Reklama

Kościół

II Kongres o Wychowaniu „Wychowanie trwa wiecznie”

Trzeba rewidować swoje sumienie, życie rodzinne i domowe. Trzeba siebie pytać, jak przebiega wychowanie młodzieży, co właściwie ta młodzież od nas ma i co może zaczerpnąć z naszych doświadczeń
Kardynał Stefan Wyszyński.

[ TEMATY ]

kongres

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OGLĄDAJ ON-LINE!

Kongres będzie spotkaniem praktyków i badaczy podczas którego stworzymy forum wymiany doświadczeń i dyskusji nad Raportem Rzecznika Praw Dziecka na temat dobrostanu dzieci w Polsce. W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa do czynnego udziału w tej certyfikowanej, bezpłatnej ogólnopolskiej konferencji naukowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególnie serdecznie zapraszamy studentów i doktorantów, społeczników oraz osoby zajmujące się przedmiotową problematyką: nauczycieli, wychowawców, psychologów, trenerów, instruktorów. Mile widziani są organizatorzy i animatorzy wszelkich form edukacji, szkół, przedszkoli, klubów sportowych i duszpasterstw.

Oczekujemy, że wspólnie podczas paneli dyskusyjnych w interaktywnej debacie skupimy się na pomysłach, rozwiązaniach, wymienimy się dobrymi praktykami etc. Nikt nie wątpi, że profesjonalne badania naukowe są najlepszym punktem wyjścia w dyskusji praktyków. Diagnozy i rekomendacje raportów zawsze rozpoczynały aktywności, projekty i przedsięwzięcia zmierzające do naprawy świata przez organizacje pozarządowe. Zaproszenie kierujemy do NGOsów zainteresowanych tematyką rodziny, dzieci, wychowania i edukacji, aby spotykając się w Warszawie wspólnie stworzyć środowisko w duchu familiocentryzmu, aby budować dobre relacje, wspierać się i pomagać wzajemnie w realizacji naszych misji.

Kongres będzie trwał w dniach 25-26 października 2021 roku w Warszawie,
w hotelu Regent pod patronatem
Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Dr Andrzeja Dudy.

Podziel się cytatem

Program

25 października (poniedziałek)

9.00 - 9.30 - Konferencja prasowa (RPD M. Pawlak, Rektor KJ G. Górski, Prezes FŻ M. Owczarski)

9.30 - 9.50 - Powitanie gości, otwarcie konferencji (M. Pawlak)

PANEL I - Rodzina w centrum

9.50 - 10.10 - Dziecko w rodzinie - prezentacja wyników ogólnopolskiego badania Rzecznika Praw Dziecka: Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce 2021 (dr Jarosław Przeperski (biuro RPD, Centrum Badań nad Rodziną UMK w Toruniu)

10.10 - 10.30 - Wystąpienie Min. Marlena Maląg

10.30 - 11.30 - Panel dyskusyjny: Rodzina w centrum, polityka prorodzinna w latach ’20 XXI wieku (przedstawiciel ministerstwa, Małgorzata Owczarska Fundacja Życie, Marek Grabowski Fundacja Mamy i Taty, Patrycja Geraga Stowarzyszenie Ovum)

Reklama

11.30 - 12.00 - przerwa kawowa

PANEL II - Rodzice i szkoła

12.00 - 12.20 - Dziecko w szkole – prezentacja wyników ogólnopolskiego badania Rzecznika Praw Dziecka: Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce 2021 (dr Jarosław Przeperski (biuro RPD, Centrum Badań nad Rodziną UMK w Toruniu)

12.20 - 12.45 - wystąpienie Min. Tomasza Rzymkowskiego

12.45 - 13.45 - Panel dyskusyjny: Relacja szkoły i rodziny – konkurencja czy współpraca?

(Małgorzata Krówka Fundacja Czas Dzieciństwa, Jacek Stec Fundacja Tedeka, Mikołaj Topicha - Dolny Ośrodek Fundacji Światło-Życie, przedstawiciel Związku Dużych Rodzin 3 Plus)

13.45 - 15.00 - Obiad

PANEL III - Forum Pedagogiki Chrześcijańskiej

15.00 - 15.20 - Wychowanie dziecka przez rodzinę do pełnienia przyszłych zadań życiowych (Ks. Prof. dr hab. Ireneusz Werbiński Kolegium Jagiellońskie)

15.20 - 15.40 - Współpraca rodziców i szkoły w kontekście budowania wspólnoty edukacyjnej (Prof. AI dr hab. Anna Błasiak Akademia Ignatianum Kraków)

15.40 - 16.00 Autoformacja w zakresie komunikacji intrapersonalnej jako istotny warunek spotkania z drugim (Dr Elwirą Balcer Kolegium Jagiellońskie)

16.00 - 16.20 Specyfika społecznego wychowania osoby w nauczaniu bł. kard. S. Wyszyńskiego (Prof. KUL dr hab. Alina Rynio Katolicki Uniwersytet Lubelski),

16.20 - 16.40 - przerwa kawowa

16.40 - 17.00 Wychowanie do wiary we współczesnej rodzinie. wychowania osoby w nauczaniu błogosławionego Kardynała Stefan Wyszyńskiego (Prof. PWSZ Tarnów dr hab. Elżbieta Osewska)

17.00 - 17.20 Troska Kardynała Stefana Wyszyńskiego o wychowanie chrześcijańskie w rodzinie (Dr Magdalena Parzyszek Katolicki Uniwersytet Lubelski)

17.20 - 17.40 Pozycja Rady rodziców w obecnym systemie oświaty i kierunki zmiany jej formalnego usytuowania (Prof. KJ dr hab Grzegorz Górski Kolegium Jagiellońskie)

Reklama

17.40 - 18.00 Współpraca nauczycieli i rodziców w edukacji przedszkolnej (Prof. KJ dr hab. Krystyna Żuchelkowska Kolegium Jagiellońskie)

18.00 - 18.10 Podsumowanie pierwszego dnia

18.45 Kolacja pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. dr hab. Przemysława Czarnka

26 października (wtorek)

10.00 - 10.15 Otwarcie drugiego dnia (Mikołaj Pawlak)

PANEL IV - Rodzina, a wychowanie do samodzielności

10.15 - 10.45 Podsumowanie dyskusji nt. wyników ogólnopolskiego badania Rzecznika Praw Dziecka: Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce 2021 (dr Jarosław Przeperski biuro RPD, Centrum Badań nad Rodziną UMK w Toruniu)

10.45 - 11.45 Panel dyskusyjny: Rodzina wychowuje do samodzielności. Czy w rodzinie tworzymy relacje, czy więzi? (ks. Łukasz Owsianko SDB Oratorium im św. Jana Bosko w Żyrardowie, Iwona Czabak Stowarzyszenie Marfan Polska, Damian Śledź Fundacja Wspierania Integracji Społecznej OMNES SIMUL, Paweł Kwaśniak Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej)

11.45 - 12.15 przerwa kawowa

PANEL V - Szkoła a wychowanie do samodzielności

12.15 - 12.45 - Wystąpienie min. M. Machałek

12.45 - 13.45 Panel dyskusyjny: Szkoła wychowuje do samodzielności. Edukacja do rodziny (Szymon Pękala Youtuber, prowadzi kanały „Wojna Idei” i „Szymon mówi”, Joanna Kołodziejczyk Fundacja Wspierania Integracji Społecznej OMNES SIMUL, Jacek Klimczak Klub Ojcowski w Opolu, Kacper Moroz Poseł do Parlamentu Młodych)

PANEL VI - Role społeczne kobiet i mężczyzn, a wychowanie do samodzielności

13.45 - 14.00 Edukacja i wychowanie w kontekście wyzwań demograficznych (Strategia Demograficzna 2040) (Minister Barbara Socha - Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej)

14.00 - 15.00 Panel dyskusyjny: Jak wychowywać dzieci do małżeństwa i rodziny? (Barbara Socha Klub Jagielloński, Urszula Gruszka społecznik, Aleksandra Gil FEZiP projekt Dbam o świat i siebie, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk Fundacja Grupa Proelio)

15.00 - Zakończenie Kongresu - Mikołaj Pawlak

- Przemówienie min. Przemysława Czarnka

Reklama

15.15 - Obiad

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Katolicki Niedziela.

2021-10-18 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mądrość jest sztuką życia

O misji nauczyciela i wychowawcy w kontekście hasła roku liturgicznego „Idźcie i głoście” rozmawiano w Przemyślu, gdzie odbył się XI Kongres Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Przemyskiej

Kongres rozpoczął się od Mszy św. w archikatedrze przemyskiej, której przewodniczył abp Adam Szal. W homilii metropolita przemyski zwrócił uwagę na czytanie z Księgi Mądrości, w której mądrość została ukazana jako bogactwo cenniejsze od drogich kamieni, berła, czyli władzy, a nawet od zdrowia. – Mądrość jest sztuką życia, otrzymuje ją człowiek wiedzący jak żyć, który potrafi poznać świat i roztropnie nim kierować. Prawdziwa mądrość to poznanie człowieka, a także uświadomienie sobie granic, do których można się posunąć w sowim rozwoju – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Dokumenty diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej S. Leszczyńskiej dotarły do Watykanu

2024-04-17 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

sługa Boża Stanisława Leszczyńska

Kl. Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska - witraż

Stanisława Leszczyńska - witraż

11 marca br., w 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu łódzkiej Bohaterki z Auschwitz.

Podczas uroczystości odbyło się zaprzysiężenie ks. dr. Łukasza Burcharda, który – jako portator akt diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego został zobligowany do dostarczenia zebranych dokumentów procesowych do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. - Ja ks. Łukasz Burchard, mianowany przez jego eminencję kardynała Grzegorza Rysia poratorem akt dochodzenia diecezjalnego w procesje beatyfikacyjnym Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej do Stolicy Apostolskiej przysięgam – że w najbliższym czasie doręczę je do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie wraz z załączonymi listami polecającymi. Tak mi dopomóż Bóg i ta święta Ewangelia, której dotykam moimi rękami – mówił podczas przysięgi ks. Burchard. 

CZYTAJ DALEJ

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. "Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie..." - napisał Franciszek we wstępie do książki pt. "Omaggio a Pio X. Ritratti coevi" (Hołd dla Piusa X. Współczesne portrety) ks. Lucio Bonory, w której pracownik Sekretariatu Stanu zebrał 80 wizerunków papieża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję