Reklama

Niedziela Wrocławska

Bronił spraw, za które oddał życie

W parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze wprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Stanisław Wójcik, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Wałbrzychu, a homilię wygłosił proboszcz parafii, ks. Krzysztof Hajdun, obecny był brat ks. Jerzego wraz ze swoją rodziną. Na uroczystość przybyły także władze dolnośląskiej NSZZ Solidarność.

ks. Łukasz Romańczuk

W procesji wejścia relikwie wniósł Józef Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego

W procesji wejścia relikwie wniósł Józef Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego

W procesji wejścia relikwie bł. ks. Jerzego wniósł Józef Popiełuszko, brat zamordowanego kapłana.

Rozpoczynając homilię, ks. Hajdun mówił o mijającym czasie i trwającej pamięci o bł. ks. Jerzym. Zwrócił także uwagę na miejsce pochówku, a wcześniej posługi, ks. Popiełuszki, czyli kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. - Przechodząc przez poszczególne sale, byłem bardzo wzruszony, zwłaszcza gdy widziałem zdjęcia ks. Jerzego, jego zmasakrowane i ciało. Miałem wtedy wrażenie, jakby brzmiały mi w uszach słowa z Pisma Świętego: „Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę” - mówił kapłan i dodał: - I dziś możemy zapytać, czy ks. Jerzy był zbrodniarzem, przestępcą, złodziejem, terrorystą, że trzeba było tak wiele nienawiści, aby go zniszczyć? Pytamy dzisiaj o jego śmierć. Czy była ona potrzebna?

Reklama

Odpowiadając na zadane pytanie, proboszcz z Nowego Dworu zwrócił uwagę, że osoby odpowiedzialne za śmierć ks. Popiełuszki bały się prawd, które głosił. Powodem była także obrona ludzi pracy. Jego nauczanie było oparte o Katolicką Naukę Społeczną. - Nie martwił się o to, co będzie jutro, czy coś będzie miał. Potrafił oddać swoje buty człowiekowi będącemu w potrzebie. [...] Zagrażało mu wiele niebezpieczeństw, dlatego ludzie pracy starali się dbać o jego bezpieczeństwo - powiedział ks. Hajdun.

W dalszej części kaznodzieja skupił się na ukazaniu tego, co dawało ks. Jerzemu siłę w działaniu. - Tą siłą była dla niego Eucharystia. Taki też był jego ostatni dzień życia. 14 października pojechał do Bydgoszczy, aby odprawić Mszę świętą. Poprosił robotników, aby nie używali siły, przemocy, by nie kierowali się zemstą, ale zaprzęgli w swoje postępowanie przebaczenie - mówił ks. proboszcz.

Na zakończenie Eucharystii medale “40-lecia Solidarności” zostały wręczone Józefowi Popiełuszce, jego małżonce oraz synowi. Medal ten otrzymał także ks. Stanisław Wójcik.

2021-10-17 16:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w katedrze maronickiej: bądźcie Kościołem cierpliwym i braterskim

2021-12-02 17:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Cypr

PAP

Bądźcie Kościołem cierpliwym, który rozeznaje, towarzyszy i integruje; i Kościołem braterskim, który czyni miejsce dla innych, dyskutuje, ale pozostaje jednością – zachęcił papież Franciszek podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, diakonami, katechetami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi Cypru. Odbyło się ono w maronickiej katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej w Nikozji i było pierwszym punktem programu jego wizyty apostolskiej na Cyprze i w Grecji. Jest to 35 podróż zagraniczna Franciszka.

Witając Ojca Świętego patriarcha Kościoła maronickiego, kard. Béchara Boutros Raï przypomniał, że posiadający swe korzenie w Libanie Kościół tego obrządku, jest obecny na Cyprze od ponad tysiąca lat, a początek migracji jego wiernych miał miejsce w VIII wieku, na długo przed przybyciem krzyżowców (1192). W XIII w. było na Cyprze 80 tys. maronitów, a w 1508 r. pod rządami Imperium Osmańskiego liczba ta spadła z powodu różnych trudności do 39 tys. Pierwszy biskup maronicki został wybrany w 1310 roku. Dzisiaj, po wydarzeniach z 1974 roku i podziale wyspy, liczba maronitów wynosi około 7000, i jest dziesięć parafii. „Cypryjscy maronici mają bardzo dobre stosunki ze wspólnotami łacińskimi i ormiańskimi oraz z Kościołem greckoprawosławnym, zwłaszcza z jego arcybiskupem. Mają również doskonałe relacje z urzędem Prezydenta Republiki, ministrami i deputowanymi oraz Korpusem Dyplomatycznym. Różne wspólnoty gościnnej wyspy śpiewają zgodnie: «Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem»” – zapewnił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Premier: tworzenie jednego państwa europejskiego jest niebezpieczną utopią

Tworzenie jednego państwa europejskiego, "Stanów Zjednoczonych Europy" jest pewnego rodzaju niebezpieczną utopią; stawiając tamę kolejnemu poszerzaniu kompetencji Unii Europejskiej, bronimy jednocześnie Europy, UE - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier uczestniczył w Warszawie w konferencji eksperckiej na temat przyszłości Unii Europejskiej - "Jak zreformować Unię dla przyszłości Europy?". Jej organizatorem jest polska delegacja Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję