Reklama

Aspekty

Pielgrzymka fatimska z Czerwieńska do Łężycy

W każdy 13. dzień miesiąca - od maja do października - wierni z parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku pielgrzymowali do kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Łężycy. Wczoraj pielgrzymka obyła się ostatni raz w tym roku.

2021-10-14 10:49

[ TEMATY ]

Nabożeństwa fatimskie

Waldemar Napora

13 października wierni po raz ostatni w tym roku pielgrzymowali z Czerwieńska do Łężycy

13 października wierni po raz ostatni w tym roku pielgrzymowali z Czerwieńska do Łężycy

Tradycja pieszego pielgrzymowania z Czerwieńska do Łężycy została zapoczątkowana przez śp. ks. Zygmunta Lisieckiego. Wówczas Łężyca z kościołem pw. Matki Bożej Fatimskiej należała jeszcze administracyjnie do parafii w Czerwieńsku. Pielgrzymka co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem i zawsze kończyła się nabożeństwem fatimskim w kościele w Łężycy, na które składały się Msza św., Różaniec z rozważaniami oraz procesji fatimskiej ze świecami, z figurką Matki Bożej Fatimskiej, wokół świątyni. Tradycję pielgrzymowania przerwało jednak m.in. włączenie Łężycy do parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze.

Ks. Dariusz Orłowski, od niedawna sprawujący posługę proboszcza w Czerwieńsku, postanowił jednak przywrócić fatimskie pielgrzymowanie - i tak też stało się w tym roku. Każdego 13. dnia miesiąca od maja do października grupka 30-40 wiernych pielgrzymowała z Czerwieńska do Łężycy, odpowiadając na wezwanie Matki Bożej z Fatimy.

- Od samego początku włącza się w nią dziekan ks. Zygmunt Zimnawoda, który też bierze udział w pielgrzymce. Dołączają się też wierni z parafii pw. św. Alberta i z Łężycy, także to również pokazuje,że to potrzebna i bardzo ciekawa inicjatywa - mówi ks. Dariusz Orłowski.


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Greger w Łagiewnikach: niech ekrany telewizorów i monitory komputerów będą pełne prawdy

2021-10-19 21:02

[ TEMATY ]

bp Piotr Greger

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia/Facebook

„Niech ekrany telewizorów i telefonów komórkowych oraz monitory komputerów będą pełne prawdy, dalekie od pomówień, oszczerstw i niesprawiedliwych ocen, niech będą pozbawione wszelkich hejtów” – zaapelował bp Piotr Greger, który 19 października przewodniczył Mszy św. w łagiewnickiej bazylice Bożego Miłosierdzia. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, w ramach trwających od kilku dni „Rekolekcji Polaków”, rozważał kolejne wezwanie „Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”.

Wezwanie Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, które uczynił biskup przedmiotem namysłu, brzmiało: „W środkach społecznej komunikacji – Króluj nam, Chryste!”.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prof. dr hab. Edward Górecki

2021-10-19 16:32

Graziako

Do wieczności odszedł ks. prof. dr hab. Edward Górecki. Kapłan zmarł w 91 roku życia i 58 roku kapłaństwa.

Urodził się 3 sierpnia 1930 roku w Stonawie (Czechy). Po maturze w 1949 roku został przyjęty do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Ołomuńcu. Po roku studiów odbywał obowiązkową służbę wojskową [1952]. Warunki polityczne w Czechach nie pozwoliły na kontynuowanie nauki w seminarium. Dlatego też przez następne lata ks. Górecki pracował w przedsiębiorstwie budowlanym w charakterze pracownika umysłowego. 4 października 1959 r. przeprowadził się do Polski i już dwa tygodnie później złożył podanie do wrocławskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie ks. Górecki otrzymał 23 czerwca 1963 roku, w kościele św. Bonifacego we Wrocławiu z rąk bp. Andrzeja Wronki. W 1964 roku został skierowany na studia specjalistyczne na Wydział Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył w 1972 r. z tytułem doktora. W 1979 roku ks. Góreckie otrzymał stanowisko zastępcy profesora oraz otrzymał katedrę prawa kanonicznego polskiego. W 1984 roku otrzymał godność prałata. W 1995 r. pracując na PWT we Wrocławiu uzyskał tytuł profesora. Był też pracownikiem Metropolitalnego Sądu Kościelnego we Wrocławiu, a do 1996 roku wicekanclerzem Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Specjalizował się w prawie małżeńskim, zagadnieniu kolegialności i ekumenizmu w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest perspektywa

2021-10-20 12:28

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z perspektywy rodzica wrzesień i październik to jedne z najbardziej wymagających miesięcy. Trzeba po wakacjach na nowo zorganizować logistykę w rodzinie – im więcej dzieci tym trudniej zaplanować transport do szkoły czy przedszkola. Po przerwie wracają dodatkowe zajęcia, czyli basen lub piłka nożna. A tu jeszcze dochodzi przygotowanie do Pierwszej Komunii św.

Dla rodzica to kolejny obowiązek wożenia dziecka do kościoła. To nowe kolory w kalendarzu ściennym i powiadomienia w telefonie. Pojawia się czerwona lampka, bo trzeba przypomnieć sobie gdzie chrzciliśmy dziecko, pojechać i odebrać metrykę chrztu św. Kancelarie parafialne działają krótko i przeważnie w godzinach popołudniowych. Przebić się przez miasto samochodem graniczy z cudem. Czasem trzeba wykłócić się z księdzem proboszczem o pozwolenia na udzielenie sakramentu w innej parafii. Dziecko traci jedyny dzień wolny, bo ma obowiązek przyjść na wyznaczoną Mszę św. w niedzielę. A przecież należy mu się odpoczynek…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję