Reklama

Kościół

Bp Bałabuch: w dykasterii liturgicznej poruszano m.in. kwestię ograniczenia Mszy trydenckiej

O wizycie drugiej grupy biskupów polskich w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz podejmowanych w tej dykasterii tematach poinformował KAI biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, Adam Bałabuch.

[ TEMATY ]

Msza trydencka

liturgia trydencka

pl.wikipedia.org

Jak powiedział bp Bałabuch spotkanie miało przede wszystkim charakter dialogu na tematy, które interesują episkopat polski. "Poruszono kwestie, które są dla nas obecnie ważne, a dotyczące ksiąg liturgicznych. Zapoznaliśmy Kongregację na jakim etapie jesteśmy w przygotowaniu nowego III wydania Mszału Rzymskiego i tematyką niektórych odnowionych ksiąg liturgicznych" – powiedział KAI biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Zaznaczył, że dyskusja skoncentrowała się na dwóch zagadnieniach. "Pierwsze z nich dotyczyło pogrzebu z urną, ponieważ w Polsce ten świecki zwyczaj kremacji wyprzedził normy kościelne i staliśmy się w praktyce w pewnym sensie zakładnikami narzuconej sytuacji. Wierni często powiadamiają o pogrzebie kiedy jest już po kremacji ciała. Wielu duszpasterzy w duchu miłosierdzia zezwala na Mszę pogrzebową z urną, co zyskało pewną aprobatę Konferencji Episkopatu i Kongregacji, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Oczywiście jest czymś uzasadnionym praktycznie, gdy trzeba przewieźć zmarłego na przykład ze Stanów Zjednoczonych, więc trudno wymagać żeby przywozić ciało. Są też przypadki związane na przykład chorobą zakaźną więc jest czymś uzasadnionym sprawowanie pogrzebu nie z trumną, ale właśnie z urną" - powiedział bp Bałabuch. Biskupi pytali, czy Kongregacja zamierza przygotować jakieś nowe regulacje w tej sprawie, które odpowiadałyby nowym obrzędom pogrzebowym związanym z kremacją, złożeniem urny albo w kolumbarium albo w grobie.

Reklama

Biskupi pytali, czy Kongregacja zamierza przygotować nowe teksty, które by odzwierciedlały sytuacje liturgiczną, czy też może sama zamierza podjąć jakąś inicjatywę. Odpowiedziano, że są przygotowane nowe obrzędy pogrzebu i te kwestie też tam będą zawarte.

Podziel się cytatem

Drugim tematem poruszonym podczas wizyty w Kongregacji była odnowiona posługa lektoratu i akolitatu, o którym mówią nowe dokumenty. Biskup pytali, jak osoby świeckie, kobiety i mężczyźni powinni odnaleźć swoje powołanie w tej posłudze, jak ma wyglądać obrzęd ustanowienia lektora itd. Zapewniono, że kongregacja pracuje nad dokumentami liturgicznymi ustanowienia tych posług, tym bardziej że doszła kolejna posługa katechety, która też wymaga wypracowania odpowiedniego obrzędu liturgicznego, poprzez który kandydaci byliby wprowadzani do tej posługi. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przygotowuje już wskazania, które będą dotyczyły posługi lektoratu, akolitatu i katechety, tak żeby były one komplementarne, aby kompetencje tych posług na siebie nie nachodziły. Posługa lektoratu i akolitatu jest związana z liturgią a posługa katechety ma charakter edukacyjny.

Poruszano też m. in. kwestię ograniczenia tzw. Mszy trydenckiej. Zaznaczono, że jest jedna liturgia, chociaż były akceptowane jej dwie formy i w tej dziedzinie trzeba się trzymać wskazań zawartych w Liście apostolskim papieża Franciszka "Traditionis custodes".

Podziel się cytatem

Reklama

Rozmawiano ponadto o martyrologium rzymskim, czyli o uporządkowanej chronologicznie księdze liturgicznej zawierającej informacje o męczennikach, świętych, błogosławionych i obchodzonych uroczystościach. Przygotowywane jest jego tłumaczenie na język polski. "Jesteśmy wdzięczni za pomoc, jakiej udzieliła nam kongregacja, tym bardziej, że niekiedy tłumaczenia były robione zbyt pośpieszne i niedokładnie a z drugiej strony niekiedy długo się na nie czekało" - powiedział bp Bałabuch. Poruszono też kwestię trzeciego wydania Mszału rzymskiego i w tej kwestii nie było jakichś specjalnych uwag, jak choćby żeby być bardziej wiernym oryginałowi. "Oczywiście chcemy być jemu wierni ale i też oddać jego treść jak najpiękniej w języku polskim" – podkreślił bp Bałabuch.

Mówiono również o zainteresowaniu diakonatem stałym mężczyzn żonatych, dla których powstają kolejne ośrodki formacji przygotowawczej. Wspominano o zdarzających się też przypadkach profanacji Najświętszego Sakramentu profanacjach świątyń. Dlatego biskupi poprosili Kongregację o przygotowanie dokumentu, który był by dla wskazaniem, jak przeprowadzić nabożeństwo przebłagalne takiej świątyni. Kongregacja zapewniła, że toczą się prace nad takim dokumentem.

2021-10-15 13:51

Ocena: +4 -8

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy trydenckiej „surowe”, ale konieczne

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Michał Firlej/www.missa.pl

Były proboszcz paryskiej parafii, w której Mszę świętą sprawowano zarówno w rycie przedsoborowym, jak i posoborowym, bp Jean-Pierre Batut, ordynariusz diecezji Blois, przyznaje, że Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy trydenckiej jest „surowe”, ale konieczne. Jego zdaniem, było zbyt wiele ekscesów. Hierarcha udzielił wywiadu Guillaume Poli z portalu tygodnika katolickiego „Famille chrétienne”.

FC: Jak Ksiądz Biskup odpowie tym, którzy uważają, że motu proprio Franciszka tylko i wyłącznie podważa nadzwyczajną formę Mszy świętej?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które wcześniej nosiły z sobą w marszach proaborcyjnych

2021-12-06 14:45

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Wielki wstrząs w Argentynie wywołała wiadomość o zamordowaniu 5-letniego chłopca przez parę lesbijską, która wcześniej nosiła go z sobą w marszach popierających aborcję. Na zdjęciach i filmikach w internecie widać małego uśmiechniętego Lucio z siniakami na twarzy i z unieruchomioną prawą dłonią wskutek złamania palców. O całej sprawie napisał 2 grudnia na swoim Twitterze argentyński politolog i znawca tematyki gender Agustín Laje.

Podobny wpis zamieściła tegoż dnia na Twitterze organizacja obrony życia Partido Celeste Provida (Niebiańska Partia w Obronie Życia). Również ona zwróciła uwagę na liczne obrażenia na ciele dziecka, podkreślając, że chociaż “miało ono złamania, ślady pobicia, było katowane, to jednak dla «zielonych» nie miało to znaczenia. Obłudnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję