Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Dzień skupienia sióstr przełożonych

Przełożone żeńskich zgromadzeń zakonnych spotkały się na dniu skupienia, które poprowadził w zastępstwie biskup senior diecezji świdnickiej.

[ TEMATY ]

Świdnica

siostry zakonne

ks. Mirosław Benedyk

Aktualnie w naszej diecezji mamy 24 zgromadzenia żeńskie, w 54 domach zakonnych posługuje 344 sióstr

Aktualnie w naszej diecezji mamy
24 zgromadzenia żeńskie, w 54 domach
zakonnych posługuje 344 sióstr

Msza św., konferencja i wspólny posiłek, złożyły się na dzień skupienia, który miał miejsce w wyższym seminarium duchownym, w uroczystość św. Jadwigi Śląskiej. To właśnie osoba księżnej Śląska wypełniła tematykę spotkania formacyjnego.

- Św. Jadwiga zapisała się jako niewiasta rozmodlona, pokładająca nadzieję w Bogu. Trwająca w zanoszeniu próśb i modlitw, we dnie i nocy. Swoje zamiłowanie do modlitwy wyniosła z domu rodzinnego i z klasztoru benedyktynek z Kitzingen w Bawarii. To właśnie na modlitwie czuła się najlepiej. Kronikarze wzmiankują, że kiedy Jadwiga poślubiła księcia śląskiego Henryka Brodatego i urodziła dzieci, i wychowywała je, spędzała wiele czasu na modlitwie. Codziennie przebywała w kościele od wczesnych godzin rannych, aż do południa w niektóre dni. Uczestnicząc, nie w jednej Mszy św., ale w kilku, każdego dnia – przypominał zapis historyczny bp Ignacy Dec w czasie Eucharystii w seminaryjnej kaplicy. W ten sposób hierarcha zachęcał zgromadzone siostry do modlitwy, której brakuje światu, co się obraca przeciw człowiekowi.

Przypomnijmy, że za formację stałą sióstr zakonnych w naszej diecezji odpowiedzialny jest ks. prał. Marek Korgul - diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

2021-10-16 22:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzajemna pomoc

Siostry klauzurowe, chociaż żyją w ukryciu i z zasady nie opuszczają klasztornych murów, doskonale wiedzą, z jakimi problemami zmaga się dzisiejszy świat. Każdego dnia zwracają się do nich ludzie z prośbą o modlitwę w różnych intencjach. To właśnie stąd siostry wiedzą, czym naprawdę żyje współczesny człowiek, co go trapi i boli, a co raduje – bo pojawiają się nie tylko intencje błagalne, ale i dziękczynne.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję