Reklama

Niedziela Wrocławska

Warto być człowiekiem jedności - [Pielgrzymka Trzebniczan do grobu św. Jadwigi]

- Przychodzimy do św. Jadwigi, aby prosić, by nie zabrakło zgody w naszych rodzinach, sąsiedztwach i całej Ojczyźnie, która wyraźnie jest podzielona, a przecież Jezus chciał, abyśmy byli jedno - mówił ks. Józef Figiel SDS, na Eucharystii podczas pielgrzymki trzebniczan.

ks. Łukasz Romańczuk

Do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej przybyli w pielgrzymce mieszkańcy Trzebnicy. [więcej tutaj]. Uczestniczyli oni w Eucharystii, której przewodniczył ks. Jóżef Figiel SDS, prowincjał salwatorianów w Polsce.

Na początku Mszy św. słowo zabrał ks. Piotr Filas SDS, kustosz trzebnickiego sanktuarium. Nawiązał on do domu rodzinnego - W tym słowie zawarte jest wszystko to, co piękne, beztroskość, życzliwość, a przede wszystkim miłość rodziców. Dla nas trzebniczan takim domem jest ta świątynia. Ktoś przed wiekami o nas pomyślał i dla nas ten dom stworzył. Tutaj w tym domu przebywa. To nasza patronka - św. Jadwiga, o której często mówimy, że przywraca nam wzrok, który nie widzi potrzebujących, leczy nasz słuch, który nie słyszy prośby drugiego i uczy języka miłości - mówił kapłan.

Reklama


Homilia wygłoszona przez ks. Józefa Figla była ukazaniem wielkości św. Jadwigi Śląskiej, która całe swoje życie ukierunkowała na Chrystusa, a przez to dbała o Kościół i chciała, aby od wewnątrz był zdrowy. - Prawdziwa świętość nie przemija. Ona trwa i dokonuje cudów. Dlatego też św. Jadwiga dostrzegała potrzeby ludu, a przez to jej świętość trwa nadal. Była ona niczym niewiasta z pierwszego czytania - „Niewiastę dzielną któż znajdzie…”. Ten fragment to nic innego jak obraz naszej patronki - mówił ks. Figiel.

Reklama

W dalszej części kaznodzieja ukazał św. Jadwigę jako kobietę, która dążyła do pojednania. - Często możemy usłyszeć, że jest ona patronką jedności dwóch narodów: polskiego i niemieckiego. To nie przypadkowo we Wrocławiu znajduje się pomnik św. Jadwigi, przy którym najpierw kard. Kominem, a później Jan Paweł II wypowiedzieli słowa: „Przy samym moście Tumskim we Wrocławiu stoi kuta w kamieniu Jadwiga. Stoi na moście łączącym wschodni i zachodni brzeg Odry. Wszystkim przechodzącym każe na siebie spoglądać. Każe im pomyśleć, że wszyscy są braćmi, na którymkolwiek brzegu mieszkają. Prosimy naszą Patronkę Śląską, by u Trójcy Przenajświętszej wyjednała pokój, zgodę i braterstwo w ludzkiej rodzinie społeczności narodów” - cytował ks. Józef Figiel.

Odwołując się do przeczytanych słów, kapłan odniósł je do współczesności. - Chcemy dziś prosić, aby nie zabrakło zgody. Przychodzimy tutaj, aby prosić, by nie zabrakło jej w naszych rodzinach, sąsiedztwach i całej Ojczyźnie, która wyraźnie jest podzielona, a przecież Jezus chciał, abyśmy byli jedno - podkreślił ks. Figiel.

Postawa św. Jadwigi wskazuje jasno, że wszelkiego rodzaju konflikty są bezwartościowe, a jedność prowadzi do budowania większego dobra - Nasza patronka pokazuje nam, że nie warto się kłócić, ale warto być człowiekiem jedności i o nią się starać. Pamiętajmy, że wszyscy patrzą nas, jako chrześcijan, nasz kraj i zastanawiają się, jacy my jesteśmy - mówił kaznodzieja.

Przywołane zostały także smutne wydarzenia z życia św. Jadwigi m.in. śmierć syna Henryka Pobożnego. Ks. Figiel zwrócił przy tym uwagę na postawę wychowania, które przekazała św. Jadwiga swojemu synowi. - Święta Jadwiga pokazuje, jak troszczyć się o dzieci. Nie tylko formację intelektualną, ale także duchową. To jest wzór dla nas, aby nie zabrakło w naszych rodzinach miejsca dla Pana Boga, pobożność i tego, co stanowi o człowieczeństwie. To jest bardzo ważne. Dziś wielu dba o to, by dzieci miały wszystko, by były dobrze wykształcone, posiadały różne umiejętności, a zapomina o tym, co najważniejsze, czyli staranie się o świętość - powiedział salwatorianin.

Prowincjał salwatorianów podkreślił, że św. Jadwiga uczy każdego podążać do Pana Boga, który jest Drogą, Prawdą i Życie.

Zwracając się bezpośrednio do trzebniczan, kaznodzieja podkreślił wyjątkowość miejsca, gdzie znajduje się grób św. Jadwigi. - To miejsce zobowiązuje. Stąpało tu wielu świętych. Jeśli wy będziecie tu przychodzić, będziecie odwiedzać to miejsce i się modlić, to będą tu ściągać tłumy, bo prawdziwa modlitwa nie ginie, ale wydaje wspaniałe owoce - powiedział kapłan.

Kończąc homilię, ks. Figiel zacytował słowa św. Jana Pawła II, który zachęcał, aby wedle wzoru św. Jadwigi na przykazaniu miłości, opierać swoje życie osobiste, rodzinne i społeczne.

Na zakończenie liturgii odbyło się nabożeństwo, podczas którego odczytano akt zawierzenia św. Jadwidze.

2021-10-15 20:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Sejm zagłosuje dziś ws. projektu "Stop aborcji"

2021-12-02 09:55

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock.pl

Po wczorajszej burzliwej debacie posłowie zdecydują w dzisiejszym głosowaniu czy obywatelski projekt "Stop aborcji" ma być procedowany dalej czy odrzucony w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem projektu ma być większość posłów PiS, zdecydowanie przeciwko inicjatywie Fundacji Pro-prawo do życia jest też większość klubów opozycyjnych.

Zdaniem Fundacji Pro-prawo do życia, niepokojące jest zwłaszcza jawne oferowanie, np. w internecie, pigułek wczesnoporonnych. "Ostrożne szacunki mówią o 30 tys. ofiar rocznie. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 nie stanowi istotnej bariery dla zabójców, ponieważ nie odnosi się w żaden sposób do ścigania aborcyjnych przestępstw" - informowała przy składaniu wniosku do Sejmu Fundacja Pro-prawo do życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję