Reklama

Niedziela Wrocławska

Ad Limina Apostolorum: Braterskie spotkanie z Papieżem

Dobiega końca wizyta “Ad limina Apostolorum”, w której udział biorą biskupi wrocławscy. Dziś odbył się briefing prasowy z udziałem bpa pomocniczego Jacka Kicińskiego CMF. W konferencji wzięli także udział: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP oraz abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański SAC.

BP KEP

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Na początku briefingu biskupi opowiedzieli o zakończonym chwilę wcześniej spotkaniu z papieżem Franciszkiem - Ojciec Święty na samym początku powiedział, że spotyka się z nami biskupami jako braćmi. Całe to spotkanie to była obecność słuchająca. Papież wsłuchiwał się w nasze pytania, ale również w to czym żyjemy, ale również zachęcał nas do tego, abyśmy słuchali innych, abyśmy rozeznawali i podejmowali właściwe decyzje, w niektórych sytuacjach bardzo odważne - mówił bp Kiciński. Podczas wizyty polskich biskupów w Watykanie, odbywało się wiele spotkań w poszczególnych kongregacjach.

Reklama

Bp Jacek Kiciński obradował w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. - Przede wszystkim miałem zrelacjonować ogólny stan rzeczywisty posługi życia osób konsekrowanych, których jest ok. 30 tys., osób żyjących w instytutach czynnych, apostolskich, kontemplacyjnych, podejmujących działalność edukacyjną, ale też towarzyszących ludziom w codziennym przeżywaniu cierpienia - opisywał bp Jacek dodając:- Moje przedłożenie obejmowało trzy przestrzenie: formacja i jej przebieg w Instytutach Życia Konsekrowanego, duchowość oraz przestrzeń apostolska. W każdej z tych przestrzeni dokonało się bardzo dużo. Osoby konsekrowane mierzą się ze spadkiem powołań, z różnymi problemami związanymi z restrukturyzacją.

Biskup wrocławski mówiąc o sile życia konsekrowanego zwrócił uwagę na czas poświęcony dla Pana Boga i czas modlitwy. Powiedział także o zwróceniu uwagi przez przedstawicieli Kongregacji na świadectwo osób konsekrowanych, które jest bardzo ważne we współczesnym świecie oraz ich zaangażowanie budowanie Kościoła lokalnego. - Wiemy, że osoby konsekrowane podejmują w nim bardzo wiele dzieł. Są to przede wszystkim: pomoc ubogim, potrzebującym i cierpiącym. Zwróciłem też uwagę na współczesne problemy i wyzwania. Kongregacja bardzo interesuje się życiem konsekrowanym w Polsce i dobrze zna sytuację w naszym kraju, dlatego pojawiły się pewne wskazówki do działania, pewne punkty odniesienia.

Biskup Jacek przywołał także wydarzenie, które nie było w programie wizyty "Ad Limina Apostolorum". - Jako biskupi polscy poprosiliśmy kard. Konrada Krajewskiego o możliwość spotkania z nim w noclegowni dla ubogich. Mieliśmy okazję zobaczyć pomieszczenia, gdzie schronienie znajduje ponad 60 osób. Kardynał Krajewski dzielił się swoim doświadczeniem posługi miłosierdzia. Wskazał na krzyż i powiedział, że jedno ramię to wiara, a drugie to miłosierdzie. Dawał nam praktyczne rozwiązania pomocy ludziom ubogim i potrzebującym. Uważam, że dla nas, biskupów był doświadczeniem Kościoła w jedności, ale też w różnorodności.

2021-10-15 16:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska podróż na Cypr i do Grecji

2021-12-01 07:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek wyrusza w czwartek na Cypr i do Grecji. Swą 35. zagraniczną podróż, która potrwa do 6 grudnia, nazwał pielgrzymką do źródeł wiary, ludzkości, kultury i Europy.

To trzecia papieska podróż organizowana w nadzwyczajnych warunkach i przy specjalnych środkach sanitarnych z powodu pandemii, po tegorocznych wizytach w Iraku, na Węgrzech i Słowacji.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Archiwum IPN poszukuje informacji o bohaterach ze zdjęcia Henryka Śmigacza

2021-12-02 10:20

[ TEMATY ]

historia

IPN

Do zasobu archiwalnego IPN, spuścizna po Henryku Śmigaczu, trafiła w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Przekazane fotografie i materiały archiwalne stanowią niezwykle cenny nabytek o charakterze dokumentacyjnym z okresu II wojny światowej i ciekawy materiał do badań dotyczących historii fotografii wojennej i teatru polskiego. Duża część z tych zdjęć nigdy nie była publikowana w formie odbitek. Przez wiele lat pozostawały poza granicami kraju.

Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic. Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu – stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję