Reklama

Aspekty

Nowa Sól zaprasza na Akatyst

30 października w parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli wykonany zostanie Akatyst ku czci Matki Bożej. O 17.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa, o 18.00 Msza święta, a o 18.45 śpiew Akatystu.

archiwum parafii

- Od wielu już lat Akatyst ku czci Bogurodzicy wykonywany jest co roku w Seminarium w Paradyżu, pozwalając kolejnym pokoleniom kleryków i osób świeckich zakochać się w tej formie nabożeństwa. Od kilku lat nabożeństwo to również jest wykonywane w parafii pw. Narodzenia NMP w Zielonej Górze (Zawada), gdzie obecnie proboszczem jest ks. dr Bogusław Grzebień, odpowiedzialny w diecezji za muzykę kościelną. W tym roku Akatyst zostanie odśpiewany także w parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli – wyjaśnia ks. Paweł Mikołajczak, który podjął się organizacji tego wydarzenia. – Z osób z różnych miejsc diecezji powstała schola, która w porozumieniu z ks. Bogusławem Grzebieniem podjęła się odśpiewania tego nabożeństwa najpierw 16 października w kościele Seminarium Duchownego w Paradyżu, następnie 30 października w parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli, a także 11 grudnia w parafii w Narodzenia NMP w Zielonej Górze.

Przygotowanie Akatystu wymaga wiele pracy, ponieważ nie jest to prosty utwór. - Radością napawa entuzjazm i zaangażowanie młodych ludzi, którzy już od kilku miesięcy spotykają się regularnie w piątkowe wieczory, ćwicząc zarówno części solowe, jak i nie łatwe trzygłosowe wspólne części litanijne. Mam nadzieję - mówi ks. Paweł - że nie będzie to jedynie jednorazowe wydarzenie, ale początek nowej tradycji, która pozwoli wielu nowym osobom pokochać tę formę nabożeństwa.

2021-10-22 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Karola de Foucauld

[ TEMATY ]

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

2 grudnia Kościół wspomina w liturgii błogosławionego Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Na krętych drogach życia Bóg pisze prostymi liniami. To powiedzenie dotyczy również Karola de Foucauld. W chwili, gdy zginął z rąk członków muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja 1 grudnia 1916 roku w oazie Tamanrasset, miał za sobą długą drogę, która prowadziła go z Francji do Algierii, Maroka, do Ziemi Świętej, Syrii, a wreszcie na algierską Saharę. Natomiast droga wewnętrzna wiodła go od przepełnionego wiarą dzieciństwa przez religijną obojętność do ponownego odkrycia wiary i życia pustelniczego. Dziś na jego dziedzictwo powołuje się ok. 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych.

CZYTAJ DALEJ

Oni modlą się za nas codziennie, dziś my pomódlmy się za nich

Pierwszy czwartek miesiąca jest dobrym momentem na to, by zastanowić się nad tym, czy… modlimy się za naszych księży? Czy modlisz się za tego księdza, który w niedzielę odprawia Mszę św., na którą przychodzisz? Czy modlisz się za swojego spowiednika? Za księdza proboszcza?

Księża ogarniają codzienną modlitwą swoich parafian. Jednak przecież oni sami bardzo potrzebują naszego duchowego wsparcia! Czyjejś modlitwy, która umocni, doda sił, pokaże kierunek, światło. Nasze słowa modlitewnego szturmu nie mogą zostać jedynie słowami wypowiedzianymi przy okazji imieninowych czy wielkoczwartkowych życzeń.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Antoniańskie Koncerty Organowe

2021-12-03 04:59

Ewa Kamińska

Organy w kościele św. Antoniego Padewskiego w Lublinie zbudowano w 1948 r. dla parafii Holfeld w Bawarii. Kiedy w 1994 r. postanowiono tam zamontować nowy instrument, dotychczasowy, dzięki staraniom ks. Stanisława Fela, ofiarowany został parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Po ich złożeniu, przebudowie i strojeniu od 1996 r. dobrze służyły wspólnocie parafialnej. Jednak ich stan pogarszał się z upływem lat. W 2014 r. przeszły gruntowną renowację, która dała im nowe życie. Od tego czasu wielokrotnie odbywały się w kościele koncerty organowe, podczas których prezentowane były utwory różnych epok muzycznych, ukazując wielkie możliwości instrumentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję