Reklama

Przeor Taizé w Strasburgu: Chrystus nas zaprasza do tworzenia więzi przyjaźni

2013-12-29 00:28

st (KAI/Taize) / Straburg/KAI

Łukasz Jabłoński

Tworzenie, umacnianie wspólnoty przyjaźni jest wkładem, jaki mogą wnieść chrześcijanie w przyszłość naszych społeczeństw – stwierdził podczas pierwszej modlitwy 36 Europejskiego Spotkania Młodych w Strasburgu przeor Wspólnoty z Taizé, br. Alois. Uczestniczy w nim około 30 tys. młodych ludzi z całej Europy i innych kontynentów. Jest wśród nich m. in. 4,5 tys. Polaków, 2,6 tys. Ukraińców, 1,4 tys. Włochów, 1,2 tys. Chorwatów, 1 tys. Białorusinów. Brat Alois zaznaczył, że młodzi Europejczycy przybyliśmy do Strasburga jako pielgrzymami pokoju i zaufania. Przypomniał, że miasto to a także region jest dzisiaj symbolem pojednania, po straszliwych wojnach XX wieku. Następnie wyraził wdzięczność za gościnę, którą wszyscy obcokrajowcy znaleźli w rodzinach po obydwu stronach granicy francusko-niemieckiej.

Przeor Taizé nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii mówiącego o powołaniu celnika Mateusza. Zachęcił, aby ta scena przemawiała do serc zgromadzonych, żeby bez wahania poszli za Jezusem. Przypomniał, że w uczcie jaką przygotował Mateusz uczestniczyły osoby bardzo różne. Powinno to nas zachęcić do zrozumienia, że u Jezusowego stołu jest miejsce dla wszystkich, a więc dla każdego z nas, nie z tego powodu, że jesteśmy na odpowiednim poziomie, ale ponieważ nas kocha. „A Jezus przyznaje zaszczytne miejsce tym, którzy wydają się dalecy od Boga, czy czują się od Niego odlegli” - podkreślił br. Alois. Dodał, że Jezus proponuje przyjaźń każdemu człowiekowi i tę przyjaźń, jaką obdarza nas Jezus możemy także przeżywać między nami. Ci którzy miłując Jezusa na całej Ziemi idąc za nim tworzą jakby wielką wspólnotę przyjaźni.

„Tworzenie, umacnianie wspólnoty przyjaźni czyż nie jest wkładem, jaki mogą wnieść chrześcijanie w przyszłość naszych społeczeństw?” - zapytał przeor Taizé. Wskazał, że jest wiele wyzwań, którym trzeba stawić czoła: bezrobocie, ubóstwo, przepaść między bogatymi a ubogimi w obrębie każdego kraju oraz pomiędzy poszczególnymi państwami. Dochodzi do tego degradacja środowiska przyrodniczego. Wielu młodych pragnie innej organizacji życia gospodarczego. Br. Alois wskazał, że poszukiwanie odpowiedzi na te wyzwania należy rozpocząć od tworzenia więzów przyjaźni. „Chrystus, przez Ducha Świętego zachęca nas do zaniechania ducha rywalizacji powodującego konflikty, niesprawiedliwość i stawania się twórcami przyjaźni, budowniczymi pokoju” - stwierdził. Podkreślił, iż Chrystus wzywa nas wszystkich do poszerzenia naszych przyjaźni. Można to uczynić naśladując Jezusa, przez wspólny posiłek, wizytę, a zwłaszcza wprowadzając wokół nas przebaczenie i zaufanie. „Przez całe nasze życie możemy być pielgrzymami zaufania” - powiedział br. Alois.

Na zakończenie przeor Taizé zaznaczył, że uczestnicy spotkania w Strasburgu jutro rano będą zastanawiali się nad czterema propozycjami na rok 2014. Pomogą im one w tych dniach, a następnie po powrocie do domu, do swoich krajów, żeby dostrzegalna stała się komunia, przyjaźń między ludźmi kochającymi Chrystusa, to znaczy między tymi, którzy zaufali Chrystusowi, a także, oprócz nich, między tymi wszystkimi, którzy w świecie chcą być świadkami przyjaźni.

Tagi:
Taize

Pomoc niezdecydowanym

2019-12-04 07:37

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty) 49/2019, str. I

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 26 listopada spotkali się ci, którzy rozważają wyjazd na 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. A to już niebawem na polskiej ziemi – we Wrocławiu

Karolina Krasowska
Była okazja do rozmowy, zadawania pytań czy podzielenia się świadectwem

To spotkanie z jednym z Braci ze Wspólnoty Taizé, który przyjechał zaprosić młodych ludzi na Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu, ale też do samego Taizé do Francji. Brat Maciej, którego dzisiaj gościmy, jest najmłodszym, czwartym z Polaków wśród braci zakonników – mówi ks. Daniel Geppert, który organizuje wyjazd z Zielonej Góry. – Chcieliśmy pokazać, czym jest Taizé, jak wygląda spotkanie, niezdecydowanym pomóc w podjęciu decyzji o udziale w pielgrzymce, natomiast tych, którzy już byli, utwierdzić w tym, że to coś dobrego – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trwa zbiórka żywności Caritas „Tak. Pomagam!”

2019-12-06 11:57

www.caritas.czest.pl

„Widząc i czując już miłosierdzie, czyni się je zawsze w inny sposób, kreatywnie, twórczo, tak aby przyjść z konkretną pomocą tym, którzy są w potrzebie” (Enzo Bianchi)

Beata Pieczykura/Niedziela

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy odnajdujemy Boga niewidzialnego, który stał się widzialny w naszym ludzkim ciele. Dlatego pragniemy od pięknych słów o miłosierdziu przejść do działania i pospieszyć z braterską pomocą ludziom doświadczającym na co dzień biedy duchowej i materialnej. Ufamy, że nasza pomoc skierowana do ubogich pozwoli im w pokoju serca i w nadziei na lepsze jutro spędzić czas świąteczny.

Celem zbiórki „Tak. Pomagam!” jest pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności. Dzięki zebranej żywności Caritas przygotuje paczki świąteczne dla potrzebujących pomocy.

Zbiórka jest prowadzona w dniach 6-7 grudnia w wybranych marketach w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem