Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

By podążać śladami Patrona

    Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie w 43. rocznicę pontyfikatu patrona uczelni.

Archiwum UPJPII

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Uczestników Mszy św., poprzedzającej inaugurację nowego roku akademickiego 2021/2022 UPJPII, przywitał rektor Sanktuarium Świętego Jana Pawła II na Białych Morzach ks. kan. Tomasz Szopa.

    Zaznaczył jak bardzo ważny w pontyfikacie patrona uczelni – Jana Pawła II, którego 43. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową obchodzimy tego dnia, był rys intelektualny tego pontyfikatu w sposób wyjątkowy przyczyniający się do realizacji posługi myślenia w Kościele. Wspomniał jak szczególnym wyrazem tej posługi myślenia jest istnienie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    W homilii abp Marek Jędraszewski, Wielki Kanclerz UPJPII nawiązał do słów Jana Pawła II: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, którymi, rozpoczynając swój pontyfikat, tak mocno apelował o otwarcie się na Chrystusa. Istnieje konieczność życia wiarą i rozumem z Chrystusem w sercu, na którego winny otwierać się ludzkie serca a także systemy polityczne. - Jak żyć – stawiał pytania arcybiskup – w epoce ogłoszonej jako czas post prawdy. Jak żyć, jak być człowiekiem w świecie, w którym nie rozum ma decydować o sile argumentów, ale emocje? Cytując „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II zwrócił uwagę, że ludzie odwracają się od Chrystusa, a ich życie staje się jednym wielkim ośmieszeniem własnego rozumu, gdyż „odrzucono Boga jako Stwórcę i pojęcie natury ludzkiej jako rzeczywistości, zastępując ją wytworem myślenia dowolnie kształtowanym i dowolnie zmienianym według okoliczności.” Odwołując się do papieskiej, jednej z najważniejszych encyklik Ojca Świętego „Fides et ratio” zaakcentował, że w człowieku są dwa wielkie uzdolnienia, które musi uznać i którymi musi się posługiwać – rozum i wiara. Jest do tego zobowiązany, gdyż tylko człowiek jest ukoronowaniem całego dzieła stworzenia i winien kontemplować prawdę, która doprowadzi go do Prawdy, którą jest Bóg. Taka droga pozwala zrozumieć, co znaczy ziemia, z której się wyrasta, tradycja, z której się czerpie, tożsamość, jaką się kształtuje. „Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie”– pisał Jan Paweł II w ostatniej swojej książce, a w przemówieniu w UNESCO 2 czerwca 1980 r. mówił: „Jestem synem swojego narodu. który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg.” Trudna historia ojczyzny, z której wyrósł Jan Paweł II, jak sam mówił, ułatwiała mu spotkania i kontakt z ludźmi na wszystkich kontynentach. - Doświadczanie i pogłębianie wiary, szacunek i upominanie się o godność ludzkiego rozumu, doświadczenie własnej ojczyzny, coraz bardziej mądre wracanie do jej historii, do zobowiązań, które na nas spoczywają, sięgając do przeszłości, do ufnego wychylenia się w przyszłość, by prowadzić dialog z całym światem – oto największe zadania, jakie stoją przed profesorami, nauczycielami akademickimi i młodzieżą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – mówił metropolita krakowski, podkreślając konieczność wdzięczności wobec Boga za Jana Pawła II i zgłębiania jego nauczania. - Wsłuchując się w jego głos, pogłębiając znajomość jego nauczania będziemy świadkami nie marnego czasu, ale autentycznego humanizmu, chrześcijańskiego humanizmu, który pociąga innych – zakończył arcybiskup.

Reklama

    - Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przychodzi zawsze i chętnie do tego sanktuarium, dlatego że tutaj czujemy się jak w domu – w domu Jana Pawła II. Czujemy, że on prowadzi nas i trzyma mocno za rękę – mówił ks. prof. Robert Tyrała na zakończenie liturgii. - Jesteśmy pewni, że „fides et ratio” jest naszym zadaniem. (…) Oby ten nowy rok akademicki był rokiem podążania śladem Jana Pawła II dla nas wszystkich.

Reklama

    W tym roku akademickim przypada 40. rocznica powołania przez Jana Pawła II dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, z tej okazji o łączności duchowej zapewnił wspólnotę akademicką UPJPII papież Franciszek. W liście podpisanym przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina Ojciec Święty życzy, aby: „kolejne lata działalności Uniwersytetu były czasem owocnego studium prawdy, nabywania wiedzy i twórczego stosowania jej w życiu osobistym i społecznym, dla dobra ludzi i na chwałę Boga.”

    Mszę św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego koncelebrowali: metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, rzeszowski biskup pomocniczy Edward Białogłowski oraz bp Jan Zając. Władze świeckie reprezentowali m.in. minister Piotr Ćwik z kancelarii prezydenta RP oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy, który był pierwszym zwierzchnikiem Rycerzy Kolumba w Polsce.

    Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do sali konferencyjnej w budynku Fides, gdzie miała miejsce inauguracja roku akademickiego. Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała przywitał gości – biskupów przybyłych na uroczystość, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, uczelni katolickich w Polsce oraz Kolegium Rektorów Krakowa, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, profesorów, pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Reklama

    Podziękował za ubiegły rok akademicki, który przebiegał w trudnym pandemicznym czasie, za pracę online i zaangażowanie w okresie wielu ograniczeń. Wspomniał osiągnięcia uczelni na niwie naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej, sukcesy pracowników. - To jest niewątpliwie ważny – nasz uniwersytecki – przyczynek do ewangelizacji świata przez naukę i kulturę. To jest także nasz dialog fides et ratio. To jest stawianie odważnych kroków na drodze dialogu pomiędzy Kościołem a kulturą, tak jak uczył nas tego Jan Paweł II – mówił rektor. Wspomniał plany i wyzwania, jakie stoją przed wspólnotą akademicką UPJPII w rozpoczynającym się roku akademickim. Wyraził radość, że na UPJPII studiuje ponad 3000 studentów, i że po raz kolejny znacząco zostały przekroczone dotychczasowe wskaźniki ilości nowoprzyjętych.

    Przypomniał, że 8 grudnia 2021 roku uczelnia będzie obchodzić 40-lecie erygowania Papieskiej Akademii Teologicznej przez papieża Jana Pawła II; a 11 stycznia 2022 roku 625. rocznicę erygowania Wydziału Teologicznego. Przypomniał także zadania, jakie stawiał Jan Paweł II przed uniwersytetem nazywając go Matką, która rodzi i wychowuje, która się troszczy. - Uniwersytet powołany jest do służby prawdzie, jej odkrywania i przekazywania innym. Ważna jest kwestia posługi myślenia. W codziennym trudzie pracownika nauki konieczna jest także szczególna wrażliwość etyczna. Ona wręcz stanowi fundament rozwoju nauki i sztuki. Szczerość, pokora, odwaga, uczciwość, troska o człowieka mają towarzyszyć wszelkim działaniom na uczelni. Ludzie mądrzy są dzisiaj niezwykle potrzebni nie tylko światu, ale także Polsce i Kościołowi. A dialog pomiędzy Kościołem, a światem nauki jest nie tylko niezwykle istotny, ale wręcz konieczny, jest potrzebą chwili. On jest potrzebny dla przyszłości. Dialog taki opierać się powinien na prawdzie i zawsze ma być służbą – mówił rektor.

Reklama

    A przypominając o zawierzeniu uczelni Matce Bożej Kalwaryjskiej podczas ostatniej pielgrzymki wspólnoty akademickiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, życząc roku błogosławionego i pełnego naukowych pasji, realizacji zamierzeń na miarę Patrona Uczelni wypowiedział słowa: - Rok akademicki 2021/2022 uważam za otwarty! Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit.

    Wręczono odznaczenia państwowe oraz medale Komisji Edukacji Narodowej zasłużonym wykładowcom i pracownikom UPJPII. Minister Piotr Ćwik odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wojewoda małopolski Łukasz Kmita - list premiera Mateusza Morawieckiego, minister Włodzimierz Bernacki złożył życzenia w imieniu Ministra Edukacji i Nauki.

    Immatrykulację studentów przeprowadziła prorektor ds. nauki i dydaktyki, dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII. Przedstawiciele studentów I roku wszystkich kierunków prowadzonych na UPJPII złożyli uroczyste ślubowanie. Pasowanie berłem przez rektora Uczelni symbolicznie włączyło ich w poczet studentów UPJPII.

    Nowych studentów witał przedstawiciel Samorządu Studentów UPJPII Michał Michalski: - Kochani, witajcie w rodzinie akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Życzę Wam z całego serca, aby najbliższe lata, które tu spędzicie były jednymi z najpiękniejszych momentów życia: czasem zawierania nowych kontaktów, znajomości, przyjaźni, ale także niesamowitą przygodą i przede wszystkim czasem na poszerzanie horyzontów. A na koniec taka mała rada: bądźcie otwarci na szeroki wachlarz możliwości, które oferuje Wam nasza Uczelnia i nie bójcie się podejmować nowych wyzwań. To naprawdę wyjdzie Wam na dobre. Czerpcie pełnymi garściami z wykładów, ćwiczeń i dodatkowych, bezpłatnych szkoleń i kursów, podnoszących wasze kwalifikacje – bo jak nie teraz, to kiedy?

Reklama

    W wykładzie inauguracyjnym, doktor honoris causa UPJPII (2007 r.), a także przez wiele lat pełniący funkcję Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba Carl Anderson, mówił o odpowiedzialności za kontynuowanie dziedzictwa św. Jana Pawła II, jaka spoczywa na wykładowcach, administracji, ale jest również wielką odpowiedzialnością każdego studenta.

    Zwrócił uwagę, że w perspektywie doświadczeń ostatniego stulecia, w którym wojny i okupacje pochłonęły życie milionów ludzi, należy postawić pytanie fundamentalne: – Jak powinniśmy żyć we wspólnocie? (…) Demokracja daje nam wolność udzielenia na nie odpowiedzi, zaś chrześcijaństwo do udzielenia tej odpowiedzi nas zobowiązuje. Wskazał na aktualność tego pytania we wspólnocie akademickiej: w jaki sposób powinniśmy wspólnie żyć, wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II?

    Jako profesor i filozof Karol Wojtyła dążył do pełniejszego zrozumienia transcendentnego charakteru osoby ludzkiej, jako kapłan, biskup i papież, św. Jan Paweł II zabiegał o ochronę transcendentnej godności. Nasza polityka, ekonomia, nauka, technologia, kultura muszą być otwarte na to, co transcendentne – mówił Carl Anderson. Wskazał, że kolejny, nowy rok akademicki to wyzwanie, by stawać się naocznymi świadkami siebie samych i swojego człowieczeństwa. Zwrócił uwagę jak bezkompromisową drogą podążał Jan Paweł II ku transcendencji, w nim samym, jak i tej obecnej w drugim człowieku. Przypomniał jak często Jan Paweł II mówił o wolności religijnej jako o podstawowym prawie człowieka. -Stąd Misję i działalność tego uniwersytetu również możemy rozumieć jako nierozerwalnie związaną z wolnością religijną – wolnością nie tylko pozwalającą na kult, lecz także na wspólne życie zgodne z moralną prawdą o osobie ludzkiej (…) Nie opóźniajcie ani nie przerywajcie swojej drogi. Zamiast tego, wyruszcie śladami św. Jana Pawła II. On część swoich najważniejszych życiowych decyzji podjął właśnie w czasie studiów. Czasami na tej drodze napotkacie trudności, czasem będzie wymagała odwagi. Lecz, jak przypomina nam św. Paweł: „nie dał nam Bóg ducha bojaźni” (2 Tm 1, 7). A zatem zacznijcie teraz. Zacznijcie w tym roku. – zakończył swój wykład C. Anderson.

Reklama

    Rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała podziękował wszystkim za obecność, za przygotowanie uroczystości, w tym chórowi uniwersyteckiemu „Psalmodia” i scholi gregoriańskiej pod kierunkiem s. Susi Ferfogli za piękną muzykę towarzyszącą dzisiejszym wydarzeniom.

    Uroczystość inauguracji była symultanicznie tłumaczona na język migowy.

2021-10-18 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Św. Wojciech

Stał się patronem ładu hierarchicznego Kościoła w Polsce.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

PWT we Wrocławiu za życiem

2024-04-22 17:05

Adobe Stock

Wrocław: Uchwała Papieskiego Wydziału Teologicznego w sprawie ochrony życia

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które – zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP – zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” – czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu wrocławskiej uczelni teologicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję