Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: złote serce, przestrzelony pas sutanny Jana Pawła II, a nawet jego czarne BMW

Złote serce, różaniec, przestrzelony pas papieskiej sutanny i wiele innych wyjątkowych wot ofiarowanych przez Jana Pawła II znajduje się na Jasnej Górze. Wśród darów i pamiątek papieża z Polski są i te zaskakujące, jak kolarski rower czy czarne BMW E34.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jan Paweł II

Jasna Góra

BPJG

Papieskie BMW

Papieskie BMW

Samochód trafił na Jasną Górę w 2010 r., ale wcześniej nie był publicznie prezentowany. Od niedawna można go oglądać w nowej części bastionu św. Rocha.

Jako pamiątkę po Janie Pawle II przekazał go jasnogórskiemu sanktuarium metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Reklama

Papieskie BMW - rocznik 1992, pokonało ok. 55 tysięcy kilometrów. W tym samochodzie, specjalnie dla papieża, zamontowano dodatkową lampkę dla pasażera, gdyż Jan Paweł II podróżując, starał się wykorzystywać na pracę także i ten czas.

Samochód o przebiegu 55 tys. kilometrów, na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV00906, został wyposażony w napęd na cztery koła. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. Pojazd o takim oznaczeniu był wyposażony w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. BMW dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji.

Na liście wyposażenia nie znajdziemy wielu dodatków. Papież kazał jednak wyposażyć swój samochód w dodatkowe oświetlenie na tylnej kanapie, aby mógł pracować podczas długich podróży. Jan Paweł II używał je przez 10 lat, między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu.

Reklama

Od innych aut z tej serii samochód różni się tylko zainstalowaną radiostacją z częstotliwością włoskiej policji i większą ilością lampek oświetleniowych nad tylną kanapą.

Na wystawie zatytułowanej „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”, obok samochodu zobaczyć można także inne pamiątki związane z Janem Pawłem II m.in. trony papieskie z pielgrzymek św. Jana Pawła II na Jasną Górę, ornaty i dary, które otrzymywał podczas podróży apostolskich.

2021-10-21 19:24

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O ziemi częstochowskiej mówi Jerzy Nowakowski

[ TEMATY ]

Częstochowa

polityka

Artur Dąbrowski - Jest pan radnym miasta Częstochowy od 2006 roku. Jako doświadczony samorządowiec kandyduje pan do sejmu…

Jerzy Nowakowski: - Ziemia częstochowska, jej powiaty, gminy i miejscowości, to zespół naczyń połączonych nie tylko pod względem geograficznym, ale gospodarczym i duchowym. Gospodarczym - bo jest tu spora ilość niewielkich przedsiębiorstw, które powinny mieć silne oparcie w lokalnych samorządach, ale i w prawie ustawodawczym. Gdy dostanę się sejmu - w ramach Komisji Gospodarki będę uczestniczył w tworzeniu właściwych podstaw prawnych dla lepszego funkcjonowania i rozwoju podmiotów gospodarczych, z wyraźnym akcentem na innowacyjność. Głównie z takim przesłaniem startuję do sejmu. Będę wspierał też wszelkie inicjatywy prorodzinne, gdyż jaka rodzina - taka przyszłość narodu, jak mawiał Jan Paweł II.

AD - O co pan zabiegał jako radny miasta Częstochowy…

JN: - O budowę i remonty wielu ulic, o budowę boisk przyszkolnych, o zmianę Studium Zagospodarowania Przestrzennego, które jest nieaktualne i które należy zmienić kompleksowo dla całego miasta. Udało mi się - uchwałą mojego autorstwa - zmienić fragment Studium dla Wielkiego Boru, gdzie ulica Wręczycka uzyskała prawo zabudowy przyulicznej do samych granic miasta oraz została poszerzona strefa zabudowy ulicy Wielkoborskiej. Nowe boiska wielofunkcyjne przy SP13 i SP37 - to też moja inicjatywa.

AD - W 2014 roku uczestniczył pan w 99. German Katholikentag w Regensburgu, gdzie wygłosił pan odczyt o Częstochowie…

JN: - Zawsze na wyjazdach staram się reklamować ziemię częstochowską i jej nowe inicjatywy. Chwaliłem się m.in. pięknie odrestaurowanymi Alejami NMP i parkami, ale i Tygodnikiem Katolickim Niedziela”, oraz nowoczesnym i magicznym Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, mieszczącym się przy ul. Jagiellońskiej w Częstochowie.

AD - Na Spotkaniu Opłatkowym Miast i Miejscowości Papieskich w 2014 roku w Warszawie rozmawiał pan długo z ówczesnym Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski, ks. Bp Wojciechem Polakiem. Można się dowiedzieć, czego dotyczyła rozmowa?

JN: - Konwersowaliśmy o naprotechnologii. Z dużą satysfakcją chwaliłem się, że dzięki inicjatywie Klubu PiS w Radzie Miasta, częstochowski samorząd, jako pierwszy w Polsce, poprzez stosowną uchwałę dofinansował leczenie niepłodności metodą naprotechnologii.

AD - Przenosząc naszą dyskusję w obszar aksjologii, zapytam wprost: Jakie wartości są dla pana cenne…

JN: - Umiłowanie ojczyzny, rodzina i wartości chrześcijańskie. W domu swej młodości otrzymałem silne podstawy patriotyczne i wychowawcze, a w czasach studenckich naszej grupie w Duszpasterstwie Akademickim, że się tak wyrażę, ojcował sam ks. infułat Ireneusz Skubiś. Są takie trzy słowa - będące polską racją stanu od stuleci - widniejące na wielu sztandarach organizacji patriotycznych: Bóg, Honor, Ojczyzna…

AD - Jedno konkretne zadanie, o które będzie pan zabiegał, jako przyszły poseł.

JN: - Zrobię wszystko, by na mapę administracyjną Polski powrócono województwo częstochowskie. To podstawowe zadanie prorozwojowe dla naszego regionu, ponieważ obecnie ziemia częstochowska - jako subregion północny województwa śląskiego - dostaje ochłapy finansowe.

AD - ostatnie słowo na podsumowanie…

JN: - Region częstochowski to piękna kraina z wyrazistym liderem, miastem Częstochową. Konsolidacja terenów inwestycyjnych, pozyskiwanie inwestorów strategicznych i udogodnienia dla lokalnej przedsiębiorczości - mogą spowodować dynamiczny rozwój ziem, umownie zwanych województwem częstochowskim. Proszę Państwa o głos w wyborach do sejmu RP 25 października. Lista PiS, miejsce nr 9.

CZYTAJ DALEJ

Miejmy odwagę mówić współczesnemu światu o Jezusie

2021-12-01 09:10

[ TEMATY ]

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Tak jak św. Andrzej Apostoł miejmy odwagę we współczesnym świecie mówić o Jezusie - mówił bp Damian Bryl podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja Apostoła w Słupi pod Bralinem. Uroczystość połączono z 370. rocznicą istnienia kościoła. Biskup kaliski poświęcił też krzyż misyjny.

W homilii biskup kaliski nawiązując do 370. rocznicy kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła wskazywał, że pamięć o minionych pokoleniach jest bardzo ważna. – Bardzo chciałbym, aby ta Msza św. dziękczynna był wyrazem szacunku wobec wysiłku i trudu ludzi, którzy wznosili tę świątynię. Ta świątynia jest znakiem wiary tych, którzy byli przed wami. Skoro wznieśli taką świątynię to znaczy, że Pan Bóg był dla nich kimś ważnym. To świadectwo wiary jest pobudzeniem dla nas, abyśmy troszczyli się o sprawy Boże – powiedział celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalny ŚDM w Przemyślu

2021-12-02 09:15

Radio Fara

Świadectwo Michała PAX Bukowskiego

Świadectwo Michała PAX Bukowskiego

W sobotę, 27 listopada 2021 r., w Przemyślu odbyły się obchody Diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży. Głównym punktem spotkania była Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

W homilii metropolita przemyski podkreślił znaczenie przełomu roku liturgicznego, kiedy teksty liturgiczne są bardzo przejmujące i zatrważające. – Te teksty na pierwszy rzut oka są straszne, bo ukazują rzeczywistość, która staje przed ludźmi. Rzeczywistość nie do pozazdroszczenia. W kończącym się roku duszpasterskim tak wiele tekstów zostało wypowiedzianych przez Chrystusa, że czeka nas spotkanie z Panem Bogiem, które my nazywamy końcem świata – powiedział hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję