Reklama

Niedziela Wrocławska

"Narzędzie modlitwy i apostolstwa" - Pielgrzymka chorych do grobu św. Jadwigi Śląskiej

Pielgrzymką osób chorych do grobu św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęły się w Trzebnicy coroczne obchody ku czci św. Patronki Śląska.

2021-10-14 15:44

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Tomasz Górny SDS

Ks. Tomasz Górny SDS

Przewodniczenie liturgii powierzone zostało ks. Tomaszowi Górnemu SDS, prefektowi Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie, który także wygłosił homilię. Na wstępie Eucharystii głos zabrał ks. Piotr Filas, kustosz trzebnickiego sanktuarium

Początek naszych uroczystości odpustowych ma wymowną intencję, za osoby chore. Patrzymy na życie św. Jadwigi, zwłaszcza na aspekt pomocy tym, którzy chorują, źle się mają, opieki nad chorymi. To wszystko jest zbliżeniem się w sposób bezpośredni do naszej orędowniczki. Zwłaszcza teraz w czasie pandemii - mówił ks. Filas.

Reklama

Homilia wygłoszona przez ks. Górnego rozpoczęła się od słów podziękowania wszystkim, którzy podjęli trud przybycia na Mszę św. oraz tym, co na co dzień opiekują się chorymi. Mówiąc o chorobie i cierpieniu, kaznodzieja zachęcił, aby uczynić je narzędziem apostolstwa. - Wasze cierpienie nie musi być ciężarem, ale może stać się wspaniałym narzędziem modlitwy, które stanie się pewnego rodzaju apostolstwem - zaznaczył salwatorianin.

Nawiązując do towarzyszącego niektórym osobom pesymizmu, który jest wynikiem niepowodzeń życiowych, kapłan zachęcił, aby ukierunkowywać się na drugiego człowieka. Powołał się przy tym na list “Salvifici doloris” o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia, napisany przez papieża św. Jana Pawła II. Ojciec Święty zaznacza w nim, że cierpienie jest częścią ludzkiego życia i mówi o tym, aby człowiek poprzez cierpienie przerósł samego siebie. - Aby w ten sposób dojrzał duchowo i odnalazł zbawczy sens cierpienia: czyń dobro cierpieniem, i czyń dobro cierpiącym.

Rozwijając myśl, ks. Tomasz Górny podkreślił, że cierpienie człowieka jest współudziałem w Chrystusowym cierpieniu, a czynienie dobro cierpiącym to nic innego jak wolontariat.

Reklama

Kapłan wymienił także rodzaje cierpienia. Może być ono: duchowe, fizyczne, moralne. - Ból fizyczny bywa czasem nie do zniesienia, rodzi bunt, a także może uniemożliwiać modlitwę. Cierpienie duchowe to tęsknota i ból rozstania, pogardzona miłość, niewdzięczność. Cierpienie moralne związane jest z wyrzutami sumienia, niepokojem o bliskich, uzależnieniami - powiedział kaznodzieja, dodając, że dla chrześcijanina wszystko to ma sens. - Te wszystkie cierpienia, choć bywają nie do zniesienia, mają swój chrześcijański sens. Być może są potrzebne dla samego cierpiącego, aby zastanowił się nad swoim życiem, odpokutował tu, na ziemi, za swoje grzechy, aby może zrozumiał cierpienie samego Chrystusa. Może potrzebne są te cierpienia dla kogoś z bliskich chorego, którzy nie są w stanie sami wrócić na drogę wiary, którzy nie widzą w swoim grzechu zła czy nawet krzywdy. Ale wszystkie te cierpienia udręki, połączone z cierpieniem Chrystusa, są skarbem Kościoła, służącym innym jego członkom - zaznaczył ks. prefekt.

Podczas homilii nie zabrakło odniesienia do św. Jadwigi Śląskiej. - Przy grobie naszej świętej człowiek nie czuje się sam. Jej obecność nie tylko duchowa, ale i fizyczna przekonuje nas, że sprawy, o których tu szepczemy, są usłyszane w niebie - powiedział kapłan.

W dalszej części kaznodzieja odniósł się do wystroju architektonicznego kaplicy, gdzie znajduje się grób św. Jadwigi. Salwatorianin opowiedział także historię o siostrach, które przyglądały się modlitwie św. Jadwigi. - Siostry zobaczyły, jak Chrystus podnosi rękę z krzyża i ją błogosławi - powiedział kapłan.

Podsumowując homilię, ks. Tomasz Górny zachęcił do modlitwy za przyczyną świętej patronki. - Szczęśliwy jest każdy, kto przybywa do trzebnickiego sanktuarium. Szczęśliwy, kto prosi o wstawiennictwo św. Jadwigi, bo wychodzi stąd wysłuchany i pobłogosławiony. Dlatego tu powinniśmy się zatrzymać, aby zrozumieć moc błogosławieństwa i siłę modlitwy. [...] Módlmy się, abyśmy my wszyscy zostawiali po sobie takie ślady, które pomogą innym przezwyciężać lęk, zwątpienie i brak wiary, i doprowadzą ich do spotkania z Chrystusem.

Na zakończenie Eucharystii odbyło się nabożeństwo ku czci św. Jadwigi Śląskiej oraz błogosławieństwo relikwiami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Marsjański łazik pokonał 2,6 km i potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Czerwonej Planecie

2021-10-17 10:39

[ TEMATY ]

kosmos

Mars

wikipedia.org

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek.

Perseverance wylądował w lutym 2021 roku na dnie szerokiego na 45 kilometrów krateru Jezero, który został wybrany głównie dlatego, że wcześniejsze obserwacje sugerowały, iż w zamierzchłej przeszłości znajdowało się tam duże jezioro.

CZYTAJ DALEJ

Abp G. Ryś: Jak odbudować autorytet biskupa i episkopatu?

2021-10-20 15:19

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

ad limina

ad limina Apostolorum

Episkopat Flickr

Jak odbudować autorytet biskupa i episkopatu? - to jeden z "ważnych i poważnych" tematów, jaki jest poruszany podczas rozmów w watykańskich dykasteriach w ramach wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie trzeciej grupy biskupów polskich z metropolii: warszawskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej, częstochowskiej, ordynariatu polowego Wojska Polskiego oraz z trzech eparchii greckokatolickich.

Mówił o tym abp Grzegorz Ryś, arcybiskup łódzki, podczas dzisiejszego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego w Rzymie. W spotkaniu z dziennikarzami wziął też udział biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję