłodawca abp Grzegorz Ryś.

Reklama

Nagrodę przyznano w trzech kategoriach. Za działalność charytatywną nagrody otrzymało 61 uczniów ze szkół podstawowych i 75 uczniów z ponadpodstawowych. Za działalność ewangelizacyjną przyznano nagrody 15 uczniom szkół podstawowych i 16 ponadpodstawowych. Za działalność ekumeniczną wyróżniono jednego ucznia.

Przed każdą z kategorii, w krótkiej prezentacji, przedstawiano projekty młodych ludzi, które zostały zakwalifikowane do Nagrody Papieża Franciszka. Następnie prowadzący galę wyczytywali nagrodzonych, którym wręczono brązowy medal.

Medal, który otrzymali laureaci nagrody na awersie przedstawia krzyż wpisany w serce z napisem ”Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”, a na rewersie dłoń Papieża Franciszka z herbem jezuitów oraz napisem „Papież Franciszek”.

Podziel się cytatem

Reklama

- Bardzo chcę wam pogratulować, że porwaliście się na tę nagrodę i chcę was zapraszać do kontynuacji. To, co zrobiliście od tej pory, jest ważne, ale nagroda jest tak pomyślana, by po nagrodzie brązowej zdobywać jeszcze srebrną i złotą, a na końcu szkoły średniej zdobyć najważniejszą nagrodę – pierścień rybaka! Tu chodzi, by wypracować w sobie taki nawyk ku dobru, by zerwanie się z kanapy nie było chwilowe, tylko by stało się pewnym stylem życia. Potrzeba żyć dla innych, nie zamieniać życia w siedzenie na kanapie, bo inaczej ta kanapa zabierze nam to, co jest najważniejsze dla młodych – wolność - tłumaczył arcybiskup Ryś.

Każdy może ubiegać się o papieską nagrodę gdyż wartości, które reprezentuje Papież Franciszek są wartościami uniwersalnymi, dlatego też każdy – zarówno wierzący jak i niewierzący, chodzący jak i niechodzący na religię - będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka. – zaznacza abp Ryś.

Galę uświetnił występ zespołu muzycznego Fragua. W skład zespołu wchodzą: o. Marcin Kowalewski CMF "Koval" - wokal/gitara, Tomasz Andrzejewski - gitara solowa, Kosma Kalamarz - gitara basowa i Przemek Smaczny – perkusja. - Tworzymy muzykę dla każdego, kto „lubi mocne gitarowe granie i nie boi się zmierzyć z docierającym do serca przesłaniem” – mówią członkowie zespołu.

2021-10-12 16:44

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież nie przyjmie sekretarza stanu USA

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Mike Pompeo

źródło: vaticannews.va

Papież Franciszek nie przyjmie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Rzymie. Taka audiencja „nie była przewidywana”, gdyż papież z zasady nie nie udziela ich politykom w czasie trwania kampanii wyborczej w ich kraju – tłumaczy Carlo Marroni na łamach włoskiego dziennika „Il Sole-24 Ore”. Autor pomija fakt, że z zasady Ojciec Święty przyjmuje na audiencjach prywatnych jedynie prezydentów i szefów rządów.

Nie ma więc mowy o odwołaniu audiencji, dodaje Marroni i informuje, że Pompeo ma spotkać się w Watykanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i ze swym odpowiednikiem - sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem.

CZYTAJ DALEJ

To On ma być uwielbiony

Posługa stałego akolity przez pewien czas wzbudzała wątpliwości wśród wiernych, bo jak to możliwe, że Komunię św. podaje mężczyzna z obrączką na palcu? Jednak Pan Bóg wie, co robi i choć wszechmocny, to potrzebuje być zaniesiony, a czasem nawet zawieziony na rowerze.
O byciu akolitą stałym z Tadeuszem Tomaszewskim rozmawia Joanna Kruczyńska

JOANNA KRUCZYŃSKA: – Jak zdecydował Pan się na bycie stałym akolitą?

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki w BBC: Rosja próbuje destabilizować UE, by doprowadzić do jej rozpadu

2021-12-04 18:19

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki w wyemitowanym w sobotę wywiadzie dla BBC World ostrzegł, iż Rosja próbuje na różne sposoby destabilizować Unię Europejską, aby doprowadzić do jej rozpadu, a jednym ze sposobów tej destabilizacji jest kryzys migracyjny.

Szef polskiego rządu mówił, że bezpośrednim sprawcą kryzysu migracyjnego jest przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka, ale ma on swojego mocodawcę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję