Reklama

Niedziela Legnicka

Wręczenie nagrody Bractwa Henryka Pobożnego

Dzień 16 października 2021 r., który obchodzimy jako liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, a zarazem patronki dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża który przyjął imię Jana Pawła II, był świętem dla Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka Pobożnego i Anny Śląskiej w Legnicy.

[ TEMATY ]

Legnica

nagroda

bractwo Henryka Pobożnego

Jan Żaryn

ks. Piotr Nowosielski

Tego, odbyło się wręczenie po raz drugi Nagrody im. Henryka Pobożnego. Tym razem laureatem został prof. Jan Żaryn. Jest on historykiem, zajmującym się szczególnie historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku. Ponadto jest wykładowcą na Instytucie Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, redaktorem naczelnym miesięcznika „W Sieci Historii”, Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a zarazem autorem wielu publikacji poruszających tematykę związaną z jego zainteresowaniami.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Patronat Honorowy nad uroczystością objął biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Uroczystość była okazją do przypomnienia historii powołania do życia Stowarzyszenia, które w skrócie nazywane jest Bractwem Henryka Pobożnego i jego dotychczasowej działalności. Przedstawił je Stanisław Andrzej Potycz przewodniczący Kapituły Bractwa.

Ideą Nagrody przyznawanej przez Bractwo, jest promowanie i nagradzanie osób, które – poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej – idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez Patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę; osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej – chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka. Pierwszym laureatem Nagrody w 2020 roku został prof. dr hab. Andrzej Nowak.

Wśród uczestników wydarzenia była obecna Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która wraz z Przewodniczącym Kapituły przekazała ją na ręce tegorocznego laureata. Podzieliła się też swoimi refleksjami na temat tego wydarzenia.

- Cieszę się że Kapituła w tym roku przyznała tę nagrodę panu profesorowi Janowi Żarynowi, dlatego że nie tylko pisze o podstawowych wartościach, nie tylko zajmuje się nimi w swojej działalności, ale przede wszystkim pokazuje własnym życiem, że tym wartościom jest pan profesor wierny. Nie bójmy się. Potrzebujemy dziś ludzi odważnych którzy będą się przyznawać do wiary, będą się przyznawać do Kościoła, będą pokazywać że to rodzina jest najważniejsza. Nie dajmy sobie wmówić, że obca kultura którą próbuje się nam narzucić, jest dla nas do przyjęcia. Bądźmy wierni naszym wartościom, bo na nich właśnie wyrosła cała Europa, wyrosła cała Ojczyzna. W tych trudnych czasach bądźmy zdeterminowani, żeby o tej prawdzie głośno mówić, być wiernym tym wartościom i pokazywać je własnym życiem. Panie profesorze bardzo gratuluję panu tej nagrody, gratuluję i dziękuję za to co pan robi i życzę dalszego odnajdowania w sobie wielu sił, determinacji, odwagi i konsekwencji, w głoszeniu tych prawd które przedstawia pan w swoich publikacjach i na spotkaniach – powiedziała pani Marszałek.

Reklama

- Panie profesorze. Podziwiamy pana warsztat historyczny. Podziwiamy nie modną już dziś erudycję, która pozwala panu głęboko spojrzeć na dzieje i dokonać wyważonych, wiarygodnych ocen. Jesteśmy panu wdzięczni przede wszystkim za obronę naszej wolności przed zalewem obcych wartości które my, katolicy, identyfikujemy za św. Janem Pawłem II z cywilizacją śmierci. Życzymy panu wytrwałości badacza, ale także życzymy panu odwagi społecznika, tej odwagi która pozwala panu stawiać czoła temu wszystkiemu, co zagraża naszemu narodowi. Życzymy panu jeszcze wiele lat pracy w służbie narodowi – mówiła z kolei w okolicznościowej laudacji dr Anna Sutowicz wykładowczyni na PWT we Wrocławiu, a zarazem członek Bractwa Henryka Pobożnego.

Nagrodę symbolizuje statuetka wykonana według projektu legniczanina, dr. hab. Grzegorza Niemyjskiego wykładowcy ASP we Wrocławiu.

Dopełnieniem uroczystości był występ artystyczny sopranistki Magdaleny Buczkowskiej, oraz wykład laureata Nagrody, prof. dr. hab. Jana Żaryna pt. „Święci i błogosławieni polscy – przewodnicy na dziś, dla Narodu”.

Reklama


  


2021-10-17 09:53

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Honorowy tytuł dla biskupa świdnickiego

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

bractwo Henryka Pobożnego

ks. Piotr Nowosielski

Ks. prał. Marian Kopko wręcza bp. Markowi akt nominacyjny

Ks. prał. Marian Kopko wręcza bp. Markowi akt nominacyjny

W legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, odbyła się uroczystość wręczenia Honorowych Tytułów Członków Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej Bractwa Henryka Pobożnego nazywanego też Bractwem Henryka Pobożnego.

Bractwo Powstało w 2015 roku w rocznicę Bitwy na Polach Legnickich, w której zginął książę Henryk Pobożny. Jego celem jest rozwój duchowy oraz dążenie do świętości przez naśladowanie postaw i wartości uosabianych przez patronów Stowarzyszenia. Za wartości szczególnie istotne uznaje ono męstwo w obronie wartości chrześcijańskich, prawo do życia, obronę małżeństwa i rodziny oraz krzewienie postaw patriotycznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja: wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom

2022-10-06 13:42

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Podczas wakacji szedłem przez cztery dni Szlakiem Jakubowym w naszej diecezji. Formuła była prosta. Ogłosiłem, że idę i zapraszam na wspólną drogę. Poszła ze mną trzydziestka ludzi w różnym wieku, a przewinęło się około dwustu. Potwierdziło to, jak bardzo wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom. Tym bardziej trzeba szukać nowych form docierania do młodych i nowych formy duszpasterstwa. – mówi biskup opolski Andrzej Czaja w rozmowie z KAI.

Wskazuje, że obecnie obchodzony jubileusz 50-lecia diecezji winien być impulsem do odnowy Kościoła w duchu synodalnym - poprzez budowanie wspólnoty, głębsze zaangażowanie wiernych i misyjne wyjście na zewnątrz.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Sztab: podczas chaotycznego odwrotu w obwodzie donieckim przeciwnik wysadził tamę, zalewając miejscowość

2022-10-06 18:47

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/Vladyslav Musiienko

Rosjanie stosują w Ukrainie metodę spalonej ziemi, podczas odwrotu wysadzili tamę, podtapiając miejscowość Rajhorodok w obwodzie donieckim – podaje sztab generalny w czwartkowym komunikacie.

W Kadijiwce w obwodzie ługańskim przeciwnik pali dokumenty. „W miejscowości Swatowe (która jest kolejnym celem ukraińskiej kontrofensywy- PAP) zaminowano już główne obiekty infrastruktury, budynki i tereny” – powiadomił sztab w czwartkowym komunikacie na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję