Reklama

Niedziela Wrocławska

Seksualność w duchu katolickim - spotkania w D.A. Most

W Salezjańskim Duszpasterstwie Akademickim „Most” we Wrocławiu rozpoczął się cykl spotkań „(Nie)rozmawiajmy o seksie” – dla wszystkich studentów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o sferze seksualności w duchu katolickim.

Magdalena Lewandowska

Na pierwszym spotkaniu dr Agnieszka Chrobak mówiła studentom o płodności kobiety i mężczyzny

Na pierwszym spotkaniu dr Agnieszka Chrobak mówiła studentom o płodności kobiety i mężczyzny

– Cały cykl jest odpowiedzią na potrzeby nas studentów. Uważamy, że ten temat jest mało poruszany w Kościele, a jako młodzi ludzie, również powołani do życia w małżeństwie, chcemy dokształcić się na tej płaszczyźnie. Jesteśmy ciekawi, dlaczego np. antykoncepcja jest niedozwolona czy jak mamy rozmawiać z innymi osobami o seksualności, gdzie stawiać granice w relacjach – mówi Weronika Hińcz z D.A. „Most”.

Spotkania odbywać się będą przez cały semestr o godz. 20.15 w sali „Stolarnia” przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego (koło Mostu Grunwaldzkiego). Wydarzenia poprzedzi Msza św. o godz. 19.30. Zagadnienia, jakie będą poruszane, to m.in. antykoncepcja, tożsamość płciowa, zagrożenia płynące z seksualności czy stawianie granic w relacji. – Prowadzący będą się zmieniać praktycznie co spotkanie. Zaprosiliśmy psychologów, biotechnologów, biblistów (ks. Mariusz Rosik), księży, zaprosiliśmy także małżeństwa, żeby ubogaciły nas swoimi świadectwami przeżywania seksualności w małżeństwie – tłumaczy Weronika. – Na spotkania nie ma zapisów. Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych ludzi, którzy chcieliby dokształcić się i dowiedzieć więcej o swojej seksualności – dodaje.

Reklama

Pierwsze spotkanie już za nami. 19 października dr Agnieszka Chrobak, biotechnolog i instruktor metod rozpoznawania płodności, opowiadała studentom o fizjologii człowieka i starała się ich zachwycić „maszynerią płodności”, którą każdy z nas w sobie ma. – Dziś zaczynamy od podstaw, od fizjologii i płodności, żebyście dokładnie wiedzieli, co dzieje się w waszych ciałach. Chciałabym wam pokazać płodność, jako piękny i misterny plan Pana Boga – mówiła dr Chrobak. Oprócz wyjaśniania procesów fizjologicznych związanych z płodnością u kobiety i mężczyzny, dr Chrobak dzieliła się także własnym doświadczeniem życiowym: – Przede wszystkim jestem kobietą, szczęśliwą żoną, urodziłam czwórkę dzieci, mamy również jednego aniołka w niebie, Miłosza. Z własnego doświadczenia mogę wam powiedzieć, żeby seks był piękny i udany, musi dojść do spotkania w trzech podstawowych sferach: biologii (ciele), psychice i duchowości. Dopiero, gdy spełnione są te trzy elementy, wtedy poczujemy, że seks „jest pozostałością raju”.

Prelegentka tłumaczyła także studentom, że seks jest nierozerwalnie złączony z darem rodzicielstwa: – Z seksem nierozłącznie jest związana biologiczna płodność i dar rodzicielstwa. Współczesny świat mówi wręcz przeciwnie: seks to jest jedno, a dzieci to zupełnie co innego. Ale to nieprawda. Żeby seks był rzeczywiście piękny, był wyrazem miłości i jedności, powinien dokonywać się w małżeństwie. I jest on nierozerwalnie złączony z rodzicielstwem. Pamiętam, jak pięknym doświadczeniem dla mnie i dla męża było po raz pierwszy współżycie w dniach płodnych, kiedy potencjalnie mogliśmy zostać rodzicami – wtedy nasze cielesne zjednoczenie było po prostu modlitwą, zaproszeniem Pana Boga do najintymniejszej sfery naszego życia.

Dr Chrobak zachęcała młodych ludzi, by dokładnie pochylili się nad własną płodnością, poznali niezwykłe procesy zachodzące w ciele kobiety i mężczyzny, bo ta wiedza realnie przekłada się na życie codzienne: – Jeśli tego tematu każdy z nas w sobie nie ułoży, nie przerobi, wkradnie się w nasze życie nieuporządkowanie. Przyjęcie tej sfery, zachwycenie się swoją biologiczną płodnością, niesie ze sobą większą świadomość siebie i uporządkowanie. Współczesny świat ma dla was wiele propozycji, zwłaszcza w sferze cielesności, które wydają się łatwe i przyjemne, a tak naprawdę nas niszczą. Możecie teraz nie zdawać sobie z tego sprawy, a później w małżeństwie będziecie się zastanawiać, dlaczego coś jest nie tak – podkreślała.

Reklama

Następne spotkanie już w najbliższy wtorek 26 października – 19.30 Msza św. kościele Najświętszego Serca Jezusowego, 20.15 prelekcja w sali „Stolarnia” (koło Mostu Grunwaldzkiego). Tematem będzie antykoncepcja, jej pułapki i mechanizmy działania.

2021-10-20 12:30

Ocena: +2 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Diecezja. Trwa akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

2021-12-03 13:08

[ TEMATY ]

Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Kamil Krasowski

- Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom - mówi Sylwia Grzyb

- Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom - mówi Sylwia Grzyb

Diecezjalna Caritas prowadzi kolejną akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jej tegorocznym hasłem są słowa: Świeca, która tworzy Polską Wigilię.

Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. wyjazd na wakacje, wypoczynek letni, zimowy, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także na  leczenie i rehabilitacje. W tym roku do dystrybucji przygotowano 60 000 świec. Część dochodu z każdej świecy pozostaje do dyspozycji Parafialnego Zespołu Caritas, a część wraca do Caritas Diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję