Reklama

Niedziela Lubelska

Nie ma jak rodzina! Antoniańskie Dni Rodziny

Ewa Kamińska

Antoniańskim Dniom Rodziny, które odbyły się 8-10 października w parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, przyświecało hasło „Nie ma jak rodzina, w niej tkwi moc i siła”. Był to błogosławiony czas nie tylko dla poszczególnych rodzin, ale dla parafii – rodziny rodzin. W ich organizację zaangażowało się wiele wspólnot m.in. Domowy Kościół, Neokatechumenat, Przyjaciele Oblubieńca, Rodzina Różańcowa, Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, Harcerze i Harcerki z FSE, a przede wszystkim dzieci, które wprowadzały radosną atmosferę i brały udział różnych zajęciach. Pierwsze zadanie, które było przygotowaniem do Antoniańskich Dni Rodziny, to pokolorowanie obrazka z kościołem św. Antoniego i dorysowanie własnej rodziny zmierzającej do niego. Ich wystawa towarzyszyła spotkaniom w dolnym kościele.

Te niezwykłe dni rozpoczęły się w piątek nabożeństwem różańcowym w intencji rodzin i Mszą św. Ks. Proboszcz Marek Urban w homilii podkreślił znaczenie miłości małżeńskiej i rodzinnej wbrew krytyce, wyśmiewaniu i deptaniu wartości wierności w sakramencie małżeństwa i wiary w Boga. Bóg jest miłością i włożył w każdego z nas pragnienie upodobniania do Niego w miłości, byśmy sami stawali się miłością. Otwarcie się na Ducha Świętego może pomóc w odkrywaniu wyjątkowej relacji między kobietą a mężczyzną oraz w zbliżeniu między członkami rodziny.

Reklama

Po Mszy św. w dolnym kościele Edyta i Rafał Dyrkowie poprowadzili Twórczą Pracownię – z uśmiechem o rodzinie. Rodziny wraz z duszpasterzami rozwiązywały zadania dotyczące interpretacji otrzymanego cytatu i odpowiadały na konkretne pytania. Dzieci czynnie brały udział w tych zajęciach, podawały własne definicje rodziny np. rodzinę się kocha, a znajomych się lubi, lub określenie więzi – to serce przy sercu. Takie pojęcie jak i inne: wsparcie, zaufanie, miłość, więź, dziedzictwo były zobrazowane w formie żywych rzeźb wywołując przy tym żywe emocje. Szczególnie dzieci świetnie się bawiły.

W sobotę ADR rozpoczęły się panelem pt. Jaka jesteś rodzino? Zaproszeni goście psycholog i psychoterapeuta dr Iwona Ulfik-Jaworska oraz Michał Bator z Inicjatywy Tata.Net. Poprowadzili warsztaty – Trudne emocje w wychowaniu czyli jak być wystarczająco dobrym rodzicem oraz Sekrety efektywnych ojców. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani w czasie warsztatów, które pozwoliły im uświadomić sobie, że nie ma złych emocji, że ich źródłem są niezaspokojone potrzeby, że można sobie z nimi radzić. Z kolei panowie mogli dowiedzieć, jak wielka jest ich rola w kształtowaniu silnej osobowości dziecka, dzięki czemu lepiej sobie ono radzi w trudnych sytuacjach, jak ważne jest budowanie relacji z nim i więzi. W czasie warsztatów dzieci miały różne zabawy, zajęcia plastyczne, gry planszowe pod okiem opiekunów.

Po podsumowaniu i wymianie spostrzeżeń, przyszedł czas na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. Ks. Radosław Matraszek w homilii zwrócił uwagę na znaczenie Pisma Świętego w rodzinie. Nawiązując do Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 11, 27) „Szczęśliwi są bardziej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą je”, podkreślił, że lektura Pisma Świętego jest wielką pomocą w codziennym życiu. Świadczą o tym dwa przytoczone przez ks. Radosława świadectwa Marka: lektura Pisma Świętego daje mi wewnętrzny pokój i siłę do codziennego zmagania z życiem oraz Kasi - Na modlitwie z Pismem Świętym, Jezus pokazywał mi, kim jestem dla Niego, pokazywał mi, ile dla Niego znaczę; oddawałam Jezusowi czas, który wydawał mi się najlepszy, żeby Jego słuchać, żeby do Niego mówić, żeby odpowiadać na Jego Słowo.

Reklama

Po Eucharystii, w czasie której śpiewała Kapela Turobińska, w Dolnym Kościele odbył pełen dynamizmu i werwy jej koncert. Mimo że trwał ponad godzinę, nikt nie czuł znużenia. Kapela Turobińska imponowała dużą ilością instrumentów oraz wysokim profesjonalizmem śpiewających. Większość kapeli, to młodzież i dzieci. Można było podziwiać i wytrwałość poszczególnych członków, zwłaszcza pani dyrygent, którzy w czasie występu wszystko dawali z siebie. Kapela działa przy Szkole Podstawowej w Czernięcinie. Wśród różnorodnych piosenek wykonywane były m.in. utwory ludowe, a także Barka, Gdyby wiara twa, Polka Dziadek.

Niedziela była trzecim dniem poświęconym rodzinie. Oprawę zapewnił parafialny chór „Inspirante”. Rezydent ks. Tadeusz Fac w swoim kazaniu podkreślił znaczenie Dekalogu, którego przestrzeganie zapewnia szczęście rodzinne.

O 15.00 parafianie spotkali się na Koronce do Miłosierdzia Bożego w intencji rodzin. Następnie drużynowy Jarosław Murat zachęcił rodziny do udziału w grze miejskiej. Zadaniem uczestników gry było przeprowadzenie śledztwa dotyczącego porwania Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez UB. Gra polegała na odczytaniu położenia z mapy zaszyfrowanej wiadomości, na rozszyfrowaniu jej, opatrzenie oddziału osób, które walczyły z UB oraz pokonanie samych komunistów w strategicznej potyczce.

Na rodziców i dzieci utrudzonych grą czekała gorąca kiełbaska, herbata oraz ciastka. Piknik pod chmurką przy kościele przyciągnął wielu chętnych. Był to czas na rozmowy rodzin i wspólnot, na zawarcie nowych znajomości. Ks. Proboszcz i księża wikariusze chętnie odpowiadali na pytania parafian, byli dyspozycyjni dla nich.

Uwieńczeniem Antoniańskich Dni Rodziny była wieczorna procesja różańcowa ulicami parafii. Prowadził ją ks. Daniel Mazurek, a rozważania do poszczególnych tajemnic napisane przez bł. Prymasa, czytała główna zelatorka parafialnego Żywego Różańca - Alfreda Tudruj. W procesji wzięło udział wiele dzieci ze swoimi rodzicami i młodzież. Śpiew w czasie procesji prowadził Łukasz Hapka grając na gitarze. Ks. Proboszcz dziękując wszystkim organizatorom i uczestnikom wyraził nadzieję, że w przyszłym roku odbędą się II Antoniańskie Dni Rodziny. Te pierwsze okazały się bardzo udane, dlatego warto je kontynuować.

2021-10-24 18:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i akolitatu udzielanego także kobietom

2021-12-03 10:35

[ TEMATY ]

akolita

Karol Porwich/Niedziela

12 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu.

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r., a jego promulgacja i wejście w życie zgodnie z wymogami prawa kościelnego dokonuje się po dokonaniu sprawdzenia przez Stolicę Apostolską (recognitio). Dekret recognitionis został wydany przez Kongregację ds. Biskupów w dniu 13 października 2021 r. Promulgacja dokumentu decyzją Przewodniczącego KEP nastąpiła w dniu dzisiejszym (3 grudnia 2021 r.), a jego wejście w życie ogłoszono na dzień 12 grudnia 2021 r. (3. niedziela adwentu – „Gaudete”). Z dniem wejścia w życie dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Agatka leci do Stanów! Walczymy dalej...

2021-12-03 12:45

Archiwum rodziny

Udało nam się dotrzeć Dr Andrew Changa - specjalisty zajmującego się od 20 lat tylko guzami mózgu u dzieci, który zdecydował się PRZYJĄĆ AGATĘ NATYCHMIAST! Jego Klinika - California Protons Therapy Center w San Diego dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do protonoterapii a co najważniejsze - tam Agata będzie mogła nadal być poddana hospitalizacji z niezbędnymi lekami - czytamy w informacjach udostępnionych przez rodzinę.

WSPARCIE FINASOWE DLA AGATKI: Waleczna Agatka

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję