Reklama

Niedziela Wrocławska

Uczta muzyczna, która pozwoli otworzyć serca

W patio Akademii Muzycznej we Wrocławiu odbył się dzisiaj briefing prasowy zapowiadający niezwykły koncert charytatywny na rzecz Domu Samotnej Matki prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.

Magdalena Lewandowska

Na konferencji prasowej obecni byli (od lewej) s. Goretti Nowak, prof. Piotr Rojek, s. Edyta Kasjan i Paweł Trawka

Na konferencji prasowej obecni byli (od lewej) s. Goretti Nowak, prof. Piotr Rojek, s. Edyta Kasjan i Paweł Trawka

Już 23 października o godz. 18.00 w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim odbędzie się koncert „Klasyka dla domu samotnej matki”. Organizuje go Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i parafia katedralna na rzecz Stowarzyszenia "Misja Dworcowa" i niezwykłego domu samotnej matki prowadzonego we Wrocławiu przez siostry marianki. Przy organach zasiądzie prof. Piotr Rojek, a towarzyszyć mu będą Monika Piechaczek (sopran), prof. Igor Cecocho (trąbka) i dr hab. Ryszard Żołędziewski (saksofon).

– Artyści, których udało się zaprosić na koncert, to wybitni muzycy. Zareagowali na pomysł z wielkim entuzjazmem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy w tym wydarzeniu charytatywnym uczestniczyć i w ten sposób pomóc samotnym matkom i ich dzieciom – mówił podczas spotkania prof. Piotr Rojek, główny wykonawca. – Myślę, że będzie to fantastyczna zabawa przy dźwiękach muzycznych. Usłyszymy organy z saksofonem, usłyszymy organy połączone z przepięknym sopranem, organy w połączeniu z trąbką. Będą to dzieła wybitnych kompozytorów, muzyka klasyczna, sakralna, ale znana i lubiana. Zostanie również wykonana specjalna improwizacja przygotowywana na ten koncert.

Reklama

Dom prowadzony przez siostry marianki to azyl, gdzie schronienie mogą znaleźć samotne matki i kobiety w ciąży. Przez lata siostry pomogły wielu młodym kobietom będącym w kryzysie. Dzisiaj same proszą o pomoc, ponieważ budynek, w którym znajduje się dom samotnej matki, wymaga pilnego remontu. – To nie jest typowa placówka, staramy się stworzyć podopiecznym prawdziwy dom – mówi s. Goretti Nowak. – Dziewczyny bardzo często pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie nie było matki lub ojca, albo były to osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków. Spora liczba dziewczyn, które do nas trafiają, przeszły wcześniej przez placówki opiekuńcze czy resocjalizacyjne, zaszły w ciążę i nie miały się gdzie podziać. Doświadczyły w swoim życiu wielu krzywd, przemocy fizycznej, emocjonalnej, zaniedbania – podkreśla s. Goretti.

– Razem z s. Goretti od wielu lat mieszkamy z samotnymi matkami, tworzymy ten dom. Chcemy jak najlepiej pomagać młodym kobietom i ich dzieciom, chcemy stworzyć namiastkę domu rodzinnego, chcemy im dać miłość, bezpieczeństwo, ciepło – opowiada s. Edyta Kasjan. – Niestety sam budynek jest w złym stanie, zwłaszcza piwnica. Zbiera się tam woda, wilgoć i grzyb wchodzą na wyższe kondygnacje. Bardzo zależy nam na jak najszybszym remoncie, trzeba zrobić izolację, osuszyć piwnicę, zabezpieczyć fundamenty. Niestety jak fundamenty są chore, to i reszta domu jest chora – tłumaczy.

– Często pojawiają się pytania, ile potrzeba środków na ten cel. Tyle, ile zbierzemy, tyle od razu zostanie wykorzystane, bo prace są można powiedzieć ratunkowe, potrzebne natychmiast – tłumaczył na konferencji Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Wentylacja to jest bardzo pilna rzecz, osuszanie budynku trzeba zrobić natychmiastowo. Pozostanie jeszcze elewacja i otoczenie budynku, więc każda kwota zostanie słusznie i pięknie wykorzystana. Te młode mamy z dziećmi, kobiety w ciąży, one potrzebują naszej pomocy. Są często dotknięte przemocą, bardzo trudnymi sytuacjami społecznymi, rodzinnymi, są odrzucane i nieakceptowane wśród najbliższych, stąd to miejsce jest im tak bardzo potrzebne – podkreślał rzecznik Caritas. I gorąco zachęcał do przyjścia na koncert całymi rodzinami: – Przybywajmy 23 października na godz. 18.00 do Kolegiaty Świętokrzyskiej na Ostrowie Tumskim. Będzie można zobaczyć to piękne wnętrze, które nieczęsto jest otwarte i rozkoszować się wspaniałą muzyką. Proszę, byśmy tę informację przekazali w smsach do swoich znajomych, byśmy przyszli całymi rodzinami. Weźmy ze sobą portfele i pokażmy, że troszczymy się o każde życie, że pamiętamy o tych najmniejszych, o skrzywdzonych.


2021-10-21 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kontrola NFZ w szpitalu w Pszczynie potwierdziła liczne nieprawidłowości

2021-12-01 12:23

[ TEMATY ]

NFZ

Adobe.Stock

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, przeprowadzona po śmierci ciężarnej kobiety, potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce. W związku z wynikami kontroli NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł.

Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia już 2 listopada 2021 roku rozpoczął kontrolę w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Kontrolerzy weryfikowali prawidłowość realizacji umowy z NFZ w trzech obszarach. Pierwszy z kontrolowanych obszarów dotyczył: organizacji, sposobu realizacji, jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do pacjentki. Drugi z obszarów dotyczył: zabezpieczenia obsady medycznej (lekarzy i położnych) wymaganych do realizacji świadczeń w oddziale ginekologiczno-położniczym oraz oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Trzeci z obszarów dotyczył: prawidłowości i rzetelności prowadzenia dokumentacji medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Chcą służyć przy ołtarzu

2021-12-01 16:37

[ TEMATY ]

ministranci

kolegiata w Wałbrzychu

Liturgiczna Służba Ołtarza

Wałbrzych Kolegiata

Nowi kandydaci na ministrantów w wałbrzyskiej Kolegiacie

Nowi kandydaci na ministrantów w wałbrzyskiej Kolegiacie

W wielu parafiach w ostatnich dniach do grona służby liturgicznej zostali włączeni nowi kandydaci, ministranci, a nawet lektorzy.

Przede wszystkim w niedzielę Chrystusa Króla, m.in. w parafiach Św. Mikołaja, Św. Piotra i Pawła w Świebodzicach, Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, św. Jadwigi w Przedborowej, Bożego Ciała w Bielawie czy Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie, kapłani pobłogosławili chłopców do dalszej posługi przy ołtarzu.

CZYTAJ DALEJ

Sposób na szczęśliwe małżeństwo? 3 razy "r"

2021-12-02 10:18

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Katarzyna Pieszak-Drapiewska

Na Instagramie pokazują, jak budować zdrowe i szczęśliwe relacje w rodzinie. Karolina i Maciej Piechowie nie mają wątpliwości, że punktem wyjścia do rozwiązania każdej trudności jest rozmowa.

Choć są jeszcze przed 30-stką, mogą się już pochwalić 6-letnim stażem małżeńskim i dwójką dzieci. Ich profil na Instagramie "Szczęśliwa Rodzina" śledzi 11 tys. osób. Prowadzą też kanał w serwisie YouTube i własną stronę internetową. Karolina i Maciej dzielą się ze swoimi obserwatorami nie tylko tym, co miłe i przyjemne. Wprost piszą o trudnościach i kryzysach, zwątpieniu i zmęczeniu. Pokazują sposoby na radzenie sobie z problemami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję