Reklama

Niedziela Wrocławska

Ostatnia droga śp ks. prof. Edwarda Góreckiego – gorliwego sługi Chrystusa i wybitnego naukowca

Pożegnaliśmy dzisiaj w katedrze wrocławskiej ks. prof. Edwarda Góreckiego, cenionego specjalistę prawa kanonicznego, kapłana o wielkim sercu.

Magdalena Lewandowska

Ceremonii pogrzebowej ks. prof. Edwarda Góreckiego przewodniczył bp Jacek Kiciński

Ceremonii pogrzebowej ks. prof. Edwarda Góreckiego przewodniczył bp Jacek Kiciński

Mszy pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński, a koncelebrowali bp Antoni Basler, biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej, bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, ks. Roland Manowski, proboszcz rodzinnej parafii księdza profesora w Stonawie, koledzy kursowi, kapłani pracownicy sądu duchownego, kurii wrocławskiej, Papieskiego Wydziału Teologicznego i Seminarium Duchownego. W katedrze obecni byli najbliżsi zmarłego, brat i siostra wraz z rodzinami, siostry zakonne, osoby, które księdza profesora znały i ceniły, korzystały z jego posługi kapłańskiej i profesorskiej.

W homilii bp Jacek Kiciński przybliżył życie i posługę księdza profesora. – Śp. ks. Edward Górecki, Kapelan Honorowy Ojca Świętego, Kanonik Honorowy Kapituły Metropolitalnej w Ołomuńcu. Dziś dziękujemy Bogu za 91 lat jego ziemskiego życia, 68 lat kapłaństwa – mówił bp Kiciński. – Ks. Edward Górecki urodził się 3 sierpnia w roku 1930 w Stonawie, diecezji Ostrawsko-Opawskiej. Drogę ku kapłaństwu rozpoczął w roku 1949, kiedy przekroczył progi Seminarium w Ołomuńcu. Warunki polityczne w Czechach nie pozwoliły na kontynuowanie nauki w seminarium, dalsze studia podjął w 1959 r. w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Wielka radość 23 czerwca 1963 r. - święcenia kapłańskie, których udziela bp Andrzej Wronka – kontynuował.

Reklama

Bp Kiciński przypomniał studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracę jako obrońca węzła małżeńskiego w Metropolitalnym Sądzie Kościelnym, zajęcia dydaktyczne jako asystent, adiunkt i kierownik Katedry Prawa Kanonicznego na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, posługę wicekanclerza i dyrektora Wydziału Gospodarczego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

– Ks. prof. Edward Górecki był człowiekiem, który bardzo troszczył się o rodzinę i małżeństwo – podkreślał bp Jacek. – Wielu z nas wspomina wykłady z prawa kanonicznego, zwłaszcza dotyczące małżeństwa, gdzie śp. ksiądz profesor często podkreślał znaczenie rodziny, jej powołanie do świętości. Jako jego uczniowie i studenci pamiętamy go, jako człowieka bardzo wymagającego, ale jednocześnie bardzo życzliwego. Pod jego kierunkiem powstało wiele prac magisterskich, doktorskich, był recenzentem wielu rozpraw naukowych, a jego uwagi i wskazania były niezwykle trafne i cenne. Pamiętamy doskonale, że obok przekazywania wiedzy z prawa kanonicznego, dzielił się mądrością życiową, a na egzaminach bardzo często pytał o przykłady z życia codziennego. Księże profesorze Edwardzie, dziękujemy ci za twoje życie i twoją obecność!

– Ks. prof. Edward jest żywym świadectwem powszechności bycia Ślązakiem – mówił podczas pożegnania ks. Roland Manowski, proboszcz rodzinnej parafii św. Marii Magdaleny. – Dziś jesteśmy w katedrze wrocławskiej, matce kościołów Śląska. To miejsce łączy wszystkich, którzy pochodzą ze Śląskiej ziemi. Przecież diecezja wrocławska wznosiła się przez Berlin, Śląsk Dolny, Śląsk Górny, a nawet Śląsk Cieszyński – przypominał. I dodał: – Ksiądz Edward pochodził z rodziny polskiej i choć urodził się już w granicach ówczesnej Czechosłowacji, nie zapominał o swoich polskich korzeniach. Kiedy nie mógł kontynuować studiów w seminarium w Ołomuńcu zwrócił się właśnie do diecezji wrocławskiej, gdzie znalazł dom. Dlatego po tylu latach, kiedy żegnamy się z księdzem profesorem w imieniu ziemi, na której się urodził, dziękujemy za niezwykle bogaty dar jego życia. Nie było mu obce ani to, co Polskie, ani to co Czeskie, ani to, co Niemieckie.

– Ks. Edward był kapłanem o dobrym i wrażliwym sercu – podkreślał ks. Bogusław Wermiński, kolega rocznikowy zmarłego. – Nasz kolega, przyjaciel lat studiów w seminarium duchownym, lat posługi kapłańskiej. Był legendą na Ostrowie Tumskim, posiadał ogromną wiedzę teologiczną i prawniczą. Jako kleryk na terenie Czech nie akceptował totalitarnej władzy. Jako profesor i pedagog, wykładowca prawa kanonicznego, zbudował wspaniałe pomniki w sercach swoich wychowanków. Drogi Edziu! Byłeś dobrym człowiekiem, byłeś kapłanem o złotym sercu. Dziękujemy ci, że jako kapłan kroczyłeś drogą Chrystusa – przez miłość do zwycięstwa!

2021-10-25 14:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Unia Europejska radzi, by "Boże Narodzenie" zastąpić słowem "święta"

2021-11-30 14:08

[ TEMATY ]

Unia Europejska

pixabay.com

Nie tak walczy się z dyskryminacją – oświadczył kard. Pietro Parolin w reakcji na treści zawarte w nowych wytycznych komunikacji wewnętrznej UE, które zalecają m.in. nieużywanie słów związanych z konkretną religią. – Kto walczy z rzeczywistością, naraża się na poważne niebezpieczeństwo – wskazał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Dokument Komisji Europejskiej wskazuje, że „każda osoba ma być równo traktowana”, niezależnie od „płci, pochodzenia etnicznego, rasy, niepełnosprawności i orientacji seksualnej”. Dlatego na przykład powinno zniknąć rozróżnienie na pannę (po angielsku: „Miss”) i panią („Mrs”), zastąpione przez jeden skrót „Ms”. Zamiast „panie i panowie” („ladies and gentlemen”) należy mówić „drodzy koledzy” („dear colleagues”). Do osób transseksualnych trzeba zwracać się tak, jak sobie tego życzą. Trzeba też unikać słowa „starzy” („the elderly”) i używać wyrażenia „ludzie starsi” („older people”). O niepełnosprawnych zaś trzeba mówić jako „osobach z niepełnosprawnością”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalny ŚDM w Przemyślu

2021-12-02 09:15

Radio Fara

Świadectwo Michała PAX Bukowskiego

Świadectwo Michała PAX Bukowskiego

W sobotę, 27 listopada 2021 r., w Przemyślu odbyły się obchody Diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży. Głównym punktem spotkania była Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

W homilii metropolita przemyski podkreślił znaczenie przełomu roku liturgicznego, kiedy teksty liturgiczne są bardzo przejmujące i zatrważające. – Te teksty na pierwszy rzut oka są straszne, bo ukazują rzeczywistość, która staje przed ludźmi. Rzeczywistość nie do pozazdroszczenia. W kończącym się roku duszpasterskim tak wiele tekstów zostało wypowiedzianych przez Chrystusa, że czeka nas spotkanie z Panem Bogiem, które my nazywamy końcem świata – powiedział hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję