Reklama

Polityka

9. posiedzenie Sejmu RP. Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego

Premier w Sejmie: polexit to fake news; to kolejne kłamstwa Tuska.

2021-10-14 17:21

[ TEMATY ]

premier

sejm

polexit

PAP

Wypowiedź premiera w sejmie

Wypowiedź premiera w sejmie

Część I

- Polexit to fake news, tak samo, jak fake newsem była po waszej stronie deklaracja PO, że nie podwyższy podatków, deklaracja PO i Tuska, że nie podwyższy wieku emerytalnego czy nie zabierze OFE. Albo, że premier Tusk nie wyjedzie do Europy po stanowiska - a jednak wyjechał. To kolejne wielkie kłamstwa Tuska, które Polacy doskonale rozpoznają.

Reklama

- Polexit to nie jest zwykły fake news, to coś więcej, to wasze ordynarne kłamstwo. To kłamstwo, bo PO - której brakuje wyobraźni i programu - potrafi się opierać tylko na kłamstwach. To kłamstwo Tuska i PO. A z kłamstwem się nie dyskutuje.. Kłamstwo się zwalcza i pokazuje się prawdę.

- Powaga tej Izby powinna zobowiązywać, jak np. nie powinniśmy tu dyskutować czy istnieje Yeti czy potwór Loch Ness, tak samo nie powinniśmy dyskutować o Polexicie, bo go nie ma. To chora wyobraźnia wasza i waszych PR-owców.

- Tutaj nie tak dawno odbyło się głosowanie, które pozwoliło określić, kto działa w interesie Polski w UE. Było głosowanie nad KPO. PO głosowała przeciwko KPO - przeciw środkom dla Polski. Oddaję honor lewicy, która przynajmniej w tej jednej kwestii potrafiła się wznieść ponad podziały.

KPRM

Reklama

*Część II*

- Kilka cytatów: art. 8 pkt. 1 naszej Konstytucji jasno i niepodważalnie stanowi, że Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Dalej pkt. 1 art. 87: źródłami powszechnie obowiązującego prawa RP są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Dokładnie w tej kolejności, nie w innej. W wyjątkowych sytuacjach Konstytucja przewiduje, że akty prawa międzynarodowego mogą stać nad ustawą, ale nie nad ustawą zasadniczą, jaką jest Konstytucja.

- Taką wyjątkową sytuację przewidziała Polska w Traktacie Akcesyjnym. Tam część naszych kompetencji przenieśliśmy na poziom unijny. Nazywamy te kompetencje kompetencjami wyłącznymi UE. Są one ściśle określone w Traktacie Rzymskim i przyjęte przez nas w Traktacie Akcesyjnym. Te kompetencje Polska powietrza, ale nie zrzeka się suwerenności. Nigdy nie zrzekliśmy się suwerenności w Traktacie Akcesyjnym.

- Jeśli Polska chce być wierna Konstytucji, to musi bronić swojej suwerenności. To jest to, co my robimy. Chyba, że wy zrobicie inaczej i uznacie, że prawo UE jest nadrzędne nad polską Konstytucją. Jeśliby się tak stało, to Polska nie byłaby już suwerenna. Wtedy Polska byłaby tylko jakimś regionem w superpaństwie europejskim. Tego nie chcemy.

- Wy od 5 lat podkreślacie rolę Konstytucji. Czasami organizowaliście demonstracje w obronie Konstytucji. Takie koszulki mieliście. Może macie je w zapasie, może je nam pożyczcie? Konstytucja przede wszystkim.

KPRM

*Część III*

- “Zasada zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej wymaga respektowania konstytucyjnych granic, przekazywania kompetencji, a decydujące uprawnienia mają właściwe władze RP” Kto to powiedział? Otóż powiedział to Trybunał Konstytucyjny wraz z prof. Rzeplińskim w 2010 r., na moment przed tym, jak Pan Rzepliński został Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a premierem wtedy był Donald Tusk. Może więc pan profesor wytłumaczyłby się, co miał na myśli poprzez te słowa?

- Drugi cytat. “Konstytucja pozostaje z racji swej szczególnej mocy prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej w stosunku do wszystkich wiążących RP umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji w niektórych sprawach, z racji wynikających z art. 8 ust. 1 Konstytucji, to jest nadrzędności mocy prawnej Konstytucja korzysta na terytorium RP z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania.” To z kolei orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z maja 2005 r. Wtedy premierem był Marek Belka, a prezesem Trybunału Konstytucyjnego pan Marek Safian, obecnie członek TSUE.

- Czy Trybunał Konstytucyjny pana Rzeplińskiego oraz pana Safiana to też są pseudo trybunały, jak je nazywacie? Ich słowa były jednoznaczne na rzecz suwerenności, nadrzędności polskiej Konstytucji nad ratyfikowanymi ustawami międzynarodowymi. To dlaczego obecne rozstrzygnięcie nazywacie niewłaściwym?

- Hasło Polexit nie zrodziło się w naszym rządzie. Zrodziło się w chorej wyobraźni waszych PR-owców. Ulepiliście sobie takiego demona i walczycie z nim, niczym Don Kichot, który widział wiatraki, a wyobrażał sobie, że to są olbrzymy i je atakował.

- Polacy widzą, że wasz Polexit to są takie wiatraki Don Kichota. Mam nadzieję, że Polacy nie oddadzą naszej ojczyzny w ręce Don Kichotów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm: posłowie upamiętnią abp. Antoniego Baraniaka

[ TEMATY ]

sejm

Artur Stelmasiak

Uchwałę w sprawie upamiętnienia w 40. rocznicę śmierci abp. Antoniego Baraniaka, nazwanego "żołnierzem niezłomnym" Kościoła, przyjmą w środę posłowie. Odbędzie się także specjalny pokaz filmu dokumentalnego o arcybiskupie oraz otwarcie poświęconej mu wystawy IPN. Trwa akcja zbierania podpisów o pośmiertne odznaczenie abp. Baraniaka i o wszczęcie procesu jego beatyfikacji.

"Żołnierz Niezłomny Kościoła"

CZYTAJ DALEJ

Profanacja krzyża w Zielonej Górze

2021-10-19 12:46

[ TEMATY ]

profanacja

krucyfiks

Zielona Góra

Archiwum

W poniedziałek 18 października nieznany sprawca ściął piłą przydrożny krzyż, który od lat stał przy ul. Spawaczy na Osiedlu Zastalowskim w Zielonej Górze.

Mieszkańcy przewieźli krucyfiks do parafii pw. św. Alberta, gdzie został zabezpieczony. Policja szuka sprawcy. W najbliższą niedzielę w parafii odbędzie się modlitwa ekspiacyjna za ten akt wandalizmu.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest perspektywa

2021-10-20 12:28

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z perspektywy rodzica wrzesień i październik to jedne z najbardziej wymagających miesięcy. Trzeba po wakacjach na nowo zorganizować logistykę w rodzinie – im więcej dzieci tym trudniej zaplanować transport do szkoły czy przedszkola. Po przerwie wracają dodatkowe zajęcia, czyli basen lub piłka nożna. A tu jeszcze dochodzi przygotowanie do Pierwszej Komunii św.

Dla rodzica to kolejny obowiązek wożenia dziecka do kościoła. To nowe kolory w kalendarzu ściennym i powiadomienia w telefonie. Pojawia się czerwona lampka, bo trzeba przypomnieć sobie gdzie chrzciliśmy dziecko, pojechać i odebrać metrykę chrztu św. Kancelarie parafialne działają krótko i przeważnie w godzinach popołudniowych. Przebić się przez miasto samochodem graniczy z cudem. Czasem trzeba wykłócić się z księdzem proboszczem o pozwolenia na udzielenie sakramentu w innej parafii. Dziecko traci jedyny dzień wolny, bo ma obowiązek przyjść na wyznaczoną Mszę św. w niedzielę. A przecież należy mu się odpoczynek…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję