Reklama

Niedziela Legnicka

Wręczenie nagrody Bractwa Henryka Pobożnego

Dzień 16 października 2021 r., który obchodzimy jako liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, a zarazem patronki dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża który przyjął imię Jana Pawła II, był świętem dla Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka Pobożnego i Anny Śląskiej w Legnicy.

[ TEMATY ]

Legnica

nagroda

bractwo Henryka Pobożnego

Jan Żaryn

ks. Piotr Nowosielski

Tego, odbyło się wręczenie po raz drugi Nagrody im. Henryka Pobożnego. Tym razem laureatem został prof. Jan Żaryn. Jest on historykiem, zajmującym się szczególnie historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku. Ponadto jest wykładowcą na Instytucie Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, redaktorem naczelnym miesięcznika „W Sieci Historii”, Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a zarazem autorem wielu publikacji poruszających tematykę związaną z jego zainteresowaniami.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Patronat Honorowy nad uroczystością objął biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Reklama

Uroczystość była okazją do przypomnienia historii powołania do życia Stowarzyszenia, które w skrócie nazywane jest Bractwem Henryka Pobożnego i jego dotychczasowej działalności. Przedstawił je Stanisław Andrzej Potycz przewodniczący Kapituły Bractwa.

Ideą Nagrody przyznawanej przez Bractwo, jest promowanie i nagradzanie osób, które – poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej – idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez Patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę; osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej – chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka. Pierwszym laureatem Nagrody w 2020 roku został prof. dr hab. Andrzej Nowak.

Wśród uczestników wydarzenia była obecna Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która wraz z Przewodniczącym Kapituły przekazała ją na ręce tegorocznego laureata. Podzieliła się też swoimi refleksjami na temat tego wydarzenia.

Reklama

- Cieszę się że Kapituła w tym roku przyznała tę nagrodę panu profesorowi Janowi Żarynowi, dlatego że nie tylko pisze o podstawowych wartościach, nie tylko zajmuje się nimi w swojej działalności, ale przede wszystkim pokazuje własnym życiem, że tym wartościom jest pan profesor wierny. Nie bójmy się. Potrzebujemy dziś ludzi odważnych którzy będą się przyznawać do wiary, będą się przyznawać do Kościoła, będą pokazywać że to rodzina jest najważniejsza. Nie dajmy sobie wmówić, że obca kultura którą próbuje się nam narzucić, jest dla nas do przyjęcia. Bądźmy wierni naszym wartościom, bo na nich właśnie wyrosła cała Europa, wyrosła cała Ojczyzna. W tych trudnych czasach bądźmy zdeterminowani, żeby o tej prawdzie głośno mówić, być wiernym tym wartościom i pokazywać je własnym życiem. Panie profesorze bardzo gratuluję panu tej nagrody, gratuluję i dziękuję za to co pan robi i życzę dalszego odnajdowania w sobie wielu sił, determinacji, odwagi i konsekwencji, w głoszeniu tych prawd które przedstawia pan w swoich publikacjach i na spotkaniach – powiedziała pani Marszałek.

- Panie profesorze. Podziwiamy pana warsztat historyczny. Podziwiamy nie modną już dziś erudycję, która pozwala panu głęboko spojrzeć na dzieje i dokonać wyważonych, wiarygodnych ocen. Jesteśmy panu wdzięczni przede wszystkim za obronę naszej wolności przed zalewem obcych wartości które my, katolicy, identyfikujemy za św. Janem Pawłem II z cywilizacją śmierci. Życzymy panu wytrwałości badacza, ale także życzymy panu odwagi społecznika, tej odwagi która pozwala panu stawiać czoła temu wszystkiemu, co zagraża naszemu narodowi. Życzymy panu jeszcze wiele lat pracy w służbie narodowi – mówiła z kolei w okolicznościowej laudacji dr Anna Sutowicz wykładowczyni na PWT we Wrocławiu, a zarazem członek Bractwa Henryka Pobożnego.

Nagrodę symbolizuje statuetka wykonana według projektu legniczanina, dr. hab. Grzegorza Niemyjskiego wykładowcy ASP we Wrocławiu.

Dopełnieniem uroczystości był występ artystyczny sopranistki Magdaleny Buczkowskiej, oraz wykład laureata Nagrody, prof. dr. hab. Jana Żaryna pt. „Święci i błogosławieni polscy – przewodnicy na dziś, dla Narodu”.


  


2021-10-17 09:53

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnica: o chrzcie i miłosierdziu na konferencji prasowej

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

„Dzisiejszy zakręcony świat potrzebuje zbawienia, dostrzeżenia i zrozumienia tego, kim jest Jezus Chrystus” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas konferencji prasowej w związku z rozpoczęciem obchodów jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i obchodami Roku Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Karola de Foucauld

[ TEMATY ]

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

2 grudnia Kościół wspomina w liturgii błogosławionego Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Na krętych drogach życia Bóg pisze prostymi liniami. To powiedzenie dotyczy również Karola de Foucauld. W chwili, gdy zginął z rąk członków muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja 1 grudnia 1916 roku w oazie Tamanrasset, miał za sobą długą drogę, która prowadziła go z Francji do Algierii, Maroka, do Ziemi Świętej, Syrii, a wreszcie na algierską Saharę. Natomiast droga wewnętrzna wiodła go od przepełnionego wiarą dzieciństwa przez religijną obojętność do ponownego odkrycia wiary i życia pustelniczego. Dziś na jego dziedzictwo powołuje się ok. 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych.

CZYTAJ DALEJ

O. Jerzy Kraj OFM: wizyta Papieża na Cyprze jest sporą niespodzianką

2021-12-02 20:56

[ TEMATY ]

komentarz

Cypr

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Vatican News

Wikariusz Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, franciszkanin o. Jerzy Kraj

Wikariusz Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, franciszkanin o. Jerzy Kraj

Wikariusz Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, franciszkanin o. Jerzy Kraj zwraca uwagę w rozmowie z Radiem Watykańskim, że wizyta Papieża jest dla mieszkańców kraju dużą niespodzianką. Nie spodziewali się Franciszka tak szybko w swoim kraju.

Franciszkanin dodaje, że nie tylko katolicy czekają na Ojca Świętego przybywającego na peryferie Europy, ale także prawosławni zwracali się z prośbą o wejściówki na jutrzejszą Mszę na stadionie, ale zostały one już wcześniej rozdysponowane wśród chętnych. Ojciec Kraj wskazał także na swoje oczekiwania w związku z rozpoczynającą się pielgrzymką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję