Reklama

Niedziela Wrocławska

Twój czyn ma wpływ na drugiego człowieka - [Nowenna przed beatyfikacją]

11 czerwca 2022 roku, w katedrze wrocławskiej odbędzie się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek. Każdego 19 dnia miesiąca na wieczornej Eucharystii, w najważniejszej świątyni archidiecezji wrocławskiej odbywa się nowenna przed beatyfikacją sióstr męczenniczek. Dziś Mszy św. przewodniczył i słowo wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu.

ks. Łukasz Romańczuk

ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

W homilii ks. Wołyniec zwrócił uwagę na czyny, które miały wpływ na koleje świata. Zwrócił uwagę na negatywny czyn Adam i pozytywny czyn Chrystusa. - Czyny każdego z nas mają wpływ na innych ludzi. Dobrze to wiemy, ale nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Słowo Boże o tym nam dzisiaj wyraźnie przypomina. Jest tam mowa o czynie Adama i czynie Pana Jezusa. Jak czyn Adama wpłynął na innych i jak czyn Jezusa miał wpływ na świat - podkreślił ks. profesor.

W dalszej części ks. rektor mówił o różnicach w odbiorze pomiędzy złem a dobrem. - Święty Paweł mówi o tym, że nie ma proporcji. Ludziom wydaje się, że grzech ma duży wpływ, zło się rozlewa i niszczy. Na pewno tak jest, ale Apostoł Narodów zaznacza, że łaska jest większa i to, co uczynił Chrystus i jego wpływ jest większy niż zło. Łaska jest większa niż grzech - powiedział kapłan.

Reklama

Obrazując wypowiedziane słowa, kaznodzieja odwołał się do eksperymentu pewnego profesora, który na białej kartce namalował czarną kropkę i zapytał się studentów, co widzą. Studenci jednoznacznie odpowiedzieli: “Czarną kropkę”. Wtedy profesor powiedział im: - “Tak, jest tam czarna kropka, ale musicie widzieć też białe tło”. - My bardzo często zatrzymujemy się na złu, nie widząc dobra. O tym pisze św. Paweł, że za bardzo się koncentrujemy na tym, co ktoś uczynił złego niż na dobru, które jest. Słowo Boże nam przypomina, że łaska jest większa niż grzech. Popełniamy grzechy, ale mamy dostrzegać dobro. - mówi ks. profesor.

Przywołując osobę s. Marii Paschalis Jahn, kaznodzieja zaznaczył, że nie zdawała sobie sprawy, jak jej postępowanie wpłynie na innych, także nas tu dziś obecnych. Urodziła się ona w niewielkiej wsi pod Opolem. Żyła zwyczajnie, wstąpiła do zgromadzenia sióstr elżbietanek. Pełniła rożne funkcje, jako pielęgniarka, kucharka, a jako siostra zakonna wypełniała różne zadania. Nie myślała, że to wszystko co czyniła, wpłynie na nas pozytywnie i pomoże nam wzrastać duchowo - powiedział kapłan.

Mówiąc o czynach, ks. Wołyniec zaznaczył, że nie każdy czyn wpływa pozytywnie na drugiego człowieka, ale tylko te, które wykonujemy z miłością. - To jest klucz do tego, co pomaga innym wzrastać. Nawet najdrobniejsza rzecz uczyniona z sercem jest wyczuwalna przez innych. Czyn wypełniony miłością na pewno pomoże innym - zaznaczył ks. profesor.

Reklama

Takie działanie podobne jest to ludzi otwierających drzwi Chrystusowi. - Jezus chce przebywać w nas. I człowiek nie może być zamknięty na Jego działanie. My należymy do Chrystusa i s. Maria Paschalis pisała o tym wyraźnie. W jej zapiskach znajdziemy słowa: “Ja należę do Chrystusa. On jest moim Panem, ja jestem Jego domem”. To otwieranie dokonuje się przede wszystkim na modlitwie - podkreślił kaznodzieja.

I siostra Maria Paschalis czyniła to w praktyce. - Siostra zaprasza nas do otwierania drogi Chrystusowi. Ona mówiła, że “idzie przed kochany Najświętszy Sakrament, ponieważ potrzebuje dużo, dużo się modlić”. To jest wskazanie od niej dla nas - podsumował ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

Na zakończenie Eucharystii s. Maria Czepiel, elżbietanka zachęcała do zapoznania się z przygotowanymi materiałami, które zawierały informację o siostrach męczennikach, a także duchowe zadania, które mają pomóc wzrastać w wierności.

2021-10-19 20:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm: Projekt zaostrzający przepisy aborcyjne odrzucony w pierwszym czytaniu

2021-12-02 14:38

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stok.pl

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 361 posłów, 48 było przeciw, 12 się wstrzymało.

CZYTAJ DALEJ

Olsztyn/ Zmarł poeta Stefan Połom

2021-12-02 16:18

[ TEMATY ]

zmarły

Olsztyn

poeta

Archiwum rodzinne/Janusz Połom

Stefan Połom

Stefan Połom

Na tydzień przed 83 urodzinami zmarł związany z Olsztynem poeta Stefan Połom - poinformował w mediach społecznościowych jeden z jego przyjaciół, dziennikarz Marek Książek.

Stefan Połom był poetą związanym z Olsztynem, choć urodził się 10 grudnia 1938 r. w Toruniu i w tym mieście studiował filozofię. Już w czasie studiów był członkiem uniwersyteckiej grupy poetyckiej „Helikon” (1956-57) oraz Orientacji Poetyckiej „Hybrydy” (1960-71).

CZYTAJ DALEJ

Piękny jubileusz

2021-12-03 12:30

Ks. Wojciech Kania

Dnia 2 grudnia, siostra Czesława Skura, Służka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej świętowała swoje setne urodziny.

Bp Krzysztof Nitkiewicz złożył jubilatce życzenia i podarował jej ikonę Matki Bożej. Następnie sprawował w intencji siostry Mszę św. w kaplicy Domu Prowincjalnego w Sandomierzu. Razem z biskupem modliła się cała wspólnota zakonna z Przełożoną Prowincjalną s. Ewą Janek oraz rodzina jubilatki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję