Reklama

Niedziela Łódzka

Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Marek Kamiński

Miejsce kultu Matki Bożej

83 lata temu 2 października 1938 r. bp Włodzimierz Jasiński konsekrował nową świątynię. Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej jest jednym z wybranych Kościołów Stacyjnych Roku Jubileuszowego. Na zaproszenie abp Grzegorza Rysia Mszy świętej rozpoczynającej uroczyste obchody 100-lecia powstania diecezji łódzkiej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski.

Kościół partykularny

W wygłoszonej homilii kard. Kazimierz Nycz nawiązując do przypowieści o winnicy, porównał kościół do szczególnej winnicy jaką jest każda diecezja. Taką winnicę, diecezję łódzką, powołał Pan 10 grudnia 1920 r. dzięki papieżowi Benedyktowi XV. Jubileusz to czas pamięci i dziękczynienia za kościół diecezjalny, za kościół partykularny. – Słowo partykularny jest łacińskim słowem pochodzącym od słowa partykuła, cząsteczka. Partykułą nazywamy to wszystko, co się oderwie od hostii konsekrowanej wtedy, kiedy kapłan sprawuje Mszę świętą. Wierzymy, że w każdej tej partykule, tej cząsteczce jest obecny cały Chrystus, dlatego my z takim pietyzmem i szacunkiem do tych małych partykuł podchodzimy – powiedział Kaznodzieja. Dlaczego ma to analogię i podobieństwo do kościoła diecezji?

– Kościół diecezjalny, jak mówimy partykularny, jest taką partykułą tego kościoła, który jest jeden, święty i apostolski. Tak jak w tej partykule podczas Mszy świętej jest obecny cały Jezus, tak w kościele diecezjalnym jest obecny cały kościół – wyjaśnił Ksiądz Kardynał.

Metropolita warszawski mówiąc o owocach winnicy Pana w diecezji łódzkiej, zwrócił szczególną uwagę na św. Maksymiliana Kolbego i św. s. Faustynę Kowalską. – Przez ich wstawiennictwo i wstawiennictwo wszystkich świętych wywodzących się z tej ziemi, rozpocznijmy dziś wielką modlitwę dziękczynną za kościół łódzki, za stulecie diecezji, aby rosła i przynosiła owoce takie, jakich spodziewa się Pan, który tę winnicę założył – mówił Ksiądz Kardynał.

Reklama

Historia sanktuarium

15 sierpnia 1920 r.- data ta nierozerwalnie jest związana z Bitwą Warszawską i Łodzią. Kiedy pod Warszawą Polacy walczyli z bolszewikami, łodzianie zebrali się na Placu Wolności i modlili się za ocalenie Polski. Zgromadzeni na błagalnym nabożeństwie podjęli zobowiązanie, że jeśli odzyskamy niepodległość przez przyczynę Najświętszej Maryi Panny, to wybudują świątynię poświęconą Matce Bożej pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej.

Zwycięska Bitwa Warszawska, którą nazwano Cudem nad Wisłą, zobowiązała mieszkańców naszego miasta do wypełnienia ślubowania. Pierwszy biskup diecezji łódzkiej Wincenty Tymieniecki erygował parafię 1 lipca 1926 r., a 15 sierpnia tego samego roku w uroczystość Wniebowzięcia NMP poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Pierwszym proboszczem został ks. prał. Dominik Kaczyński. Budowę rozpoczęto według projektu architekta Józefa Kabana w stylu bazylikowym z trzema nawami. 2 października 1938 r. bp Włodzimierz Jasiński konsekrował nowy kościół. W prezbiterium umieszono dwuczęściową płaskorzeźbę w drzewie lipowym artysty Ludomira Zledzińskiego. W czasie II wojny światowej Niemcy kościół zdewastowali i urządzili w nim zakład produkujący odzież wojskową. Po wojnie przystąpiono do odbudowy świątyni. Według projektu Mariana Jaeschke, Zdzisława Sikorskiego i Albina Łubniewicza ozdobiono polichromią nawę główną i sgraffitami w nawach bocznych. W 1982 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podarował świątyni mozaikowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który był w polskiej kaplicy na Watykanie. – Kościół zmienił swoją architekturę, kiedy przyszedłem do parafii w połowie 2006 r. – wspomina ks. prał. Tadeusz Weber kustosz sanktuarium i proboszcz parafii. – Dach zaczął przeciekać i wtedy była konieczność kompleksowego odnowienia i przebudowy całej bryły świątyni. Już w latach 70-tych śp. ks. Bogdan Dziwosz, ówczesny proboszcz parafii, uzyskał zgodę syna architekta Józefa Kabana-Korskiego na zrealizowanie pierwotnego projektu budowy. Na tej podstawie wystąpiłem do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zgodę – mówi Ksiądz Proboszcz. W 2008 r. rozpoczęła się przebudowa kościoła, stworzono nowy wieniec, nową konstrukcje dachu i pokryto blachą miedzianą.

Reklama

Pielgrzymujmy do Maryi

Parafianie z wdzięcznością przyjęli wyróżnienie ze strony abp Grzegorza Rysia, że ich świątynia jest Kościołem Stacyjnym Roku Jubileuszowego. Z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej co roku wyrusza piesza łódzka pielgrzymka do Częstochowy. – Myślę, że jest to też próba ze strony Księdza Arcybiskupa ożywienia pobożności Maryjnej i naszego sanktuarium, żeby ludzie do niego pielgrzymowali. Pierwszą pielgrzymkę mieliśmy w drugą sobotę stycznia. Poświęcona była sprawie ekumenizmu i też dziękczynienia za sakrament chrztu świętego – powiedział ks. prał. Tadeusz Weber.

W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele parafii i kapłani z dekanatu Łódź-Śródmieście. Podczas Mszy świętej przy zapalonych świecach odnowiono przyrzeczenie chrztu świętego, dziękowano Panu Bogu za dar chrztu, a także modlono się o jedność chrześcijan. W styczniu odprawiane były też Msze święte kolędowe dla poszczególnych ulic. – Podczas tych liturgii zawsze odmawiana była modlitwa jubileuszowa z podkreśleniem, że jest to też taki rodzaj pielgrzymki naszych parafian do sanktuarium, żeby tutaj można było uzyskać łaski w roku jubileuszowym – podkreślił Ksiądz Proboszcz. W co drugą sobotę miesiąca wierni z dekanatu Łódź – Śródmieście pielgrzymują do kościoła MBZ, aby wspólną modlitwą wyrażać dziękczynienie za powołanie do życia 100 lat temu łódzkiej diecezji. We wrześniu dzień piegrzymowania dedykowany był modlitwie o pokój.

2021-10-07 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Archiwum Parafii

W sercu Boga

CZYTAJ DALEJ

USA/ Pisarz Salman Rushdie kilkukrotnie dźgnięty w szyję, trafił do szpitala

2022-08-12 20:41

[ TEMATY ]

USA

pisarz

zamach

Salman Rushdie

PAP/JL CEREIJIDO

Salman Rushdie

Salman Rushdie

Salman Rushdie, brytyjski pisarz pochodzenia indyjskiego, w piątek został kilkukrotnie dźgnięty w szyję tuż przed wykładem, który miał wygłosić w mieście Chautauqua w stanie Nowy Jork w USA. Gubernator stanu Kathy Hochul przekazała na konferencji prasowej, że pisarz żyje i trafił do szpitala. Według rzecznika pisarza jest on operowany.

Zamaskowany napastnik, który wbiegł na scenę i dźgnął Rushdiego oraz lekko ranił w głowę moderatora spotkania, został aresztowany. Stan 75-letniego pisarza nie jest na razie znany. Rushdie w swoim wykładzie miał mówić o wolności artystycznej. Po napaści został transportowany do szpitala helikopterem. Rzecznik pisarza, Andrew Wylie, w oświadczeniu cytowanym przez Reutersa przekazał, że Rushdie jest operowany; nie podał więcej szczegółów.

CZYTAJ DALEJ

Mała Armia Janosika na Kalwaryjski Dzień Młodych

2022-08-12 22:45

plakat organizatorów

    19 sierpnia 2022 roku minie 20 lat od II Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ojciec Święty sprawował wtedy ostatnią Eucharystię na polskiej ziemi.

    Gmina Kalwaria Zebrzydowska i Sanktuarium Kalwaryjskie, nawiązując do tej rocznicy, wspólnie zrealizują wyjątkowe wydarzenie - koncert kapeli góralskiej „Mała Armia Janosika”. Na placu Rajskim bazyliki kalwaryjskiej wystąpi 150 artystów!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję