Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Łagiewniki

Życie jest piękne

    W piątek 15 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyły się diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego. Centralnych ich punktem była Msza święta dziękczynna za dar życia połączona z zawierzeniem zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu.

Małgorzata Pabis

    Eucharystii przewodniczył ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Zebranych w łagiewnickim Wieczerniku przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że 17 sierpnia 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mówił na tym miejscu: „Dlatego przychodzimy dziś tutaj, do łagiewnickiego sanktuarium, aby na nowo odkrywać w Chrystusie oblicze Ojca, który jest «Ojcem miłosierdzia oraz Bogiem wszelkiej pociechy». Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy Miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski, którą już wielekroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny”. - Niech wspólna modlitwa na tym szczególnym miejscu, gdzie cały świat został zawierzony Bożemu Miłosierdziu, umacnia nas w drodze naszego życia. Niech każdy z nas wpatrując się w oczy Miłosiernego Jezusa, w głębi Jego spojrzenia znajdzie odbicie własnego życia oraz światło Jego łaski – mówił ks. Bielas.

    W homilii o. Leonard Hryniewski OFM, inicjator i koordynator placówki „Dom Życia” w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiązał do filmu, który wszedł na ekrany kin w 1997 roku - „Życie jest piękne”. - Zanim widzowie zobaczą pierwsze zdjęcia, na zamglonym ekranie słyszalny jest głos lektora, który wypowiada takie słowa: „To prosta historia, lecz niełatwo ją opowiedzieć. Jak w bajce będzie o smutku i jak w bajce o cudach i szczęściu. To prosta historia, ale niełatwo ją opowiedzieć” - mówił i dodawał: - Wielu z Was obecnych na tej Mszy świętej jest zanurzona w takiej właśnie historii – prostej, ale którą niełatwo opowiedzieć. I jest w niej i smutek, i szczęście. I cuda, i cierpienie.

Reklama

    Jak podkreślał kaznodzieja, w przypadku każdej historii osoby, która dotknięta jest utratą dziecka, można mówić o szczęściu. - Tym szczęściem jest fakt, że zaistniało nowe życie. Tym szczęściem jest to, że wasze małżeństwa, wasze rodziny mają świętego i nie jest to fikcja. Taką prawdę przekazuje nam nasza wiara. Mamy niezachwianą pewność, że każda osoba, która nie popełniła grzechu, cieszy się oglądaniem Pana Boga i nie trzeba jakichś skomplikowanych analiz teologicznych. Przyjmujemy to z prostotą. Dzieci, które nie zobaczyły świata, odeszły wcześniej, są u Pana Boga. Są świętymi. Nie było ich procesów kanonizacyjnych, beatyfikacyjnych. Kościół tego oficjalnie nie potwierdził, ale my to wiemy. Nie tylko podpowiada nam to rozum oświecony wiarą, ale o tym przekonane są nasze serca. Czujemy obecność świętych z rodziny. Naszych osobistych świętych. Moja święta córka, syn, wnuk, wnuczka. I to jest źródłem szczęścia. To jest poniekąd cudem – podkreślił kapłan.

    Ale – jak mówił o. Leonard Hryniewski - jest też drugie oblicze tej historii – smutne. - Bo jesteśmy ludźmi. Odczuwamy tęsknotę, cierpienie, ból. I być może marzymy o tym myśląc, kim byłaby ta moja pociecha. I w tych trudnościach, w doświadczeniu smutku i bólu jesteśmy bezradni. Wobec tego potrzebujemy innej obecności Kogoś większego od nas. Na jednym ze spotkań z młodzieżą papież Franciszek podjął dialog i jeden młodzieniec opowiedział mu o swoim doświadczeniu życia – że został sam, stracił wszystkich bliskich. I w swoim doświadczeniu bólu zapytał Papieża: gdzie jest Pan Bóg? Dlaczego Pan Bóg do tego dopuszcza. I przejmujące było to, jak Papież odpowiedział: „Ja tego nie wiem. Natomiast wiem, co możemy zrobić”. Podszedł do tego chłopca, wziął go za rękę i zbliżył się do krzyża, mówiąc: „możemy razem się modlić” - opowiadał bernardyn.

    Kończąc homilię kaznodzieja podkreślił, że i wszyscy zgromadzeni w świątyni mogą razem się modlić i być razem pod krzyżem. – I życie jest piękne. Życie w obecności Boga i siebie nawzajem jest piękne – zakończył.

    Po Mszy świętej została wykonana „Jutrznia za Nienarodzonych” Pawła Bębenka.

2021-10-15 22:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kontrola NFZ w szpitalu w Pszczynie potwierdziła liczne nieprawidłowości

2021-12-01 12:23

[ TEMATY ]

NFZ

Adobe.Stock

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, przeprowadzona po śmierci ciężarnej kobiety, potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce. W związku z wynikami kontroli NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł.

Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia już 2 listopada 2021 roku rozpoczął kontrolę w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Kontrolerzy weryfikowali prawidłowość realizacji umowy z NFZ w trzech obszarach. Pierwszy z kontrolowanych obszarów dotyczył: organizacji, sposobu realizacji, jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do pacjentki. Drugi z obszarów dotyczył: zabezpieczenia obsady medycznej (lekarzy i położnych) wymaganych do realizacji świadczeń w oddziale ginekologiczno-położniczym oraz oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Trzeci z obszarów dotyczył: prawidłowości i rzetelności prowadzenia dokumentacji medycznej.

CZYTAJ DALEJ

KSM. Wracają spotkania z cyklu Człowiek z Pasją

2021-12-02 09:53

[ TEMATY ]

KSM

Człowiek z Pasją

fb/KSMZG

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży po małej przerwie powraca do spotkań "Człowiek z Pasją". Kto tym razem będzie gościem Agnieszki Wojnarowicz?

Z racji pandemii najbliższe spotkanie nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Chętni mogą wziąć w nim udział w LIVE na fanpage'u stowarzyszenia FACEBOOK.COM/KSMZG

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję