Reklama

Niedziela Wrocławska

Pożegnanie dzieci utraconych

Dziś na Cmentarzu Osobowickim odbył się pochówek dzieci utraconych, których rodzice nie mogli bądź nie chcieli odebrać z wrocławskich szpitali.

2021-10-14 20:12

Tomasz Lewandowski

Ceremonii pochówku dzieci utraconych przewodniczył o. Fabian Kaltbach

Ceremonii pochówku dzieci utraconych przewodniczył o. Fabian Kaltbach

– Dziękuję za waszą obecność – mówiła przy pomniku dzieci nienarodzonych s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evangelium Vitae, która organizuje pochówki. – Jutro przypada Dzień Dziecka Utraconego. Dlaczego 15 października? Bo gdyby dziecko poczęło się pierwszego stycznia, to właśnie w dniu jutrzejszym wypadałby medyczny termin jego narodzin. My dzisiaj niestety świętujemy inaczej narodziny, ale myślę że powinniśmy je świętować z nadzieją, bo te dzieci są już bezpieczne w ramionach Dobrego Ojca – podkreślała s. Ewa.

Boromeuszka rozdała przybyłym na cmentarz rodzinom pogrążonym w bólu po stracie dzieci maleńkie stópki dziecka w 11 tygodniu życia płodowego: – Te stópki są symbolem obrońców życia. Chciałabym, wręczając wam ten znak, podziękować za to, że to życie przyjęliście z miłością. I choć Pan Bóg nie dał wam doczekać szczęśliwego dnia narodzin, to jednak to dziecko na zawsze będzie w waszym sercu, a wasza miłość będzie zawsze z nim. Proszę, byście patrząc na te maleńkie stópki uświadamiali sobie, że każde życie jest święte. Byście pamiętając o waszym dziecku, przywołując je często we własnych wspomnieniach, stali się jednocześnie apostołami i obrońcami każdego życia ludzkiego – prosiła s. Ewa.

Reklama

Mszy św. w kaplicy cmentarnej przewodniczył franciszkanin o. Fabian Kaltbach. – Modlimy się dzisiaj w intencji dzieci utraconych, ale jeszcze bardziej w intencji rodziców, którzy tu na ziemi muszą żyć z tą stratą, z tym krzyżem. Niech Bóg będzie dla nich pociechą, umocnieniem, niech umacnia ich wiarę w życie wieczne – mówił o. Fabian. W homilii przywołał jedno ze swoich spotkań kolędowych: – Pamiętam do dziś, jak kiedyś po kolędzie spotkałem rodzinę, u której usłyszałem: proszę ojca tutaj jest trójka naszych dzieci, ale mamy czwórkę – jedno jest w niebie. Było to dla nich tak oczywiste, tak naturalne. Nawet najmłodsze z dzieci powiedziało: jeszcze mam brata w niebie! Chciałbym, żebyśmy wszyscy podchodzili do tej trudnej prawdy tak, jak ta rodzina. Prośmy Boga, aby nam w ten sposób otworzył serca. To nie jest tak, że te dzieci zaginęły, rozpłynęły się, nie ma ich – co się poczęło, żyje! Wszyscy spotkamy się w niebie!

Pierwszy pochówek dzieci utraconych Fundacja „Evangelium Vitae” zorganizowała w roku 2014. Pomysł stworzenia odpowiedniego miejsca pochówku pojawił się w momencie, gdy Magdalena i Piotr Krajewscy, związani z Fundacją „Evangelium Vitae” dowiedzieli się, że doczesne szczątki dzieci, które nie zostały odebrane przez rodziców ze szpitali, są palone wraz z innymi odpadami medycznymi. – Rodzicom, którzy przeszli stratę dziecka i nie odebrali z różnych powodów ciała dziecka potrzebne jest miejsce, gdzie mogą przyjść i zapalić znicz. Na grobie ciągle ktoś zapala świeczki, kładzie kwiaty. Na pierwszy pochówek przyszło sporo małżeństw, które przeżyły stratę dziecka nawet wiele lat wcześniej – mówi s. Ewa. – Telefonują rodzice, którzy stracili przedwcześnie dziecko i nie zabrali ciała, bo byli w szoku lub wtedy nie chcieli, a teraz tego żałują. Dopytują, kiedy będzie pogrzeb, bo bardzo chcą wziąć w nim udział. Pomaga to w lepszym przeżyciu żałoby.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

2021-10-19 08:55

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko zmienił swoje imię dopiero w wieku 23 lat. Jego świętość widoczna była w zwykłej codzienności. Ludzie lgnęli do niego, dawał im nadzieję w czasie kiedy najbardziej tego potrzebowali. Lubił papierosy, miał psa o imieniu "Tajniak", a nawet przyczynił się do nawrócenia Danuty Szaflarskiej - legendy polskiego kina. W 37.rocznicę jego męczeńskiej śmierci przyglądamy się życiu kapelana "Solidarności" i nieznanym powszechnie faktom z jego życia.

Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan "Solidarności" został zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który był odpowiedzialny za zwalczanie Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Fatima

2021-10-18 20:20

[ TEMATY ]

różaniec

Fatima

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum Sanktuarium Fatimskiego

Łucja, Franciszek i Hiacynta – 100 lat temu te dzieci rozmawiały z Matką Bożą

Łucja, Franciszek i Hiacynta – 100 lat temu te dzieci rozmawiały
z Matką Bożą

Trudno rozważać o objawieniach maryjnych pomijając Fatimę i wydarzenia, które miały tam miejsce w 1917 roku. Fatimskie objawienia są chyba najbardziej znanymi spośród wielu spotkań Matki Bożej z wizjonerami w różnych częściach świata.

Poznając historię i treść fatimskich objawień zauważymy, że różaniec był codzienną modlitwą trojga małych pastuszków, o której zawsze pamiętały pasąc owce w górach; był nieodstępnym ich towarzyszem, nieomal przyjacielem ich zabaw dziecięcych. Kiedy podczas pierwszego objawienia, w dniu 13 maja 1917 r. dzieci ujrzały Matkę Najświętszą, widziały Ją z różańcem w ręku. Jak później opisały: „Ręce trzymała pobożnie złożone na piersiach. Spadał z nich różaniec z ziaren podobnych do pereł. Na jego końcu był krzyżyk, jakby ze sczerniałego srebra”. Matka Boża nie wyznała dzieciom kim jest, wskazała tylko, że „przybywa z nieba”. Po krótkiej rozmowie z dziećmi, w której przedstawiła również pewne sprawy sprowadzające Ją na ziemię oraz warunki następnych Jej objawień - przed odejściem, powiedziała jeszcze: „Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uprosić pokój dla świata i zakończenie wojny”...

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kobiety kobietom #1

2021-10-20 13:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi rozpoczęła się niezwykle ciekawa inicjatywa dla kobiet, której gościem była s. Anna Maria Pudełko AP – psychopedagog powołań, autorka książek dla kobiet, w których porusza temat relacji międzyludzkich i relacji z Bogiem.

Spotkanie rozpoczęła wspólna wieczorna Eucharystia, po której licznie zgromadzone uczestniczki miały okazję wysłuchać konferencji zaproszonej prelegentki. Nie zabrakło czasu na dyskusję, gdzie uczestniczki mogły zabrać głos i podzielić się przemyśleniami dotyczącymi poruszanych zagadnień z obszaru sfery emocjonalnej zarówno kobiet jak i mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję