Reklama

Niedziela Lubelska

Ks. prof. Andrzej Szostek - honorowy obywatel Lublina

Archiwum

Ks. prof. Andrzej Szostek od prawie 60 lat związany jest z Lublinem.

Powołanie do kapłaństwa poczuł nad rzeczką, myjąc kotły podczas obozu prowadzonego rzez księży marianów. Wybór zgromadzenia był oczywisty; klasztor znajdował się kilka ulic od domu rodzinnego Szostków w Grudziądzu. Rodzice początkowo byli przeciwni decyzji syna, umówili się zatem z nim, że najpierw pójdzie na historię w Toruniu, a potem ewentualnie do seminarium.

Reklama

Pierwszy honorowy rektor

Tytuł honorowego obywatela miasta Lublin otrzymało dotąd 17 osób; wśród nich jedna trzecia to duchowni szczególnie zasłużeni dla grodu nad Bystrzycą. Pierwszym obywatelem w sutannie został św. Jan Paweł II, w 1997 r., z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta Pawła Bryłowskiego i metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego. Sam moment wręczenia odbył się w Watykanie, gdzie udała się delegacja Rady Miasta oraz liczni lubelscy duchowni. Do szacownego gremium dołączono później abp. Bolesława Pylaka, jezuitę Huberta Czumę, dominikanina Ludwika Wiśniewskiego i ks. Grzegorza Pawłowskiego. W tym roku tytuł powędrował do ks. prof. Andrzeja Szostka MIC. Tym samym po raz pierwszy ten zaszczyt przyznano rektorowi wyższej uczelni. Laureat przewodził KUL w latach 1992-19 98. W uzasadnieniu czytamy, że jest to „akt uznania dla wieloletniej pracy księdza profesora na rzecz budowania prestiżu miasta jako ośrodka wielokulturowego, społecznego i akademickiego”.

Niezwykły wykładowca

Reklama

Po roku spędzonym w murach toruńskiego uniwersytetu, ks. Szostek trafił do nowicjatu marianów w Skórcu k. Siedlec. Stamtąd przełożeni skierowali go na studia filozoficzne w KUL. Władze zgromadzenia obdarzyły zdolnego studenta pełnym zaufaniem, pozwalając mu na naukę bez złożenia ślubów zakonnych, co nastąpiło już po obronie magisterium. Na dużym talencie początkującego etyka poznał się od razu ks. prof. Tadeusz Styczeń i zaproponował podjęcie zajęć dydaktycznych ze studentami, mimo, że Andrzej Szostek nie był wówczas jeszcze ani księdzem, ani zakonnikiem, ani doktorem. Uczelnia najpierw się sprzeciwiała takiemu nowatorskiemu pomysłowi, ale katedrą etyki kierował wtedy kard. Karol Wojtyła, zaprzyjaźniony z ks. Styczniem, i jeden telefon z Krakowa rozwiał wątpliwości rektora o. Alberta Krąpca.

Dalsze osiągnięcia naukowe, doktorat, habilitację i profesurę ks. Andrzej Szostek realizował także na KUL. Przez sześć lat kierował jako wicerektor relacjami zagranicznymi uniwersytetu, potem przez dwie kadencje był rektorem i wprowadził KUL w nowe tysiąclecie. Poza zajęciami na macierzystej uczelni wykładał m.in. na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Otrzymał wiele nagród polskich i zagranicznych, w 2005 r. został odznaczony orderem Kawalera Odrodzenia Polski.

Pracowita emerytura

Z Lublinem ks. prof. Andrzej Szostek związany jest już 57 lat. Od 6 lat jest na emeryturze. Kiedy kończył pracę na KUL, zaproponowano mu - jako pierwszemu w stuletniej historii uczelni - status „profesor emeritus”, czyli kontynuację wykładów mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jednocześnie prowadził zajęcia z etyki na Uniwersytecie Warszawskim i UMCS. Na KUL wygłasza referaty i pisze recenzje prac naukowych. Więzy z miastem to także członkostwo w Lubelskim Towarzystwie Naukowym czy Towarzystwie Muzycznym. Do dzisiaj ks. prof. Andrzej Szostek aktywnie uczestniczy w życiu publicznym, zabierając głos w ważnych sprawach społecznych i kościelnych. Lublin to także grono przyjaciół z czasów profesury ks. Karola Wojtyły; z żyjących Maria i Jerzy Gałkowscy, ks. Andrzej Bronk czy Maria Filipiak.

2021-10-18 05:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Nieprzytomny 10-latek chory na COVID-19 pod respiratorem w szpitalu

2021-12-05 17:20

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Lekarze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku walczą o życie 10-latka, który leży nieprzytomny pod respiratorem po zarażeniu SARS-CoV-2. To pierwszy tak ciężki przypadek COVID-19 w Pomorskiem w tak młodym wieku - podają władze szpitala.

Jak powiedział PAP w niedzielę rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego Jarosław Cejrowski, dziecko trafiło do tej placówki w czwartek ze szpitala w Starogardzie Gdańskim.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które wcześniej nosiły z sobą w marszach proaborcyjnych

2021-12-06 14:45

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Wielki wstrząs w Argentynie wywołała wiadomość o zamordowaniu 5-letniego chłopca przez parę lesbijską, która wcześniej nosiła go z sobą w marszach popierających aborcję. Na zdjęciach i filmikach w internecie widać małego uśmiechniętego Lucio z siniakami na twarzy i z unieruchomioną prawą dłonią wskutek złamania palców. O całej sprawie napisał 2 grudnia na swoim Twitterze argentyński politolog i znawca tematyki gender Agustín Laje.

Podobny wpis zamieściła tegoż dnia na Twitterze organizacja obrony życia Partido Celeste Provida (Niebiańska Partia w Obronie Życia). Również ona zwróciła uwagę na liczne obrażenia na ciele dziecka, podkreślając, że chociaż “miało ono złamania, ślady pobicia, było katowane, to jednak dla «zielonych» nie miało to znaczenia. Obłudnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję