Reklama

Kościół

Bp Śmigiel u grobu Jana Pawła II: pamiętajmy o nauczaniu Ojca Świętego

O stałej aktualności nauczania św. Jana Pawła II i potrzebie wprowadzania go w życie mówił 14 października biskup toruński, Wiesław Śmigiel. Przewodniczył on Eucharystii sprawowanej przez drugą grupę biskupów polskich, odbywających wizytę ad limina przy grobie Świętego Papieża w kaplicy św. Sebastiana w bazylie watykańskiej.

2021-10-14 10:16

Archiwum diecezji rzeszowskiej

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Biskup toruński nawiązał do czytanego wcześniej fragmentu Ewangelii (Łk 11, 47-54), w którym Pan Jezus gromi faryzeuszów i uczonych w Prawie. Zauważył, że ludzi ci dobrze znali Prawo i byli biegli w jego interpretacji. A jednak to oni usłyszeli słowa przestrogi „Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali”. Biskup Śmigiel przypomniał, że „rzeczywiście wielu proroków posłanych przez Boga zostało zamordowanych, i to wcale nie zawsze przez pogan i nie przez ludzi pozbawionych wiedzy, nie przez barbarzyńców, ale często przez ludzi którzy uważali się za elitę swojego czasu”. Przypomniał, że przykładów takiego postępowania jest wiele, zarówno w Starym jaki i Nowym Testamencie. Zauważył, że chociaż pozornie uczeni w Prawie oddawali cześć tym prorokom, budując im grobowce i pomniki, to w rzeczywistości woleli, by byli martwi, pogrzebani oraz aby ich słowa zostały zapomniane. Co więcej, oni będą dalej zabijać i prześladować ludzi posłanych przez Boga, w tym samego Pana Jezusa, a także niektórych proroków i apostołów Kościoła i tak historia powtarza się nieustannie” – powiedział kaznodzieja.

Biskup toruński zauważył, że prawdziwe intencje i zamiary tych, którzy są adresatami Jezusowego „biada” oddaje ostatnie zdanie dzisiejszej Ewangelii: „Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby Go pochwycić na jakimś słowie”. Zauważył, że mądrość przynagla do tego, aby pytać, w celu odkrycia prawdy. Jednak nienawiść każe stawiać podstępne pytania i nie po to, by odkryć prawdę i czegoś się dowiedzieć, lecz aby skompromitować i zniszczyć drugiego człowieka. „Dzisiejsi apostołowie również muszą być przygotowani na to, że niekiedy ktoś będzie nastawał na nich i gwałtownie będzie pytał nie po to, by dojść do prawdy, ale aby pochwycić ich na słowie” – stwierdził.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał, że Pan Jezus posyłając apostołów przekazał im, jak mają postępować. Zapowiedział im również trudności i kryzysy, a jednocześnie dodał otuchę: „Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was” (Mt 10, 19-20). Zapewne najważniejsze, aby w godzinie próby nie stracić wiary i nadziei oraz zawsze myśleć o Bogu – powiedział bp Śmigiel, cytując słowa św. Tomasz a Kempis, który wskazywał: „ubiegaj się, aby Pan Bóg był zawsze z tobą we wszystkim, co czynisz, miej dobre sumienie a Bóg cię zawsze obroni. Kogo Bóg raczy wspierać, temu niczyja przewrotność zaszkodzić nie może”.

Biskup Śmigiel podkreślił, że przykładem takiej pięknej postawy był święty Jan Paweł II, który zawsze był wierny Bogu, zawierzył Maryi i Bogu oddał swoje życie. Tak było, kiedy przemawiał do milionów i prowadził z miłością Łódź Piotrową. Takie świadectwo zostawił także, kiedy dźwigał krzyż cierpienia i choroby – przypomniał biskup toruński.

Kaznodzieja zaznaczył, że jedną z wartości pamięci o naszych przodkach w wierze i bohaterach naszej wiary, męczennikach jest to, że ukazują oni, iż klęski dobra są tylko pozorne, a ostatecznie zawsze zwycięża prawda i dobro.

Nawiązując do licznych pomników św. Jana Pawła II w Polsce i na całym świecie bp Śmigiel zaznaczył, że powinny być one okazją do żywej pamięci o jego życiu, nauczaniu i posłudze. „Przypomnienia i ciągłego wprowadzania w życie domaga się nauczanie Świętego Jana Pawła II w Kościele, o rodzinie i małżeństwie, jako związku kobiety i mężczyzny, wspartym łaską sakramentu. Nauczanie o świętości życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, jego przesłanie społeczne, a szczególnie jego ustawiczne wołanie o pokój na całym świecie. Pamiętamy też o jego trosce o powołania do małżeństwa chrześcijańskiego, życia konsekrowanego i do kapłaństwa. Nigdy tych słów Jana Pawła II nie zapominajmy i wprowadzajmy je w życie” – powiedział biskup toruński na zakończenie swej homilii.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Lekarze z Centrum Zdrowia Matki szukają rodziny dla chłopca, którego uratowali

2021-10-20 13:20

[ TEMATY ]

pomoc

Zffoto/Fotolia.com

Pracownicy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zaangażowali się w poszukiwanie specjalistycznej rodziny zastępczej dla ośmiomiesięcznego Marcinka, który prawie całe swoje życie spędził w ich placówce. Chcą, by chłopiec, z którym bardzo się zżyli, trafił pod dobrą i czułą opiekę.

"Marcinka poznaliśmy 8 miesięcy temu, gdy trafił do nas ze szpitala w Piotrkowie, gdzie stwierdzono u niego niedrożność jelit. Mama dziecka do momentu porodu nie wiedziała, że jest w ciąży i nie była w tym czasie objęta żadną opieką. Potem zrzekła się praw do dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Święto w Fundacji Jana Pawła II

2021-10-19 18:20

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niezdziela

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

Dzień 16 października jest wspominany każdego roku jako rocznica wybroru kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu. Ale nie wszyscy wiedzą, że w tym dniu, 16 października 1981 r. Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię.

Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów. W Centrum znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kobiety kobietom #1

2021-10-20 13:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi rozpoczęła się niezwykle ciekawa inicjatywa dla kobiet, której gościem była s. Anna Maria Pudełko AP – psychopedagog powołań, autorka książek dla kobiet, w których porusza temat relacji międzyludzkich i relacji z Bogiem.

Spotkanie rozpoczęła wspólna wieczorna Eucharystia, po której licznie zgromadzone uczestniczki miały okazję wysłuchać konferencji zaproszonej prelegentki. Nie zabrakło czasu na dyskusję, gdzie uczestniczki mogły zabrać głos i podzielić się przemyśleniami dotyczącymi poruszanych zagadnień z obszaru sfery emocjonalnej zarówno kobiet jak i mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję