Reklama

Niedziela Częstochowska

„Tobie Polsko” – hołd dla powstańca śląskiego śp. Franciszka Jędrychy

Grób śp. Franciszka Jędrychy walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej i III powstaniu śląskim został odznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

[ TEMATY ]

Żarki

Franciszek Jędrycha

powstania śląskie

znak Tobie Polsko

Katarzyna Kulińska-Pluta

Uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym w Żarkach 20 października. Uczestniczyli w niej córka Franciszka Jędrychy Anna Cicha wraz z mężem Zbigniewem Cichym oraz Małgorzata Jędrycha-Gorczyca, wnuczka Józefa Jędrychy, brata Franciszka, wraz z mężem Stanisławem. Modlitwę odmówił ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach.

– Akcja ma celu uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na terenie województwa śląskiego – powiedział prowadzący spotkanie dr Dominik Abłamowicz z IPN. Anna Cicha usłyszała o inicjatywie w radiu. – Zadzwoniłam i dalej sprawę poprowadził IPN – przyznała. Jak dodała, „w domu zawsze dużo opowiadało się o historii”. – Pewne fakty były dla mnie i mojego rodzeństwa oczywiste – podkreśliła. – Znak pamięci na żareckim cmentarzu potwierdza zaangażowanie mieszkańców żareckiej ziemi w walkę o przynależność Śląska do Polski – zaznaczył burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski.

Reklama

Franciszek Jędrycha urodził się 8 marca 1897r. Służył w 20. Pułku Ziemi Krakowskiej. W latach 1919-20 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył w walkach w obronie Lwowa. W 1921 r. uczestniczył w III powstaniu śląskim. W trakcie II wojny światowej udzielał pomoc Żydom. Zmarł 26 listopada 1967 r. Wychował dziewięcioro dzieci.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r., w 100. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 cm na 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację: „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy: „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu. Teraz znajduje się on w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.

Wydarzenie zorganizował Oddział IPN w Katowicach. Uczestniczyli w nim również poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Żarkach oraz harcerze z Hufca ZHP Ziemi Myszkowskiej.

2021-10-21 15:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

3 maja w Żarkach

[ TEMATY ]

3 Maja

Żarki

www.umigzarki.pl

Uroczystej Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Kotyl. Zebrani modlili się w intencji ojczyzny oraz za strażaków i ich rodziny z okazji przypadającego 4 maja Święta Strażaka.

Po Eucharystii w miejscach pamięci na cmentarzu parafialnym, przy pomnikach bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i Tadeusza Kościuszki burmistrz Żarek Klemens Podlejski, jego zastępca Jakub Grabowski, ks. Stanisław Kotyl i oficer Wojska Polskiego ks. mjr Janusz Kłopot zapalili znicze.

CZYTAJ DALEJ

Program wizyty apostolskiej Franciszka na Cyprze i w Grecji

2021-12-01 18:44

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Radio Luz El Salvador/facebook

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka na Cyprze i w Grecji w dniach 2-6 grudnia. Na Cyprze Ojciec Święty odwiedzi Nikozję, a w Grecji – Ateny i wyspę Lesbos.

Czwartek 2 grudnia 2021

CZYTAJ DALEJ

Diecezja. Biskup wyznaczył miejsca do sprawowania Mszy św. w rycie rzymskim

2021-12-02 09:09

[ TEMATY ]

Msza trydencka

Mszał z 1962 r.

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński wyznaczył miejsca w diecezji do sprawowania Mszy św. w rycie rzymskim.

Zgodnie z przepisem art. 3 § 2 listu apostolskiego Traditionis custodes, biskup wydał dekret wskazujący miejsca sprawowania Mszy św. według Mszału z 1962 r. Pasterz diecezji wskazał w nim następujące miejsca w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w których grupy wiernych przywiązanych do liturgii rzymskiej w kształcie sprzed reformy Soboru Watykańskiego II będą mogły gromadzić się w niedziele i dni świąteczne na sprawowanie Mszy św. Są to tzw. „dolny kościół” w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze; kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojcieszycach; kaplica pw. św. Jozafata Męczennika w Gorzowie Wlkp.; kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kostrzynie nad Odrą oraz tzw. „dolny kościół” w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję