Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz do Legionu Maryi: jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem

– Przypominajcie wszystkim o tym, że jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem – powiedział 24 października w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz do członków Legionu Maryi.

Duchowny przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy powstania wspólnoty. W Eucharystii uczestniczyli jej członkowie z archidiecezji częstochowskiej i diecezji kaliskiej.

– Chcemy nade wszystko stanąć przed Chrystusem, aby Jemu przez Maryję złożyć wielkie dziękczynienie za to dzieło, które dokonuje się w naszych parafiach, za dzieło uświęcenia nie tylko tych, którzy należą do Legionu Maryi, ale tych wszystkich, do których jesteście posłani – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii, kustosz sanktuarium św. Józefa i duchowy opiekun Legionu Maryi. Wskazując, że w czasie pandemii niedostępne były placówki, które na co dzień odwiedzali legioniści, takie jak szpitale, areszt czy hospicjum, wyraził nadzieję, że „przed nami otworzą się te miejsca, w których ludzie potrzebują świadków Ewangelii, Chrystusa i Kościoła”.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii bp Długosz zwrócił uwagę, że działalność Franka Duffa, Irlandczyka, który powołał do istnienia Legion Maryi, przypomina przesłanie drugiego czytania z Listu do Hebrajczyków o tym, że wszyscy uczestniczymy w kapłaństwie Chrystusa. – Wy, legioniści Maryi, przekreślacie błędne pojęcie o Kościele. (...) My wszyscy jesteśmy Kościołem Jezusa – zaznaczył duchowny i dodał, że „odpowiadamy za jego działalność”.

Maciej Orman/Niedziela

Za św. Janem Pawłem II biskup przypomniał, że „drogą Kościoła jest człowiek”, dlatego „cokolwiek ludzie przeżywają na Ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła”. W tym kontekście dziękował legionistom za to, że podejmują posługę katechetyczną w parafiach, odwiedzają chorych i opuszczonych, a także pamiętają o więźniach i ludziach uzależnionych. – Czynicie to, by ludzie, którzy czasem tracą nadzieję z powodu takich czy innych uzależnień, doświadczali miłości od was, a przez was, by byli głęboko przekonani, że Jezus ich kocha – zauważył.

– Przypominajcie wszystkim o tym, że jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem – zachęcił legionistów bp Długosz. Stwierdził, że tak jak Ona otwierają się oni na problemy Kościoła i chcą służyć Bogu i ludziom. Wezwał, by byli świadkami Jezusa i życzył, by grupy legionowe stawały się coraz liczniejsze.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Po Mszy św. biskup wygłosił dla legionistów konferencję w budynku Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa. Za św. Janem Pawłem II zaapelował, aby Różaniec uczynić modlitwą życia. – To nie jest modlitwa warg. To jest modlitwa kontemplacji. Na kanwie naszego życia uobecnia się dalej historia zbawienia – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup dodał, że od Matki Bożej trzeba uczyć się postawy człowieka wiary w różnych sytuacjach. – A wiara nie jest sielanką – przyznał, zwracając uwagę, że człowiek wierzący często przeżywa również tajemnice bolesne. – Proście Matkę Bożą o to, żebyście doświadczając takich czy innych bólów i cierpień, nigdy nie odeszli od Pana Boga – zachęcił bp Długosz. Wezwał również, aby żyć nadzieją, „bo dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej”.

Maciej Orman/Niedziela

7 września 1921 r. w Dublinie, w Irlandii, Legion Maryi powołał do istnienia Frank Duff, obecnie sługa Boży. Twórcą wspólnoty w Polsce był Anatol Kaszczuk, żołnierz gen. Władysława Andersa. Legion Maryi to stowarzyszenie ludzi świeckich, którzy głoszą chwałę Bożą i dążą do osobistej świętości przez modlitwę i pracę apostolską. Jak czytamy na stronie www.legionmaryi.pl, „głównym celem Legionu jest uświęcanie jego członków przez: uczestnictwo w misji ewangelizacji za pomocą apostolatu bezpośredniego, szczególnie wśród osób oddalonych od Kościoła; odwiedzanie chorych, osób przebywających w zakładach opiekuńczych, rodzin w potrzebie; nauczanie katechizmu w parafiach; udzielanie nauk religijnych ludziom młodym; naukę czytania i pisania dla imigrantów; pomoc narkomanom i prostytutkom; celebrację Liturgii Słowa i organizowanie spotkań modlitewnych tam, gdzie nie docierają księża”.

2021-10-24 14:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Maryją do Jezusa

Zgromadziła nas dzisiaj 35. rocznica powstania pierwszych wspólnot Legionu Maryi w Polsce – mówiła witając zebranych Maria Gawrońska, prezydent tarnobrzeskiego Komicjum Legionu Maryi. – Biorąc udział w Eucharystii oraz Marszu Ewangelizacyjnym, chcemy pokazać innym, że naprawdę wierzymy w Jezusa i Jezusowi, że nasza wiara jest żywa, czyli zdolna do świadectwa.
Do Sandomierza 28 czerwca przybyło ponad 300 osób. W samo południe w bazylice katedralnej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Rafał Cudziło, kierownik duchowy legionowej wspólnoty. W homilii ks. Cudziło podkreślał: – Trudne czasy to wyjątkowa okazja by się uświęcić, by się umocnić, by wreszcie dać świadectwo wierze odważnej. Łatwo jest być z Kościołem gdy przeżywa chwile chwały. Gorzej, gdy bierze Krzyż na ramiona. Dziś my dajemy świadectwo wiary. Wyjdziemy na ulice miasta i to już po raz trzeci, wyliczał kaznodzieja i podpowiadał: – Skąd czerpać siłę do świadectwa? – zapytamy dzisiaj. Od ołtarza! Od Jezusa! Każdy sakrament to zbliżenie się do Chrystusa. Co więcej, jeśli żyję życiem sakramentalnym, to żyję w łączności z Jezusem. Jeśli przychodzę na Mszę św. to słucham słów Jezusa, to przyjmuję Go w Komunii św. Zapraszam Go do swojego życia, aby On był moją siłą i moją mocą. Dopiero wtedy, gdy poznam i spotkam Chrystusa mogę iść i świadczyć o Nim innym – puentował ks. Rafał.
Ze zgromadzonymi spotkał się bp Edward Frankowski. Nawiązał do jubileuszu wspólnoty mówiąc: – Świętujemy 35-lecie Legionu Maryi na polskiej ziemi. Niech każdy legionista czuje się odpowiedzialny za to, co rozpoczęło się 35 lat temu. Wszyscy poczujmy się odpowiedzialni za Kościół w naszej Ojczyźnie. Bądźmy świadkami Chrystusa wszędzie! Wspominając o zagrożeniach współczesnego świata i Kościoła zwrócił się do obecnych: – W Was nadzieja. W was siła. Proszę o Wasze zaangażowanie, świadectwo i modlitwę.
Wychodząc z katedry uczestnicy przeszli ulicami miasta: Mariacką na Rynek i pod figurę Matki Bożej, gdzie śpiewano na cześć Maryi oraz ulicami: Opatowską i Podwale, by spotkać się pod katedrą.
Kolejna część miała miejsce w Domu Katolickim. Spotkanie zatytułowane „Papież Jan Paweł II”  prowadził Kazimierz Wiszniowski z Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnobrzegu. Spotkanie zakończono Koronką do Bożego Miłosierdzia.
W Sandomierskim Marszu oprócz licznie zgromadzonej wspólnoty Legionu Maryi ze swoimi emblematami można było zauważyć przedstawicieli: Rycerzy Kolumba, Rodziny Radia Maryja i Apostolatu maryjnego.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję