Reklama

Życie konsekrowane darem dla kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„A są i tacy bezżenni,
którzy dla królestwa niebieskiego
sami zostali bezżenni.
Kto może pojąć, niech pojmuje”
(Mt 19, 12).

„Nie wszyscy to pojmują,
lecz tylko ci, którym to jest dane”
(tamże, 19, 11).
(Jan Paweł II, adhortacja apostolska „Redemptionis donum”, 11)

Wezwanie Jezusa Chrystusa (por. Mt 5, 48): „Bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski” oraz słowa Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian w niezwykły sposób przemawiają do serca i uwydatniają oblubieńczy rys miłości człowieka do Boga.
Dzień 2 lutego poświęcony jest życiu konsekrowanemu. Mając na uwadze, że w tym roku wspominamy 20. rocznicę wydania adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Redemptionis donum, poświęconej życiu konsekrowanemu, warto przypomnieć treści w niej zawarte. Ojciec Święty pisze: „Powołanie na drogę rad ewangelicznych rodzi się z wewnętrznego spotkania z miłością Chrystusa, która jest miłością odkupieńczą”, podkreślając, że to spotkanie skierowane jest do określonej osoby i staje się miłością wybrania. Miłość w ten sposób wyrażona ogarnia i przemienia całą osobę, jej duszę i ciało. Z papieskiego przesłania jasno wynika, że rady ewangeliczne są znakiem oddania się Chrystusowi i czynią z naszego życia - według wyrażenia św. Tomasza - swego rodzaju całopalenie złożone Bogu. Konsekracja zakonna jest znakiem zakorzenienia się w Chrystusie i wyrazem miłości.
Istotą rad ewangelicznych i ich celem jest uwielbienie Boga i służba Kościołowi. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. powiedział do osób konsekrowanych, z którymi spotkał się 9 czerwca w kościele Mariackim w Krakowie: „Kościół nie może być bez Was, nie może żyć pełnym życiem bez Was, nie może być czytelnym znakiem bez Was. Bardzo nieszczęśliwe są kraje, w których Was nie ma”.
Z ożywczego pragnienia, by jak najpiękniej wypełnić posłannictwo Chrystusa dla świata i pielgrzymującego ludu Bożego, zrodził się dar życia konsekrowanego, odzwierciedlony w sposób heroiczny właśnie w radach ewangelicznych, które przez wspólnotę zakonną promieniują jak wschodzące słońce i ogrzewają Kościół, pobudzając do miłowania każdego człowieka.
Duch, a w tym Duchu zawarta miłość Chrystusa, przez śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, w sposób najbardziej przekonujący przemawia do konkretnego człowieka. Osoby konsekrowane przez ślub czystości świadczą, że całe swe życie jednoczą z Chrystusem i oddają je w tym celu, by Jego miłością przemieniać i ubogacać świat i człowieka. Przez ślub ubóstwa stają się przeciwstawieniem dla świata konsumpcyjnego. Pokazują, że wielkość człowieka nie leży w tym, by „mieć”, lecz by „być”, dają wspaniałe świadectwo dążenia do królestwa Bożego i swą postawą wskazują drogę do tego królestwa. Ślubując posłuszeństwo, ukazują, że Chrystus swoim posłuszeństwem ubogacił świat, bo aby wypełnić wolę Ojca, stał się posłuszny aż do śmierci krzyżowej. Osoby konsekrowane w duchu wolnego wyboru, w wolności dzieci Bożych - jak mówi św. Paweł, Apostoł Narodów - dają „wspaniałe świadectwo majestatowi i miłości Boga oraz jedności w Chrystusie” (Redemptoris missio, 69).
Cały Kościół święty wraz z Papieżem Janem Pawłem II docenia wielki wkład każdej osoby i poszczególnych rodzin zakonnych, które z tak ogromnym poświęceniem, w każdej epoce dziejów, oddają się służbie Kościołowi.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała: „W sercu Kościoła, mojej Matki, będę miłością”. Słowa te stały się natchnieniem dla Ojca Świętego podczas pisania wspomnianej adhortacji. Odnosząc się do nich, Papież zanotował: „Istotnie, życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję