Reklama

Niedziela Małopolska

Zaszczyty nie przysłoniły jego miłosierdzia

Parafia św. Jana Kantego w Krakowie-Bronowicach 20 października obchodziła odpust ku czci swego przewodnika na drogach wiary i jednego z głównych patronów archidiecezji krakowskiej.

Norbert Polak

Parafia św. Jana Kantego przeżywała odpust ku czci swego patrona i odznaczenie swego parafianina za ponad 35 lat posługi dla archidiecezji krakowskiej

Parafia św. Jana Kantego przeżywała odpust ku czci swego patrona i odznaczenie swego parafianina za ponad 35 lat posługi dla archidiecezji krakowskiej

Homilię wygłosił bp Robert Chrząszcz. Przypomniał słowa sługi Bożego bp. Jana Pietraszki, dla którego krakowski święty był wzorem do naśladowania: - „Umiał święty profesor pochylić się i dotknąć końcówek najcieńszych gałązek, owoc Ewangelii leżał u jego stóp, gdy przyodziewał biedaka w swoje własne buty, gdy okrywał jego plecy swoim płaszczem. Umiał spytać małe dziecko na ulicy, dlaczego płacze”. Takimi słowami dzisiejszego patrona przed laty określił biskup Jan Pietraszko. Mówił on o znakomitym teologu i człowieku wielkiego serca, św. Janie Kantym.

Hierarcha wskazał na ogromną pokorę świętego wykładowcy: - Hagiografowie Jana Kantego zauważają, że w jego słowach i postępowaniu nie było fałszu ani obłudy. Co myślał, to i mówił. A gdy spostrzegł, że jego słowa, choć słuszne, wzbudzały niekiedy niezadowolenie, wtedy, przed przystąpieniem do ołtarza usilnie prosił o wybaczenie, choć winy nie było po jego stronie. To, co głosił z ambony, wyjaśniał wiernym, potwierdzał swoją pokorą, ówczesnym życiem, miłosierdziem i innymi cnotami, cechującymi prawdziwego kapłana i niestrudzonego pracownika.

Reklama

Biskup zaznaczył, że modlitwa była podstawą życia Jana z Kęt, dzięki której mógł w pełni realizować swoje dziecięctwo Boże i człowieczeństwo. - Przyglądając się duchowej sylwetce św. Jana Kantego, którego określano mianem „pobożnego profesora o miłosiernym sercu”, nie sposób nie zauważyć, że był on człowiekiem modlitwy. Rozmawiał ze swoim Stwórcą i Panem. Dbał o swą żywą relację z Nim. Żył Bogiem i z Bogiem. Na Nim, na Bogu, niczym na skale, wznosił i realizował projekt swojego życia.

Duchowny zauważył, że św. Jan Kanty całkowicie oddał się Chrystusowi i Jego królestwu. - Godności i zaszczyty nie przysłoniły mu drugiego człowieka. Żywa i autentyczna wiara owocowała w jego życiu uczynkami ewangelicznej sprawiedliwości i miłości będącej darem z siebie.

Podczas uroczystości złoty medal św. Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej przyznany przez abp. Marka Jędraszewskiego z rąk bp. Roberta Chrząszcza otrzymał kościelny – p. Edward Śliwiński, który posługuje w parafii od ponad 35 lat. Po Mszy św. na wszystkich wiernych czekała miła niespodzianka w postaci ciast z wizerunkiem ich świętego patrona.

2021-10-21 13:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program wizyty apostolskiej Franciszka na Cyprze i w Grecji

2021-12-01 18:44

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Radio Luz El Salvador/facebook

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka na Cyprze i w Grecji w dniach 2-6 grudnia. Na Cyprze Ojciec Święty odwiedzi Nikozję, a w Grecji – Ateny i wyspę Lesbos.

Czwartek 2 grudnia 2021

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Biblia staje się ofiarą poprawności politycznej

2021-11-29 13:08

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Karol Porwich/Niedziela

„Biblia staje się ofiarą poprawności politycznej. Coraz częściej normą katolickiej wiary oraz teologii i moralności nie jest Biblia i długa tradycja Kościoła, zapoczątkowana przez autorów Nowego Testamentu, Ojców Kościoła, pisarzy i teologów, lecz psychologia, socjologia, „wsłuchiwanie się”, „rozeznawanie”, analiza słupków popularności, natomiast kanon Biblii schodzi na daleki plan, jest niewygodny, a więc i niepotrzebny” – mówi znany polski biblista, a obecnie tłumacz nowego biblijnego przekładu z hebrajskiego „Księgi Dwunastu. Prorocy mniejsi” ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Spotykamy się z okazji promocji przekładu przez Księdza Profesora „Księgi Dwunastu. Prorocy mniejsi”. Proszę powiedzieć, jak zrodził się pomysł nowego przekładu Biblii z języka hebrajskiego?

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalny ŚDM w Przemyślu

2021-12-02 09:15

Radio Fara

Świadectwo Michała PAX Bukowskiego

Świadectwo Michała PAX Bukowskiego

W sobotę, 27 listopada 2021 r., w Przemyślu odbyły się obchody Diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży. Głównym punktem spotkania była Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

W homilii metropolita przemyski podkreślił znaczenie przełomu roku liturgicznego, kiedy teksty liturgiczne są bardzo przejmujące i zatrważające. – Te teksty na pierwszy rzut oka są straszne, bo ukazują rzeczywistość, która staje przed ludźmi. Rzeczywistość nie do pozazdroszczenia. W kończącym się roku duszpasterskim tak wiele tekstów zostało wypowiedzianych przez Chrystusa, że czeka nas spotkanie z Panem Bogiem, które my nazywamy końcem świata – powiedział hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję