Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: XVI Synod Powszechny - etap diecezjalny - rozpoczęty

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Uroczysta Msza Święta w Łódzkiej Katedrze oficjalnie rozpoczęła etap diecezjalny XVI Synodu Powszechnego, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Eucharystii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, w koncelebrze z abp seniorem Władysławem Ziółkiem, bp Ireneuszem Pękalskim i bp Markiem Marczakiem, księżmi diecezjalnymi i zakonnymi. We wspólną modlitwę włączyli się także wierni, przedstawiciele wspólnot parafialnych oraz osoby konsekrowane.

W swoim słowie skierowanym do wiernych abp Grzegorz Ryś nawiązał do postawy apostołów podczas ich wspólnej drogi do Jerozolimy, pragnień Jezusa i rzeczywistości z którą konfrontowali się podczas podróży.

Reklama

- pragnienie Serca Jezusa jest takie, by teraz byli duchem blisko, by z Nim razem odczuwali, bierze ich w intymnej bliskości, i mówi o tym co ma najgłębiej w sercu, a odpowiedzią jest prośba Jakuba i Jana co znaczy, że kompletnie nie słyszą co do nich mówi, On mówi o krzyżu a oni o chwale. Pragniemy żebyś nam uczynił o cokolwiek cię poprosimy, to on ma być na każde ich życzenie, on ma spełniać ich pragnienia, cokolwiek powiedzą on ma je wypełnić, to niezła bezczelność – komentuje Metropolita Łódzki.

Łódzki Pasterz zwrócił uwagę, że jest istotne, żebyśmy się poddawali słowu Jezusa a w czasie synodu nie ulegali własnym ambicjom, rządzy władzy. Wysłuchany tekst był przestrogą. Jeśli nie będziemy się skupiać na Nim, to natychmiast pojawiają się inne modele.

- Jest przestroga przed krytykowaniem metod, które w świecie są powszechne i zrozumiałe, to może być drażniące. To Słowo Jezusowe jest najpierw przestrogą, nie po to by nie iść tą drogą, tylko idźcie ale uważajcie na siebie, wziął ich blisko, ku sobie, każdego z nas bierze blisko, będę z nim razem szedł, będę współodczuwał, co jest nam potrzebne, żeby ta droga z Jezusem rzeczywiście była wspólna – podsumowuje Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Reklama

Po zakończonej Mszy Świętej został wygłoszony wykład na temat synodalności w Kościele na przestrzeni wieków aż do współczesności przez ks. prof. dr hab. Jan Słomka – wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Następnie miała miejsce krótka dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich.

Etap diecezjalny synodu będzie trwał do marca 2022 roku i będzie czasem pracy grup synodalnych nad zadanymi tematami i pytaniami. Przygotowane refleksje zostaną przekazane osobom odpowiedzialnym na Synod na etapie ogólnopolskim. Osoby zainteresowane włączeniem się w prace Synodu Powszechnego mogą zgłosić swój udział lub wyrazić swoją opinię w tematach synodalnych przez stronę internetową synodu w Łodzi.

Synod jest zgromadzeniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła partykularnego, którzy świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu w jego zadaniu kierowania wspólnotą diecezjalną. Synod pełni zatem funkcję doradczą i poprzez podjęcie refleksji nad obecną sytuacją diecezji i stanem duszpasterstwa określa, w jakim miejscu znajduje się dana społeczność. Każdy synod ma nie tylko charakter prawny, ale i pastoralny. W tym znaczeniu synod można określić jako akcję duszpasterską, której podmiotem i przedmiotem jest cała wspólnota diecezjalna.

2021-10-17 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konstantynów Łódzki: Nie walcz sam! Zaproś Maryję

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

konstantynów łódzki

s. Agnieszka Bura

Siostry Świętej Rodziny, w domu swojego zgromadzenia zaprosiły młodych ludzi do bardzo szczególnego spotkania z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Sejm: Projekt zaostrzający przepisy aborcyjne odrzucony w pierwszym czytaniu

2021-12-02 14:38

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stok.pl

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 361 posłów, 48 było przeciw, 12 się wstrzymało.

CZYTAJ DALEJ

Uzdrawiające przebaczenie

2021-12-02 21:40

[ TEMATY ]

spowiedź

Marcin Kwaśny

pierwszy piątek miesiąca

Fundacja Między Słowami

Film „Spowiedź” w reżyserii Marcina Kwaśnego opowiada historię Janka ściganego przez trójkę oprychów, który przypadkowo znajduje schronienie w kościelnym konfesjonale. Jest odpowiedzią na pytanie, co zrobić, kiedy życie traci sens i nie ma już dokąd uciec.

"Spowiedź" jest reakcją na coraz większą laicyzację wśród polskiej młodzieży i coraz częstsze akty apostazji. Pokazuje konsekwencje odrzucenia wiary i wartości, które wiara ze sobą niesie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję