Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy sztandar na 100-lecie. Jubileusz „Samochodówki”

W Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie, podczas której placówka otrzymała nowy sztandar.

[ TEMATY ]

Częstochowa

jubileusz

Zespół Szkół Samochodowych

100 lat szkoły

Maciej Orman/Niedziela

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego przez Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyr. s. Marii Bujalskiej ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Historię szkoły przypomniał w skrócie jej dyrektor Jacek Grzegorzewski. Jak zauważył, mimo licznych zmian siedzib i nazw kadrze pedagogicznej przyświecała myśl ojca szkolnictwa zawodowego, pisarza i filozofa Stanisława Staszica: „Dobre wychowanie dzieci jest najważniejszą sprawą kraju, gdyż od niego zależy człowieka wartość, obywatela użyteczność, ludów szczęśliwość, ukształtowanie i zacność rodzaju ludzkiego”. – Dziś wyrażamy wdzięczność i cześć twórcom szkoły, nauczycielom i pracownikom, którzy w ciągu minionych 100 lat kształtowali ludzi światłych i użytecznych dla społeczeństwa i narodu – powiedział dyrektor. Podkreślił również, że absolwentami szkoły są ludzie bardzo różnorodni, specjaliści różny dziedzin i profesji, którzy świadczą dobitnie o jakości nauczania i wychowania w pracy nauczycieli Zespołu Szkół Samochodowych.

Reklama

Jacek Grzegorzewski przypomniał za Cyprianem Kamilem Norwidem, że „przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Zwrócił uwagę, że według Norwida „każde pokolenie jest kolejnym etapem kontynuacji myśli i czynów poprzedników”. – Dziękujemy więc dziś wszystkim tym, którzy kontynuują edukacyjną sztafetę łączącą czasy przeszłe z dzisiejszymi, czego widomym znakiem jest sztandar, który dzisiaj będzie przekazany szkole. Dziękujemy nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę, pasję i zaangażowanie w działania dla dobra uczniów – powiedział dyrektor.

Podkreślił, że Zespół Szkół Samochodowych aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej m.in. przez uczestnictwo w europejskich funduszach edukacyjnych i wymianach młodzieżowych. Wskazał, że placówka jest sukcesywnie modernizowana.

– Pragnę wyrazić nadzieję, że dzisiejsze spotkanie w 100. rocznicę powstania szkoły otworzy nową pozytywną perspektywę i nowy rozdział w jej historii – podsumował Grzegorzewski.

Reklama

Po przedstawieniu przez uczniów historii sztandarów przedstawiciele rady rodziców wręczyli nowy sztandar dyrektorowi, a ten przekazał go pocztowi sztandarowemu. Sztandar został poświęcony 7 października podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, która zainaugurowała obchody jubileuszu szkoły.

– Przyjmując ten sztandar, przyrzekamy otaczać go czcią, dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszego miasta i naszej ojczyzny – odpowiedzieli uczniowie.

Prostokątny sztandar został wykonany z tkaniny haftowanej, ręcznie obszytej srebrną taśmą i srebrnymi frędzlami. Na awersie, na biało-czerwonym tle znajduje się godło Rzeczpospolitej Polskiej – orzeł w koronie haftowany srebrnymi nićmi, a korona, dziób i szpony haftowane złotymi nićmi. Widnieje tam również napis: „Nauką i pracą służymy ojczyźnie”. Rewers jest koloru białego, a w jego centralnej części umieszczono logo i nazwę szkoły wyhaftowaną niebieskimi nićmi.

Uczestnikom uroczystości zaprezentowano również film, który powstał na podstawie archiwalnych kronik szkolnych.

Szkoła powstała w 1921 r. jako Szkoła Rzemiosł Różnych. Kilkakrotnie zmieniała nazwy i siedziby. Mieściła się przy ul. Garncarskiej, Jasnogórskiej, Targowej i Sobieskiego. Od lat 70. XX wieku mieści się przy ul. św. Augustyna. Do 2019 r. funkcjonowała jako Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych. Od dwóch lat jest to Zespół Szkół Samochodowych.

2021-10-22 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Unia Europejska radzi, by "Boże Narodzenie" zastąpić słowem "święta"

2021-11-30 14:08

[ TEMATY ]

Unia Europejska

pixabay.com

Nie tak walczy się z dyskryminacją – oświadczył kard. Pietro Parolin w reakcji na treści zawarte w nowych wytycznych komunikacji wewnętrznej UE, które zalecają m.in. nieużywanie słów związanych z konkretną religią. – Kto walczy z rzeczywistością, naraża się na poważne niebezpieczeństwo – wskazał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Dokument Komisji Europejskiej wskazuje, że „każda osoba ma być równo traktowana”, niezależnie od „płci, pochodzenia etnicznego, rasy, niepełnosprawności i orientacji seksualnej”. Dlatego na przykład powinno zniknąć rozróżnienie na pannę (po angielsku: „Miss”) i panią („Mrs”), zastąpione przez jeden skrót „Ms”. Zamiast „panie i panowie” („ladies and gentlemen”) należy mówić „drodzy koledzy” („dear colleagues”). Do osób transseksualnych trzeba zwracać się tak, jak sobie tego życzą. Trzeba też unikać słowa „starzy” („the elderly”) i używać wyrażenia „ludzie starsi” („older people”). O niepełnosprawnych zaś trzeba mówić jako „osobach z niepełnosprawnością”.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego zwolniony za zniechęcanie do szczepień

2021-12-01 12:43

[ TEMATY ]

szpital

Archiwum Aspektów

Kapelan z oddziału klinicznego psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie został dyscyplinarnie zwolniony, ze skutkiem natychmiastowym za zniechęcanie pacjentów do szczepień. Informacje te potwierdziła w środę PAP dyrekcja placówki.

W piśmie do krakowskiej kurii dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski opisał sytuację i zwrócił się z prośbą o wyznaczenie nowego kapelana do posługi w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do Sejmu i Senatu

2021-12-02 10:55

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

o. Bernard Gonska SJ

Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do mieszczącej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, a następnie złożone w specjalnym relikwiarzu – poinformował Sejm w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Relikwie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego przekazali kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję