Reklama

Kościół

W Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów wyrażano uznanie dla wkładu polskiego Kościoła w misje

O zainteresowaniu i uznaniu Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów dla wkładu polskiego Kościoła w dzieło misyjne, wyrażone podczas spotkania jej kierownictwa z drugą grupą biskupów polskich powiedział KAI metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda SAC.

2021-10-14 11:26

[ TEMATY ]

misje

o. E Ryfa

Mieszkańcy wioski przy studni

Mieszkańcy wioski przy studni

Abp Wojda nie ukrywa, że wizyta w dykasterii misyjnej była dla niego powrotem do korzeni, bowiem 27 lat pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Reklama

„Przede wszystkim spotkałem tam nowego prefekta, kard. Luisa Antonio Tagle, a także sekretarza, abp Protase Rugambwa i sekretarza pomocniczego, abp Giovanniego Pietro Dal Toso. Spotkanie z kongregacją bo bardzo ciekawe, dlatego, że jest pewne nowe spojrzenie na misje, większa otwartość w słuchaniu tego, co dzieje się w Kościele polskim. Usłyszeliśmy bardzo wiele naprawdę pozytywnych słów, bo jednak w Polsce bardzo dużo się dzieje pod kątem rozbudzenie ducha misyjnego. Mamy ponad 1800 misjonarzy i misjonarek w całym świecie.

W seminariach nauczana jest misjologia, mamy Papieskie Dzieła Misyjne, które pięknie działają od lat sześćdziesiątych, mamy komisję episkopatu do spraw misji, mamy cały szereg inicjatyw, jak choćby medal dla Zasłużonych dla Misji, jak inicjatywa ad gentes. Tak więc dużo się dzieje. Dykasteria była bardzo wdzięczna, za to że Kościół polski jest tak bardzo otwarty na misje. Są zbierane fundusze na misje, działa Papieska Unia Misyjna, jest Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Myślę, że było to ciekawe spotkanie z kardynałem, który też ma doświadczenie całego Kościoła, bo przecież z wizytą ad limina przybywają do kongregacji biskupi ze wszystkich krajów. Myślę że od tej strony było to bardzo ciekawe spotkanie” – powiedział KAI metropolita gdański.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bez misji Kościół obumrze. Dlatego powstała ta akcja

[ TEMATY ]

misje

modlitwa

Misjonarz na Post

Materiał prasowy akcji

Jest ich o sto mniej niż w zeszłym roku. Polskich misjonarzy i misjonarek posługujących na najdalszych zakątkach naszego globu jest teraz nieco ponad 1900. To właśnie dla nich powstała akcja „Misjonarz na Post”.

Siostra Alicja od 12 lat posługuje na misji w Kenii, w miejscowości Laare. Niedawno nauczyła się paść wielbłądy, ponieważ to ich mleko ratuje życie niedożywionych dzieci z sawanny. Brat Maciej Jabłoński jest franciszkańskim misjonarzem, który pracuje w przychodni zdrowia w Ngaoundaye w Republice Środkowoafrykańskiej. Niedawno odbierał poród, noworodek wpadł w hipotermię, więc zakonnik ogrzał malucha własnym ciałem. W ten sposób ocalił mu życie. Misjonarzy, którzy nie tylko ewangelizują, ale wręcz ratują życie innych ludzi, narażając się często przy tym na ogromne niebezpieczeństwo, jest bardzo wielu. Potrzebują nie tylko wsparcia finansowego, ale przede wszystkim tego duchowego. Dlatego powstała akcja „Misjonarz na Post”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Kęt

[ TEMATY ]

św. Jan z Kęt

Arkadiusz Bednarczyk

Cud św. Jana Kantego na obrazie z kościoła w Żołyni

Cud św. Jana Kantego na obrazie z kościoła w Żołyni

Niezwykła pracowitość, wnikliwy umysł, dobre serce – to cechy, które zjednały pobożnemu profesorowi miłość i oddanie nie tylko studentów, ale także ubogiej ludności Krakowa.

Johannes de Canti

CZYTAJ DALEJ

Abp G. Ryś: Jak odbudować autorytet biskupa i episkopatu?

2021-10-20 15:19

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

ad limina

ad limina Apostolorum

Episkopat Flickr

Jak odbudować autorytet biskupa i episkopatu? - to jeden z "ważnych i poważnych" tematów, jaki jest poruszany podczas rozmów w watykańskich dykasteriach w ramach wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie trzeciej grupy biskupów polskich z metropolii: warszawskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej, częstochowskiej, ordynariatu polowego Wojska Polskiego oraz z trzech eparchii greckokatolickich.

Mówił o tym abp Grzegorz Ryś, arcybiskup łódzki, podczas dzisiejszego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego w Rzymie. W spotkaniu z dziennikarzami wziął też udział biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję