Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz do Legionu Maryi: jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem

– Przypominajcie wszystkim o tym, że jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem – powiedział 24 października w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz do członków Legionu Maryi.

Duchowny przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy powstania wspólnoty. W Eucharystii uczestniczyli jej członkowie z archidiecezji częstochowskiej i diecezji kaliskiej.

– Chcemy nade wszystko stanąć przed Chrystusem, aby Jemu przez Maryję złożyć wielkie dziękczynienie za to dzieło, które dokonuje się w naszych parafiach, za dzieło uświęcenia nie tylko tych, którzy należą do Legionu Maryi, ale tych wszystkich, do których jesteście posłani – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii, kustosz sanktuarium św. Józefa i duchowy opiekun Legionu Maryi. Wskazując, że w czasie pandemii niedostępne były placówki, które na co dzień odwiedzali legioniści, takie jak szpitale, areszt czy hospicjum, wyraził nadzieję, że „przed nami otworzą się te miejsca, w których ludzie potrzebują świadków Ewangelii, Chrystusa i Kościoła”.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

W homilii bp Długosz zwrócił uwagę, że działalność Franka Duffa, Irlandczyka, który powołał do istnienia Legion Maryi, przypomina przesłanie drugiego czytania z Listu do Hebrajczyków o tym, że wszyscy uczestniczymy w kapłaństwie Chrystusa. – Wy, legioniści Maryi, przekreślacie błędne pojęcie o Kościele. (...) My wszyscy jesteśmy Kościołem Jezusa – zaznaczył duchowny i dodał, że „odpowiadamy za jego działalność”.

Maciej Orman/Niedziela

Za św. Janem Pawłem II biskup przypomniał, że „drogą Kościoła jest człowiek”, dlatego „cokolwiek ludzie przeżywają na Ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła”. W tym kontekście dziękował legionistom za to, że podejmują posługę katechetyczną w parafiach, odwiedzają chorych i opuszczonych, a także pamiętają o więźniach i ludziach uzależnionych. – Czynicie to, by ludzie, którzy czasem tracą nadzieję z powodu takich czy innych uzależnień, doświadczali miłości od was, a przez was, by byli głęboko przekonani, że Jezus ich kocha – zauważył.

– Przypominajcie wszystkim o tym, że jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem – zachęcił legionistów bp Długosz. Stwierdził, że tak jak Ona otwierają się oni na problemy Kościoła i chcą służyć Bogu i ludziom. Wezwał, by byli świadkami Jezusa i życzył, by grupy legionowe stawały się coraz liczniejsze.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Po Mszy św. biskup wygłosił dla legionistów konferencję w budynku Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa. Za św. Janem Pawłem II zaapelował, aby Różaniec uczynić modlitwą życia. – To nie jest modlitwa warg. To jest modlitwa kontemplacji. Na kanwie naszego życia uobecnia się dalej historia zbawienia – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup dodał, że od Matki Bożej trzeba uczyć się postawy człowieka wiary w różnych sytuacjach. – A wiara nie jest sielanką – przyznał, zwracając uwagę, że człowiek wierzący często przeżywa również tajemnice bolesne. – Proście Matkę Bożą o to, żebyście doświadczając takich czy innych bólów i cierpień, nigdy nie odeszli od Pana Boga – zachęcił bp Długosz. Wezwał również, aby żyć nadzieją, „bo dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej”.

Maciej Orman/Niedziela

7 września 1921 r. w Dublinie, w Irlandii, Legion Maryi powołał do istnienia Frank Duff, obecnie sługa Boży. Twórcą wspólnoty w Polsce był Anatol Kaszczuk, żołnierz gen. Władysława Andersa. Legion Maryi to stowarzyszenie ludzi świeckich, którzy głoszą chwałę Bożą i dążą do osobistej świętości przez modlitwę i pracę apostolską. Jak czytamy na stronie www.legionmaryi.pl, „głównym celem Legionu jest uświęcanie jego członków przez: uczestnictwo w misji ewangelizacji za pomocą apostolatu bezpośredniego, szczególnie wśród osób oddalonych od Kościoła; odwiedzanie chorych, osób przebywających w zakładach opiekuńczych, rodzin w potrzebie; nauczanie katechizmu w parafiach; udzielanie nauk religijnych ludziom młodym; naukę czytania i pisania dla imigrantów; pomoc narkomanom i prostytutkom; celebrację Liturgii Słowa i organizowanie spotkań modlitewnych tam, gdzie nie docierają księża”.

2021-10-24 14:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyzna – otwarty na Boga i wolny wobec świata

2021-11-27 09:15

Magdalena Lewandowska

Każdy mężczyzna, jeżeli chce naprawdę rodzić, nie tylko zapładniać, musi zjednoczyć się z Bogiem i z Boga zabrać to wszystko, czego dziecko potrzebuje - mówił o. prof. Kazimierz Lubowicki

 Każdy mężczyzna, jeżeli chce naprawdę rodzić, nie tylko zapładniać, musi zjednoczyć się z Bogiem i z Boga zabrać to wszystko, czego dziecko potrzebuje - mówił o. prof. Kazimierz Lubowicki

– Jeśli masz zrobić w życiu coś najpobożniejszego, to bądź ojcem. Wszystko inne ktoś może zrobić. Za ciebie ojcem dla twoich dzieci nikt nie będzie – mówił do mężczyzn o. prof. Kazimierz Lubowicki.

Konferencja odbyła się w parafii Świętej Trójcy we Wrocławiu w ramach cyklu „Rola i autorytet ojca w rodzinie”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Matek Katolickich. O. prof. Kazimierz Lubowicki OMI – teolog duchowości małżeństwa i rodziny, kierownik Katedry Teologii Małżeństwa i Rodziny Papieskiego Wydziału Teologicznego, założycie Wspólnoty Rodzin Katolickich „Umiłowany i umiłowana” – mówił o ojcostwie w nauczaniu św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: nie ma większego ubóstwa niż brak Boga

2021-11-26 16:28

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

papież Franciszek

Vatican News

Z okazji 30-tej rocznicy Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, Papież Franciszek skierował list do uczestników spotkania, odbywającego się w formie zdalnej 26-27 listopada. Zachęcił w nim osoby powiązane ze Stowarzyszeniem do żywej pamięci o obietnicach danych przez Boga oraz wierności tożsamości bycia sługą ludzkości w Kościele. „Bądźcie Samarytaninem, który dociera do każdego cierpiącego w naszych czasach” - napisał Ojciec Święty.

Papież zachęca zebranych na Forum, by spojrzeli w przeszłość w kontemplacji wdzięczności, a jednocześnie by z nadzieją patrzyli w przyszłość. Przywołał słowa kard. Eduarda Pironio, byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, który zawsze wspierał Akcję Katolicką: „Wierzę, że teraz jest opatrznościowy moment Ducha na głęboką odnowę duchowego, doktrynalnego, apostolskiego i misyjnego zaangażowania”. Zaznaczył, że „kard. Pironio był człowiekiem o głębokich korzeniach, o pamięci zakotwiczonej w dynamizmie historii jako Kairos, silnego czasu zbawienia, czasu pracy, próby, oczyszczenia i nadziei” i dzisiaj potrzeba właśnie takiej postawy wśród członków Akcji Katolickiej, którzy zanosili Ewangelię w obszary często zamknięte na wiarę. Choć losy Kościoła i Stowarzyszenia są naznaczone zarówno blaskami jak cieniami, a czasem lękiem, że wymogi nowych czasów nas przerastają, to w czasach kryzysu nie powinno się ulec pokusie zamknięcia się, jedynie pielęgnując wspomnienia i czekając na lepsze czasy.

CZYTAJ DALEJ

By się odrodzić, musimy być konsekwentni

2021-11-27 22:22

Norbert Polak

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

    W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie - Mistrzejowicach 27 listopada rozpoczęły się dwudniowe rekolekcje, które na zaproszenie Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenia” prowadzi o. Jacek Paszko z Tyńca.

    Msza św. została odprawiona w intencji zdrowia i błogosławieństwa Bożego dla o. Leona Knabita, asystenta kościelnego Stowarzyszenia, który obecnie przebywa w szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję