Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy sztandar na 100-lecie. Jubileusz „Samochodówki”

W Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie, podczas której placówka otrzymała nowy sztandar.

[ TEMATY ]

Częstochowa

jubileusz

Zespół Szkół Samochodowych

100 lat szkoły

Maciej Orman/Niedziela

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego przez Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyr. s. Marii Bujalskiej ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Historię szkoły przypomniał w skrócie jej dyrektor Jacek Grzegorzewski. Jak zauważył, mimo licznych zmian siedzib i nazw kadrze pedagogicznej przyświecała myśl ojca szkolnictwa zawodowego, pisarza i filozofa Stanisława Staszica: „Dobre wychowanie dzieci jest najważniejszą sprawą kraju, gdyż od niego zależy człowieka wartość, obywatela użyteczność, ludów szczęśliwość, ukształtowanie i zacność rodzaju ludzkiego”. – Dziś wyrażamy wdzięczność i cześć twórcom szkoły, nauczycielom i pracownikom, którzy w ciągu minionych 100 lat kształtowali ludzi światłych i użytecznych dla społeczeństwa i narodu – powiedział dyrektor. Podkreślił również, że absolwentami szkoły są ludzie bardzo różnorodni, specjaliści różny dziedzin i profesji, którzy świadczą dobitnie o jakości nauczania i wychowania w pracy nauczycieli Zespołu Szkół Samochodowych.

Jacek Grzegorzewski przypomniał za Cyprianem Kamilem Norwidem, że „przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Zwrócił uwagę, że według Norwida „każde pokolenie jest kolejnym etapem kontynuacji myśli i czynów poprzedników”. – Dziękujemy więc dziś wszystkim tym, którzy kontynuują edukacyjną sztafetę łączącą czasy przeszłe z dzisiejszymi, czego widomym znakiem jest sztandar, który dzisiaj będzie przekazany szkole. Dziękujemy nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę, pasję i zaangażowanie w działania dla dobra uczniów – powiedział dyrektor.

Podkreślił, że Zespół Szkół Samochodowych aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej m.in. przez uczestnictwo w europejskich funduszach edukacyjnych i wymianach młodzieżowych. Wskazał, że placówka jest sukcesywnie modernizowana.

Reklama

– Pragnę wyrazić nadzieję, że dzisiejsze spotkanie w 100. rocznicę powstania szkoły otworzy nową pozytywną perspektywę i nowy rozdział w jej historii – podsumował Grzegorzewski.

Po przedstawieniu przez uczniów historii sztandarów przedstawiciele rady rodziców wręczyli nowy sztandar dyrektorowi, a ten przekazał go pocztowi sztandarowemu. Sztandar został poświęcony 7 października podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, która zainaugurowała obchody jubileuszu szkoły.

– Przyjmując ten sztandar, przyrzekamy otaczać go czcią, dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszego miasta i naszej ojczyzny – odpowiedzieli uczniowie.

Prostokątny sztandar został wykonany z tkaniny haftowanej, ręcznie obszytej srebrną taśmą i srebrnymi frędzlami. Na awersie, na biało-czerwonym tle znajduje się godło Rzeczpospolitej Polskiej – orzeł w koronie haftowany srebrnymi nićmi, a korona, dziób i szpony haftowane złotymi nićmi. Widnieje tam również napis: „Nauką i pracą służymy ojczyźnie”. Rewers jest koloru białego, a w jego centralnej części umieszczono logo i nazwę szkoły wyhaftowaną niebieskimi nićmi.

Uczestnikom uroczystości zaprezentowano również film, który powstał na podstawie archiwalnych kronik szkolnych.

Szkoła powstała w 1921 r. jako Szkoła Rzemiosł Różnych. Kilkakrotnie zmieniała nazwy i siedziby. Mieściła się przy ul. Garncarskiej, Jasnogórskiej, Targowej i Sobieskiego. Od lat 70. XX wieku mieści się przy ul. św. Augustyna. Do 2019 r. funkcjonowała jako Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych. Od dwóch lat jest to Zespół Szkół Samochodowych.

2021-10-22 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że głoszenie nadziei na życie przyszłe było główną misją pierwotnego Kościoła i zadecydowało też o powodzeniu ewangelizacji w starożytnym świecie. „Jednym z czynników, który zadecydował o szybkim szerzeniu się wiary na początku chrześcijaństwa, było chrześcijańskie głoszenie życia po śmierci, nieskończenie piękniejszego i radośniejszego niż życie na ziemi. Cesarz Hadrian wybudował sobie w różnych miejscach na świecie wspaniałe wille i przygotował dla siebie mauzoleum, które dziś jest Zamkiem Anioła, niedaleko stąd. Kiedy zbliżał się już do śmierci, napisał też dla siebie nagrobne epitafium. Zwracając się do swej duszy, kazał jej po raz ostatni spojrzeć na piękno i rozrywki tego świata, bo, jak mówił, zstępujesz w miejsca bezbarwne, uciążliwe i ogołocone. Do Hadesu! Można sobie wyobrazić jak wielkim szok duchowy musiało wywoływać głoszenie w takich okolicznościach życia nieskończenie pełniejszego i jaśniejszego niż to, które kończyło się w chwili śmierci. I to też tłumaczy, dlaczego wyobrażenia i symbole życia wiecznego tak często pojawiają się na chrześcijańskich grobach w katakumbach” – wyjaśnił kard. Cantalamessa.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję