Reklama

Kościół

Abp Depo: Jan Paweł II pokazał nam siłę i znaczenie modlitwy

O sile i znaczeniu modlitwy w życiu św. Jana Pawła II na wszystkich etapach jego powołania mówił w kazaniu podczas Mszy św. 22 października metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Liturgię sprawowali biskupi polscy z III grupy składającej wizytę "ad limina Apostolorum" w Watykanie.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Episkopat News

Abp Depo przywołał postać bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego i jedno z jego kazań nt. kłamstwa i prawdy, wygłoszone 25 września 1961. Powiedział wówczas: „Jak bardzo komplikuje się nasze życie społeczne przez kłamstwo, przez zwyczaj kłamstwa i przez ducha kłamstwa. Przyjdą trudne chwile, gdy prawda będzie bardzo potrzebna, ale wówczas ludzie, przyzwyczajeni do kłamstwa, powiedzą: a może i to jest kłamstwem?".

Metropolita częstochowski wspomniał o znaczeniu wierności Bogu, który w Chrystusie i przez Chrystusa odkupił całą ludzkość. Wskazał, że "wierność to wzrastająca miłość", a jej istotą jest modlitwa, z którą wierność jest nierozerwalnie związana, "a jednocześnie jest związana z łaską wiary".

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał pytanie, jakie André Frossard zadał Ojcu Świętemu: „Jaki udział w posłudze papieża ma modlitwa?” Jan Paweł II odpowiedział nadzwyczaj prosto: „Fundamentalne. Tak było na wszystkich etapach mojego powołania: naprzód, gdy byłem wikarym na wsi, a z kolei w mieście, dalej jako profesor i jako biskup i wreszcie od 16 października 1978 tak samo, nie widzę w tym względzie żadnych większych różnic”.

Episkopat News

Jak to się dzieje, że słowa wyczerpane i opróżnione z treści przez ludzi współczesnych, dzięki posłudze papieża odzyskiwały nowość i aktualność? – pytał abp Depo. I przytoczył odpowiedź Jana Pawła II: jest to dar pochodzący od Ducha Świętego, a z tym darem związana jest stara zasada, iż mówca ma prawo przekazywać tylko te treści, które są przemodlone. Frossard ujął to bardzo lapidarnie: papież modli się tak, jak oddycha – powiedział abp Depo.

Podziel się cytatem

"Dziękując dzisiaj Bogu za dar jego osoby i pontyfikatu mamy pewność – wierzę w to – że w tajemnicy świętych obcowania uprasza nam łaskę wierności, która jest miłością wzrastającą i nam błogosławi" – zakończył abp Depo.

2021-10-23 08:02

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: z pomocą Ducha Świętego przemieniajmy nasz umysł i sumienie

– Mamy kłaść głębsze fundamenty wiary, aby z pomocą Ducha Świętego przemieniać siebie w umyśle i sumieniu, i tym samym zdobywać łaskę u Boga i u ludzi, stanowiąc świątynię Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo 31 października w kościele Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie.

Metropolita częstochowski przewodniczył tam Mszy św. z okazji 20-lecia powstania parafii. Podczas liturgii udzielił sakramentu bierzmowania oraz poświęcił tablicę upamiętniającą zmarłego prawie rok temu ks. Romana Łodzińskiego, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

By się odrodzić, musimy być konsekwentni

2021-11-27 22:22

Norbert Polak

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

    W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie - Mistrzejowicach 27 listopada rozpoczęły się dwudniowe rekolekcje, które na zaproszenie Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenia” prowadzi o. Jacek Paszko z Tyńca.

    Msza św. została odprawiona w intencji zdrowia i błogosławieństwa Bożego dla o. Leona Knabita, asystenta kościelnego Stowarzyszenia, który obecnie przebywa w szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję