Reklama

Niedziela Wrocławska

Spotkanie Federacji Skautingu Europejskiego w Rzymie - rozmowa z ks. Mariuszem Sobkowiakiem

W Rzymie odbyło się spotkanie Rady Federalnej, czyli najwyższej władzy decyzyjnej Federacji Skautingu Europejskiego. Obecny był na nim kapłan archidiecezji wrocławskiej ks. Mariusz Sobkowiak, który pełni funkcję krajowego duszpasterza Skautów Europy.

2021-10-13 15:02

FB Skautów Europy

Od lewej: Krzysztof Jankowski, Joanna Laskowska, Nathalie Flama, Jean-Luc Angélis, Robin Sébile, Tanguy Desrousseaux, Ks. Mariusz Sobkowiak, Jakub Rożek

Od lewej:
Krzysztof Jankowski,
Joanna Laskowska, 
Nathalie Flama,
Jean-Luc Angélis,
Robin Sébile,
Tanguy Desrousseaux,
Ks. Mariusz Sobkowiak,
Jakub Rożek

Ks. Łukasz Romańczuk: Wielu naszych czytelników może zastanawiać czym jest Rada Federalna i jaką pełni funkcję. Dlatego na początku proszę księdza o przybliżenie nam tej tematyki.

Ks. Mariusz Sobkowiak: Jest to spotkanie delegatów z wszystkich europejskich krajów członkowskich - zarządów, przewodniczących, naczelników, sekretarzy czy duszpasterzy krajowych. W czasie tego spotkania trwają obrady związane ze sprawami federacji, a raz na 3 lata wybierane są nowe władze do biura federalnego. Do jego kompetencji należy m.in. zatwierdzanie budżetu FSE, raportu merytorycznego Biura Federalnego, jak również ustanawianie i przyjmowanie programu działania FSE w ogólnym zarysie. Wydarzenie, w którym spotykają się osoby związane ze skautingiem z całej Europy to świetna okazja do wymiany spostrzeżeń, dyskusji, nawiązywania znajomości, a także wspólnej modlitwy.

Reklama

Ks. Łukasz Romańczuk: Kto wszedł w skład nowego zarządu biura federalnego?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Na przewodniczącego FSE został wybrany francuz Jean-Luc Angelis, komisarzem federalnym została Natalie Flama z Belgii, sekretarzem federacji - Robin Sebilla z Francji, a skarbnikiem federacji Tanguy Dessrousseaux z Luksemburga.

Ks. Łukasz Romańczuk: Patrząc na narodowość przewodniczącego FSE można zauważyć, że jest to nawiązanie do korzeni skautingu w Europie. Jak obecnie w skautingu realizuje się myśl o . Jacques Sevina?

Reklama

Ks. Mariusz Sobkowiak: To prawda. Początki skautingu katolickiego w Europie to terytorium Francji i Belgii. Co ciekawe do dziś najliczniejsza grupa Skautów Europy jest we Francji. Z kolei mówiąc o myśli Sługi Bożego o. Sevina musimy podkreślić, że od samego początku skauting ma tę samą pedagogikę wywodzącą się od Baden-Powella. Różni się w szczegółach, bo o. Sevin nadał skautingowi charakter chrześcijański. Głównym celem jest służba, formowanie ludzi młodych, bycie blisko Kościoła i odpowiedź na znaki czasów będących w świecie. I nowy zarząd chce to wszystko nadal realizować.

Ks. Łukasz Romańczuk: Jakie kwestie, oprócz wyborów, były podejmowane podczas Rady Federalnej?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Dużo mówiliśmy o zbliżającym się EuroJamie czyli międzynarodowym spotkaniu skautów. Warto zaznaczyć, że odbywa się on co 10 lat i najbliższy zaplanowany jest na 2024 rok. Data odległa, ale wydarzenie tej rangi wymaga przygotowań. Poza tym chcemy odpowiadać na wyzwania dzisiejszego społeczeństwa, postępującej laicyzacji. Chcemy jeszcze bardziej zacisnąć więzi z linią Kościoła i wartościami, które niesie, realizować zadanie powierzone przez papieża Franciszka, aby wyjść na peryferie i dotrzeć do ludzi będących poza skautingiem. Podejmowane były też kwestie usprawniające działanie biura i komunikacji między poszczególnymi krajami i ich zarządami.

Podczas Rady Federalnej Polskę reprezentowali: Ks. Mariusz Sobkowiak - Duszpasterz Krajowy, Joanna Laskowska - Naczelniczka, Krzysztof Jankowski - Naczelnik, Jakub Rożek - Przewodniczący.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Włochy: W szopce w Neapolu Trzej Królowie z przepustką Covid-19

2021-10-18 07:45

[ TEMATY ]

szopka

szopka

Neapol

Twitter

W neapolitańskiej szopce Trzej Królowie trzymają w rękach przepustkę Covid-19. Figurki z unijnym tak zwanym Green Pass pojawiły się w warsztacie znanego artysty szopkarza w momencie, gdy dokument ten zaczął być wymagany we wszystkich miejscach pracy we Włoszech.

Obowiązek przepustki sanitarnej, wymaganej dotąd w placówkach kultury, na basenach, w siłowniach, w samolotach, pociągach dużych prędkości, w zamkniętych salach restauracji oraz barach i w dyskotekach, rozszerzono na miejsca pracy. Wymóg ten obowiązuje od piątku. Green Pass wydawany jest na podstawie szczepienia, wyleczenia z wirusa lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym

2021-10-18 19:33

[ TEMATY ]

synod

arcybiskup

flickr.com/archidiecezjakrakow

Arcybiskup Vaduz, stolicy Liechtensteinu, Wolfgang Haas odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym, otwartym przed tygodniem przez papieża Franciszka, a w miniony weekend we wszystkich diecezjach świata. Na stronie internetowej tej niewielkiej, liczącej niespełna 30 tys. katolików, archidiecezji wyraził obawę, że ta „złożona i czasem skomplikowana procedura” mogłaby przybrać ideologiczną postać.

Jego zdaniem dyskusje i debaty, do których wzywa papież, nie są w Liechtensteinie konieczne, gdyż bliskie relacje w parafiach umożliwiają szybki wzajemny i prosty kontakt między duchownymi i świeckimi. – Intelektualna i duchowa wymiana była więc i jest zawsze możliwa – przekonuje 73-letni abp Haas.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję