Reklama

Europa

Litwa/ Prezentacja książki „Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej”

W przededniu 43. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w piątek wieczorem w Wilnie odbyła się prezentacja książki „Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej”. Jest to wydanie w językach polskim, litewskim, białoruskim i ukraińskim, które ukazało się w 100-lecie urodzin papieża.

„Książka przypomina zaangażowanie polskiego papieża i rolę jego pontyfikatu w procesie wyzwalania się narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a jednym z celów tej publikacji jest podkreślenie, że los krajów tej części Europy i zmiany tu zachodzące były stałym obiektem zainteresowania i troski papieża z Polski” – powiedziała PAP Małgorzata Stefanowicz-Pecela, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie.

Książka, którą wydało Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z instytutami polskimi w Wilnie, Kijowie i Mińsku, zawiera głównie wybrane przemówienia papieża, które wygłosił będąc na Litwie, Ukrainie, w Polsce oraz tekst skierowany do pielgrzymów białoruskich.

Prezentacja książki odbyła się w wileńskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu - w kościele, który Jan Paweł II odwiedził podczas swej pielgrzymki na Litwę w 1993 roku - z udziałem osób duchownych z różnych wileńskich parafii, w jakich posługa duszpasterska jest sprawowana w językach litewskim, polskim, białoruskim i ukraińskim.

Proboszcz parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Wojciech Górlicki w rozmowie z PAP podkreślił, że „publikacja zawiera ważne teksty, odnoszące się do przemian, jakie zaczęły zachodzić w krajach Środkowo-Wschodniej Europy” przed ponad 30 laty.

„Papież mówi m.in. o pewnej wizji zjednoczonej Europy. Padają tu słowa: od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej. Ojciec święty podkreśla, że Europa powinna się stać ojczyzną ojczyzn, czyli wspólnotą, która szanuje odrębność narodów i ich kulturę, odrębność państw, a jednocześnie papież bardzo często podkreśla to, żeby nie ulec pokusie pewnej skrajności. Papież uwrażliwia na problem zdrowej demokracji, wskazuje, że systemy demokratyczne też mogą popełniać błędy, jeżeli są pozbawione wartości” – powiedział ks. Górlicki.

Według duchownego, książka jest bardzo aktualna, gdyż „stawia pytanie, czy dobrze skorzystaliśmy i korzystamy z tej odzyskanej wolności i czy budujemy rzeczywistość na właściwym fundamencie”.

Reklama

Książka „Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej” na Litwie nie ukaże się w sprzedaży. Można będzie ją uzyskać w parafiach, które zaangażowały się w jej promocję.

16 października 1978 r., kardynał Karol Wojtyła, abp metropolita krakowski, został wybrany na 264. następcę św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Był to pierwszy od 1522 r. wybór na papieża kardynała spoza Włoch.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mal/

2021-10-15 20:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litwa z nadzieją oczekuje papieża Franciszka

[ TEMATY ]

Franciszek

Litwa

Franciszek na Litwie Łotwie i Estonii

M. i M. Osip-Pokrywka

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

Na Litwie trwają intensywne przygotowania do wizyty Ojca Świętego. Franciszek przybędzie do Wilna 22 września, gdzie spotka się z władzami państwa oraz młodzieżą, modlić się będzie w Ostrej Bramie, jak również w byłym więzieniu KGB. Nazajutrz odprawi Mszę św. w Kownie. 24 września przebywać będzie na Łotwie: w Rydze i Agłonie, a 25 września uda się do stolicy Estonii Tallina. Pielgrzymce towarzyszy hasło: „Jezus Chrystus naszą nadzieją” i odbywa się dokładnie w 25 lat po historycznej wizycie Jana Pawła II.

Oczekujemy orędzia nadziei i drogowskazów!

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

[ TEMATY ]

mundial

sędziowie

Katar

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

FIFA do prowadzenia meczów tegorocznego mundialu desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów, wśród których są pomagający Marciniakowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki oraz 24 sędziów VAR, m.in. Tomasza Kwiatkowskiego. Spora część z nich już zakończyła pracę w Katarze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję